Trychologia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Trychologia – dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem, leczeniem dolegliwości związanych z ludzkimi włosami i skórą głowy.

Najczęstsze schorzenia leczone w trychologii[edytuj | edytuj kod]

  1. Wypadanie włosów
  2. Łysienie
  3. Łojotokowe zapalenie skóry głowy
  4. Przetłuszczająca się skóra głowy
  5. Łupież
  6. Łuszczyca
  7. Podrażnienie, swędzenie skóry głowy

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa „trychologia” pochodzi od greckiego słowa trikhos, co oznacza „włos”. Początki rozwoju tej dziedziny medycyny datuje się na 1860 (Londyn). W tym okresie, prekursor tej dziedziny, profesor Wheeler rozpoczął badania nad wypadaniem włosów i sposobami powstrzymania tego procesu. Następnie w 1902 grupa lekarzy skupionych wokół tematyki chorób włosów postanowiła założyć Kolegium badań chorób włosów, później znane jako instytut trychologii (Institute of Trichologists). W 1928 otwarto, również w Londynie, pierwszą klinikę, w której specjalizowano się w diagnozie chorób skóry głowy i włosa (The Scalp and Hair hospital). Kliniką kierował Francis Law.

Trychologię wprowadzono po raz pierwszy jako specjalizację studiów w Wielkiej Brytanii pod koniec XIX wieku.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Trychologów (IAT)[edytuj | edytuj kod]

Międzynarodowe Stowarzyszenie Trychologów (z ang. International Association of Trichologists (IAT)) powstało na Uniwersytecie Południowej Kalifornii (University of Southern California) w 1974. Ta organizacja typu non-profit zajmuje się kształceniem specjalistów w dziedzinie trychologii oraz organizowaniem corocznych konferencji, na której uczestnicy z różnych krajów mogą wymienić doświadczenia.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Trychologia, Polskie Forum