Trylogia Czarnego Maga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Trylogia Czarnego Maga – cykl powieści fantasy autorstwa australijskiej pisarki Trudi Canavan.

Cykl[edytuj | edytuj kod]

W polskim przekładzie trylogia ukazała się w 2007 roku, kiedy wydana została przez wydawnictwo Galeria Książki część pierwsza pod tytułem "Gildia Magów". Rok później ukazała się część druga "Nowicjuszka", natomiast w 2008 roku wydana została trzecia i ostatnia część "Wielki Mistrz". Ukazały się też prequele i sequele. Większość wydanych dotąd w Polsce części cyklu przetłumaczyła Agnieszka Fulińska, dwa ostatnie tomy ("Łotr" i "Królowa Zdrajców") przetłumaczyła Izabella Mazurek. Za wydanie cyklu odpowiada wydawnictwo "Galeria Książki".

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Jest to historia biednej dziewczyny ze slumsów, która pewnego dnia przypadkiem odkrywa, że posiada potężną moc magiczną. Przez pewne wydarzenie ze świata nędzy dostaje się do świata czarów, bogactwa i luksusu, gdzie służący spełnią każdą jej zachciankę a moc magiczna zapewni jej poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Jednak wkrótce okazuje się, że nowe życie wcale nie jest takie słodkie, gdyż wraz z bogactwem obnażone zostają mroczne intrygi oraz waśnie i uprzedzenia jakie rządzą światem arystokracji. W samym środku całego ciągu zdarzeń znalazła się Sonea, która nie dość, że musi zmagać się z wyzwaniami, jakie niesie ze sobą nauka panowania i władania mocą magiczną, to jeszcze musi stawić czoła intrygom, złośliwym żartom i otwartej wrogości innych nowicjuszy uczących się władania magią oraz poważnemu niebezpieczeństwu, o którym w jej rodzinnym kraju nie wie nikt poza kilkoma osobami i nią samą.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Główni:

 • Sonea - główna bohaterka cyklu, jest samorodnym magiem, pochodzi ze slumsów. Do gildii trafia po czystce w czasie, której ujawniła się jej moc. Podczas nauki jej mistrzami są Rothen a później Wielki Mistrz Akkarin. Na początku nauki na uniwersytecie dokucza jej Regin. Razem z Akkarinem zostaje wygnana z Gildii za naukę i praktykowanie czarnej magii. Podczas najazdu ichanich broni Kyralii. Na zakończenie zakłada lecznicę w mieście i zostaje pierwszym czarnym magiem gildii.
 • Wielki Mistrz Akkarin – Za powagą i milczeniem ukrywał mroczną przeszłość i sekrety. Ukochany Sonei. W ostatecznym starciu z Ichanimi przez heroiczne poświęcenie dla wolności Kyralli i dla ochrony Sonei, oddaje jej całą swoją moc, co powoduje, że Sonea zwycięża, ale on sam jednak umiera.
 • Rothen – Poznajemy go jako maga w średnim wieku o niebieskich oczach, które odziedziczył po nim syn – Dorrien. Jest alchemikiem Gildii Magów i mentorem Sonei. Jego żona zmarła na nieuleczalną chorobę. To właśnie po niej Dorrien odziedziczył zapał do pomagania ludziom i dlatego został Uzdrowicielem.
  Od samego początku wszyscy magowie wiedzieli, że Rothen będzie ubiegał się o opiekę nad Soneą. Po pewnych trudnościach, jakie stanęły mu na drodze, wreszcie został mentorem dziewczyny. Jednak ich znajomość nie była zwykłą relacją mentor-nowicjuszka, bowiem kryło się za tym coś więcej. Od samego początku Rothen bardzo troszczył się o Soneę i starał się jej pomagać, co zaowocowało tym, że mag pokochał dziewczynę jak własna córkę i tak właśnie ją traktował. Uczucia Sonei były podobne.
 • Ceryni – Dla przyjaciół Cery, syn Torrina, imię matki nie jest znane. Drobny złodziejaszek, w późniejszych tomach należy do Złodziei i żyje w luksusie. Równolatek i najlepszy przyjaciel Sonei. Niski, drobny chłopiec o szczurzej twarzy. Zawsze miał w kieszeni nóż i wytrych. Ambitny, zaradny, pewny siebie. Mieszkał w Imardinie, w slumsach, należał wraz z Soneą do bandy Harrina. Był zakochany w Sonei, lecz w "Wielkim Mistrzu" wiąże się z Sachakanką Savarą.

Drugoplanowi:

 • Dannyl – młody mag, przyjaciel i pierwszy podopieczny Rothena.
  Jako Nowicjusz Kyraliańskiej Gildii Magów nie był zbyt lubiany, a przez pewne nieudowodnione wydarzenie zupełnie odrzucony przez rówieśników. Poznajemy go jako samotnika, którego jedynym przyjacielem jest były mentor. Jest niezwykle bystry i uwielbia łamigłówki, to on przyczynia się do rozwiązania intrygi, która miała na celu pozbawienie Sonei możliwości nauki w Gildii. Jego błyskotliwość, upór oraz umiejętność logicznego myślenia sprawiają, że zostaje mianowany ambasadorem Gildii w Elyne. Na prośbę Lorlena, a następnie Rothena rozpoczyna tam poszukiwania śladów przeszłości Wielkiego Mistrza Akkarina. Wówczas wraz ze swoim asystentem Tayendem odkrywa sekret Wielkiego Mistrza. Dzięki swojej błyskotliwości oraz pomocy asystenta Dannyl odegrał kluczową rolę w rozwiązaniu wielu intryg.
  Jest także bardzo zaskakujące kiedy dowiadujemy się prawdy o preferencjach Dannyla (Nowicjuszka). Dzięki nowej miłości którą okazał się jego asystent zrozumiał że posiadanie innych preferencji nie jest takie złe jeśli jest osoba która się kocha a ona kocha ciebie. Młody mag ma jednak problem. Musi dobrze strzec tej tajemnicy żeby nie stracić tytułu i nie stać się pośmiewiskiem.
 • Dorrien – syn Rothena. Po ojcu odziedziczył niebieskie oczy, zaś po matce – która zmarła na nieuleczalną chorobę – zapał i talent do uzdrawiania, dzięki czemu został Uzdrowicielem.
  Poznajemy go jako sympatycznego młodego człowieka, z dużym poczuciem humoru. Jest bystry i jednocześnie uparty, pomaga Sonei w obróceniu intryg Regina przeciw niemu samemu w drugiej części powieści ("Nowicjuszka"). Po ukończeniu studiów zamieszkał na wsi, gdzie pomagał wieśniakom, m.in. leczył ich zwierzęta.
  W drugiej części "Trylogii Czarnego Maga" Dorrien zakochuje się w Sonei. Jest zły kiedy widzi ją śpiącą razem z Akkarinem poza granicami Sachaki i chce ich odesłać tam z powrotem, rezygnuje jednak kiedy widzi atakujących ich wrogów. Po śmierci ukochanego Sonei i jej powrocie do Gildii pomaga jej w leczeniu ludzi ze slumsów.
 • Lorlen – Mocno zapracowany lecz ciepły, troskliwy i przyjazny Administrator Gildii. Przyjaźnił się z Akkarinem od czasów studiów, lecz zawsze czuł, że pozostawał w jego cieniu. Rozdarty między więzami przyjaźni a poczuciem obowiązku. W ostatniej części Czarnego Maga umiera przygnieciony przez kamienie.
 • Regin – Pełne imię to Regin z rodu Winar, Domu Paren. Nowicjusz przyjęty na Uniwersytet wraz z Soneą, podopieczy Mistrza Garrela. Przywódca grupy studentów nękających Soneę podczas lat nauki w Gildii. W "Trylogii Zdrajcy" kochanek Sonei.
 • Savara – W Trylogii Czarnego Maga poznajemy ją jako obserwatora działań Wielkiego Mistrza (później Czarnych Magów Akkarina i Sonei) oraz Ichanich. Jest wysłannikiem tajemniczych Sachakan – Buntowników/Zdrajczyń. Pomaga także Ceremu i Złodziejom tropić szpiegów Ichanich. W "Trylogii Zdrajcy" zostaje królową Zdrajców, a potem Sachaki.
 • Tayend – uczony z Wielkiej Biblioteki w Elyne, przyjaciel, a później kochanek Dannyla. Przystojny młodzieniec noszący barwne ubrania. Pasjonują go podróże i zamierzchłe tajemnice, oraz przystojni magowie.
 • Takan – służący Akkarina, Sachakanin. Niezwykle lojalny i troskliwy, świetny kucharz. Podobnie jak Akkarin także on był niewolnikiem Ichaniego Dakovy. Jego losy po bitwie z Ichanimi w Imardinie pozostają nieznane.
 • Vinara – Arcymistrzyni Uzdrowicieli. Poważna, lecz współczująca kobieta w średnim wieku, z pewnym zacięciem feministycznym ;)
 • Balkan – Arcymistrz Wojowników. Docenia siłę, talent, wiedzę i rozsądek. Po wygnaniu Akkarina zostaje Wielkim Mistrzem.
 • Sarrin – Arcymistrz Alchemików o konserwatywnych poglądach
 • Peakin – przełożony studiów alchemicznych, wiecznie spierający się z Davinem.
 • Jerrik – dziekan Uniwersytetu. Wiecznie zgorzkniały i skwaszony.
 • Garrel – wojownik, wuj i mentor Regina, wspierający go w gnębieniu Sonei. Facet potrafiący zmienić w niewypał każde spotkanie towarzyskie.
 • Fergun – wojownik o paskudnym charakterze. Przesadnie schludny elegancik o gładko zaczesanych włosach. Egoista gardzący ludźmi z niższych warstw społecznych. Dla ratowania własnej skóry i dumy nie cofnie się przed żadnymi środkami, nawet przed zdradą. Od czasów nowicjatu wróg Dannyla. Ginie w czasie obrony Fortu (w czasie samotnej ucieczki).
 • Yikmo – wojownik o nietypowych metodach nauczania. Ucząc sztuk walki ucieka się do metod psychologicznych oraz eksperymentów, starając się dotrzeć do sedna problemów swoich uczniów. Ginie w walce z Ichanimi.
 • Osen – asystent Lorlena, niezwykle do niego przywiązany. Skuteczny w pracy, podejrzliwy, długo chowający urazy. Po śmierci Lorlena zostaje Administratorem.
 • Faren – jeden ze Złodziei. Ukrywał Soneę przed poszukującymi ją magami z Gildii w zamian za "usługi" Cerego. Liczył, że Sonea wykształci w sobie zdolności magiczne przydatne dla Złodziei. Pod naciskiem pozostałych Złodziei zostaje zmuszony do wydania Sonei Gildii Magów
 • Dakova – jeden z Sachakańskich ichanich, którego niewolnikiem przez kilka lat był Akkarin. Jedna z jego niewolnic była pierwszą miłością Akkarina, która jednak ginie w wyniku wyczerpania jej mocy przez pana w jednym ze starć z innym ichanim. Zostaje zabity przez Akkarina przy użyciu Czarnej Magii.
 • Kariko – jeden z Sachakańskich ichanich, brat Dakova. Kodeks honorowy Sachakan nakazuje mu zemstę na Akkarinie za zabicie jego brata. W tym celu wysyła do Kyralii szpiegów (wyzwolonych niewolników) by zabili Akkarina. Próbuje także kilka razy zjednoczyć kilku innych Ichanich kusząc ich łatwą zemstą za wojnę Sachakańska oraz wykazując słabość magów z Gildii. Gdy udaje mu się zjednoczyć 8 zaufanych Ichanich przeprowadza śmiały atak na Kyralie i rozpoczyna brutalny marsz do stolicy kraju, Imardinu. Mimo wielu sukcesów ostatecznie grupa ichanich pod jego przywództwem zostaje pokonana dzięki współpracy Złodziei, magów z Gildii i Czarnych Magów. Sam Kairko zostaje zabity na terenie Gildii przez Soneę podczas ostatecznego starcia. Atak Ichanich pod jego przywództwem określony został jako Inwazja Ichanich.

Epizodyczni:

 • Harrin – przyjaciel Sonei i Cery'ego z czasów dziecinnych, umiera na nieuleczalną chorobę.
 • Donia – ukochana Harrina, także przyjaciółka Sonei i Cery'ego.
 • Bina – jedna z nowicjuszek przyjęta wraz z Soneą na Uniwersytet.
 • Issle – jedna z nowicjuszek przyjęta wraz z Soneą na Uniwersytet. Razem z Reginem atakuje Soneę.
 • Jonna – ciotka Sonei, która ją wychowała. Matka Kerrela i Hanii.
 • Ranel – wuj Sonei, mąż Jonny.
 • Jullen – bibliotekarz w Bibliotece Magów.
 • Tya – bibliotekarka w Bibliotece Magów, ceni towarzystwo i pomoc Sonei
 • Makin – wojownik kierujący obroną Fortu.
 • Errend – Pierwszy Ambasador Gildii w Elyne, bardzo gruby i rozrywkowy mag.
 • Galin – mag obecny w bibliotece, kiedy Dorrien i Sonea sprowokowali Regina.
 • Ahrind – mag opiekujący się domem nowicjuszy w Gildii
 • Tania – miła i sympatyczna służąca Rothena.
 • Viola – szorstka i praktyczna służąca Sonei w domu Wielkiego Mistrza.
 • Senfel – mag z Gildii, który po tym jak upozorował swoją śmierć rozpoczął współpracę ze Złodziejami
 • Gorin – jeden ze Złodziei, prawdopodobnie to on wydał Soneę Gildii Magów
 • Parika – jeden z Ichanich należący do grupy zjednoczonej pod przywództwem Kariko. Miał rozpocząć samodzielny atak na Kyralie przez Przełęcz Południową. W wyniku działań Sonei i Akkarina jego atak zostaje udaremniony, a on sam zostaje zabity. Jego podsłuchana rozmowa z Avalą ujawnia magom plan ataku na Kyralie.
 • Avala – jedna z Ichanich, należy do grupy zjednoczonej pod przywództwem Kariko (jedyna kobieta w grupie Kariko). Dzięki jej krwawemu klejnotowi Kariko dowiaduje się o obecności Sonei w Imardinie. Ginie w walce z Czarnymi Magami w podziemiach Imardinu. Jest typem kobiety dominującej, pragnie posiadać jako niewolników pięknych mężczyzn, zwłaszcza magów.

Kyraliańska gildia Magów[edytuj | edytuj kod]

Organizacja której członkami są wszyscy magowie z krain sprzymierzonych. Zajmuje się ona szkoleniem magów, dbaniem o przestrzeganie przez nich prawa, oraz rozwijaniem rozmaitych gałęzi sztuki magicznych zgrupowanych w trzy główne dyscypliny: sztuki wojenne, uzdrowicielstwo, alchemia. Na czele każdej dyscypliny stoi arcymistrz. Nauki są prowadzone na uniwersytecie znajdującym się na terenie gildii. Głową gildii jest Wielki Mistrz, sprawami administracyjne są powierzone dwóm administratorom, karyliańskiemu i zagranicznemu. Za uniwersytet odpowiada rektor i a przełożeni studiów za treść nauczania.

Starszyzna[edytuj | edytuj kod]

Starszyzna składa się z starszych w hierarchii magów, którzy odpowiadają za kierowanie gildią są nimi: Wielki Mistrz, Administrator, Arcymistrzowie dyscyplin, przełożeni studiów każdej z dyscyplin. Na zakończenie cyklu starszyzna zostaje poszerzona o czarnych magów

Szaty i pasy[edytuj | edytuj kod]

Magowie w Kyraliańskiej Gildii Magów noszą różne kolory szat i pasów w zależności od pozycji i wykształcenia.

Szaty:

 • czerwone – Wojownicy;
 • zielone – Uzdrowiciele;
 • fioletowe – Alchemicy;
 • błękitna – Administrator i Rektor uniwersytetu;
 • czarna – w "Trylogii Czarnego Maga" Wielki Mistrz, a na ostatnim spotkaniu starszyzny ustanowiona szatą Czarnego Maga;
 • biała – ustanowiona na ostatnim spotkaniu starszyzny szatą Wielki Mistrz;
 • brązowa – Nowicjusz.

Pasy:

 • Czarny pas – Arcymistrzowie danych dyscyplin;
 • Złoty pas – Doradcy króla.

Krainy Sprzymierzone[edytuj | edytuj kod]

 • Kyralia – kraina, w której toczy się większa część akcji
 • Elyne – kraj najbardziej podobny do Kyralii
 • Lan
 • Lonmar
 • Vin – kraj żeglarzy i kupców. W Gildii uczy się niewielu Vindonów.

Inne kraje[edytuj | edytuj kod]

 • Sachaka – Imperium, które panowało nad Kyralią przez pewien czas, potem było pod jej panowaniem, a następnie stanowiło zagrożenie. Pod koniec kontynuacji "Trylogii Czarnego Maga" za sprawą Zdrajców staje się jedną z Krain Sprzymierzonych.
 • Igra- Tajemniczy kraj. Pojawia się w "Trylogii Zdrajcy". Ojczyzna Skellina i jego matki.
 • Duna

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Strona Trylogii w serwisie wydawcy