Trylogia Czarnego Maga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Trylogia Czarnego Maga – cykl powieści fantasy autorstwa australijskiej pisarki Trudi Canavan.

Cykl[edytuj | edytuj kod]

W polskim przekładzie trylogia ukazała się w 2007 roku, kiedy wydana została przez wydawnictwo Galeria Książki część pierwsza pod tytułem "Gildia Magów". Rok później ukazała się część druga "Nowicjuszka", natomiast w 2008 roku wydana została trzecia i ostatnia część "Wielki Mistrz". Ukazały się też prequele i sequele. Większość wydanych dotąd w Polsce części cyklu przetłumaczyła Agnieszka Fulińska, dwa ostatnie tomy ("Łotr" i "Królowa Zdrajców") przetłumaczyła Izabella Mazurek. Za wydanie cyklu odpowiada wydawnictwo "Galeria Książki".

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Jest to historia biednej dziewczyny ze slumsów, która pewnego dnia przypadkiem odkrywa, że posiada potężną moc magiczną. Przez pewne wydarzenie ze świata nędzy dostaje się do świata czarów, bogactwa i luksusu, gdzie służący spełnią każdą jej zachciankę a moc magiczna zapewni jej poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Jednak wkrótce okazuje się, że nowe życie wcale nie jest takie słodkie, gdyż wraz z bogactwem obnażone zostają mroczne intrygi oraz waśnie i uprzedzenia jakie rządzą światem arystokracji. W samym środku całego ciągu zdarzeń znalazła się Sonea, która nie dość, że musi zmagać się z wyzwaniami, jakie niesie ze sobą nauka panowania i władania mocą magiczną, to jeszcze musi stawić czoła intrygom, złośliwym żartom i otwartej wrogości innych nowicjuszy uczących się władania magią oraz poważnemu niebezpieczeństwu, o którym w jej rodzinnym kraju nie wie nikt poza kilkoma osobami i nią samą.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Główni:

 • Sonea
 • Wielki Mistrz Akkarin – Za powagą i milczeniem ukrywał mroczną przeszłość i sekrety. Ukochany Sonei. W ostatecznym starciu z Ichanimi przez heroiczne poświęcenie dla wolności Kyralli i dla ochrony Sonei, oddaje jej całą swoją moc, co powoduje, że Sonea zwycięża, ale on sam jednak umiera.
 • Rothen – Poznajemy go jako maga w średnim wieku o niebieskich oczach, które odziedziczył po nim syn – Dorrien. Jest alchemikiem Gildii Magów i mentorem Sonei. Jego żona zmarła na nieuleczalną chorobę. To właśnie po niej Dorrien odziedziczył zapał do pomagania ludziom i dlatego został Uzdrowicielem.
  Od samego początku wszyscy magowie wiedzieli, że Rothen będzie ubiegał się o opiekę nad Soneą. Po pewnych trudnościach, jakie stanęły mu na drodze, wreszcie został mentorem dziewczyny. Jednak ich znajomość nie była zwykłą relacją mentor-nowicjuszka, bowiem kryło się za tym coś więcej. Od samego początku Rothen bardzo troszczył się o Soneę i starał się jej pomagać, co zaowocowało tym, że mag pokochał dziewczynę jak własna córkę i tak właśnie ją traktował. Uczucia Sonei były podobne.
 • Ceryni – Dla przyjaciół Cery, syn Torrina, imię matki nie jest znane. Drobny złodziejaszek, w późniejszych tomach należy do Złodziei i żyje w luksusie. Równolatek i najlepszy przyjaciel Sonei. Niski, drobny chłopiec o szczurzej twarzy. Zawsze miał w kieszeni nóż i wytrych. Ambitny, zaradny, pewny siebie. Mieszkał w Imardinie, w slumsach, należał wraz z Soneą do bandy Harrina. Był zakochany w Sonei, lecz w "Wielkim Mistrzu" wiąże się z Sachakanką Savarą.

Drugoplanowi:

 • Dannyl – młody mag, przyjaciel i pierwszy podopieczny Rothena.
  Jako Nowicjusz Kyraliańskiej Gildii Magów nie był zbyt lubiany, a przez pewne nieudowodnione wydarzenie zupełnie odrzucony przez rówieśników. Poznajemy go jako samotnika, którego jedynym przyjacielem jest były mentor. Jest niezwykle bystry i uwielbia łamigłówki, to on przyczynia się do rozwiązania intrygi, która miała na celu pozbawienie Sonei możliwości nauki w Gildii. Jego błyskotliwość, upór oraz umiejętność logicznego myślenia sprawiają, że zostaje mianowany ambasadorem Gildii w Elyne. Na prośbę Lorlena, a następnie Rothena rozpoczyna tam poszukiwania śladów przeszłości Wielkiego Mistrza Akkarina. Wówczas wraz ze swoim asystentem Tayendem odkrywa sekret Wielkiego Mistrza. Dzięki swojej błyskotliwości oraz pomocy asystenta Dannyl odegrał kluczową rolę w rozwiązaniu wielu intryg.
  Jest także bardzo zaskakujące kiedy dowiadujemy się prawdy o preferencjach Dannyla (Nowicjuszka). Dzięki nowej miłości którą okazał się jego asystent zrozumiał że posiadanie innych preferencji nie jest takie złe jeśli jest osoba która się kocha a ona kocha ciebie. Młody mag ma jednak problem. Musi dobrze strzec tej tajemnicy żeby nie stracić tytułu i nie stać się pośmiewiskiem.
 • Dorrien – syn Rothena. Po ojcu odziedziczył niebieskie oczy, zaś po matce – która zmarła na nieuleczalną chorobę – zapał i talent do uzdrawiania, dzięki czemu został Uzdrowicielem.
  Poznajemy go jako sympatycznego młodego człowieka, z dużym poczuciem humoru. Jest bystry i jednocześnie uparty, pomaga Sonei w obróceniu intryg Regina przeciw niemu samemu w drugiej części powieści ("Nowicjuszka"). Po ukończeniu studiów zamieszkał na wsi, gdzie pomagał wieśniakom, m.in. leczył ich zwierzęta.
  W drugiej części "Trylogii Czarnego Maga" Dorrien zakochuje się w Sonei. Jest zły kiedy widzi ją śpiącą razem z Akkarinem poza granicami Sachaki i chce ich odesłać tam z powrotem, rezygnuje jednak kiedy widzi atakujących ich wrogów. Po śmierci ukochanego Sonei i jej powrocie do Gildii pomaga jej w leczeniu ludzi ze slumsów.
 • Lorlen – Mocno zapracowany lecz ciepły, troskliwy i przyjazny Administrator Gildii. Przyjaźnił się z Akkarinem od czasów studiów, lecz zawsze czuł, że pozostawał w jego cieniu. Rozdarty między więzami przyjaźni a poczuciem obowiązku. W ostatniej części Czarnego Maga umiera przygnieciony przez kamienie.
 • Regin – Pełne imię to Regin z rodu Winar, Domu Paren. Nowicjusz przyjęty na Uniwersytet wraz z Soneą, podopieczy Mistrza Garrela. Przywódca grupy studentów nękających Soneę podczas lat nauki w Gildii. W "Trylogii Zdrajcy" kochanek Sonei.
 • Savara – W Trylogii Czarnego Maga poznajemy ją jako obserwatora działań Wielkiego Mistrza (później Czarnych Magów Akkarina i Sonei) oraz Ichanich. Jest wysłannikiem tajemniczych Sachakan – Buntowników/Zdrajczyń. Pomaga także Ceremu i Złodziejom tropić szpiegów Ichanich. W "Trylogii Zdrajcy" zostaje królową Zdrajców, a potem Sachaki.
 • Tayend – uczony z Wielkiej Biblioteki w Elyne, przyjaciel, a później kochanek Dannyla. Przystojny młodzieniec noszący barwne ubrania. Pasjonują go podróże i zamierzchłe tajemnice, oraz przystojni magowie.
 • Takan – służący Akkarina, Sachakanin. Niezwykle lojalny i troskliwy, świetny kucharz. Podobnie jak Akkarin także on był niewolnikiem Ichaniego Dakovy. Jego losy po bitwie z Ichanimi w Imardinie pozostają nieznane.
 • Vinara – Arcymistrzyni Uzdrowicieli. Poważna, lecz współczująca kobieta w średnim wieku, z pewnym zacięciem feministycznym ;)
 • Balkan – Arcymistrz Wojowników. Docenia siłę, talent, wiedzę i rozsądek. Po wygnaniu Akkarina zostaje Wielkim Mistrzem.
 • Sarrin – Arcymistrz Alchemików o konserwatywnych poglądach
 • Peakin – przełożony studiów alchemicznych, wiecznie spierający się z Davinem.
 • Jerrik – dziekan Uniwersytetu. Wiecznie zgorzkniały i skwaszony.
 • Garrel – wojownik, wuj i mentor Regina, wspierający go w gnębieniu Sonei. Facet potrafiący zmienić w niewypał każde spotkanie towarzyskie.
 • Fergun – wojownik o paskudnym charakterze. Przesadnie schludny elegancik o gładko zaczesanych włosach. Egoista gardzący ludźmi z niższych warstw społecznych. Dla ratowania własnej skóry i dumy nie cofnie się przed żadnymi środkami, nawet przed zdradą. Od czasów nowicjatu wróg Dannyla. Ginie w czasie obrony Fortu (w czasie samotnej ucieczki).
 • Yikmo – wojownik o nietypowych metodach nauczania. Ucząc sztuk walki ucieka się do metod psychologicznych oraz eksperymentów, starając się dotrzeć do sedna problemów swoich uczniów. Ginie w walce z Ichanimi.
 • Osen – asystent Lorlena, niezwykle do niego przywiązany. Skuteczny w pracy, podejrzliwy, długo chowający urazy. Po śmierci Lorlena zostaje Administratorem.
 • Faren – jeden ze Złodziei. Ukrywał Soneę przed poszukującymi ją magami z Gildii w zamian za "usługi" Cerego. Liczył, że Sonea wykształci w sobie zdolności magiczne przydatne dla Złodziei. Pod naciskiem pozostałych Złodziei zostaje zmuszony do wydania Sonei Gildii Magów
 • Dakova – jeden z Sachakańskich ichanich, którego niewolnikiem przez kilka lat był Akkarin. Jedna z jego niewolnic była pierwszą miłością Akkarina, która jednak ginie w wyniku wyczerpania jej mocy przez pana w jednym ze starć z innym ichanim. Zostaje zabity przez Akkarina przy użyciu Czarnej Magii.
 • Kariko – jeden z Sachakańskich ichanich, brat Dakova. Kodeks honorowy Sachakan nakazuje mu zemstę na Akkarinie za zabicie jego brata. W tym celu wysyła do Kyralii szpiegów (wyzwolonych niewolników) by zabili Akkarina. Próbuje także kilka razy zjednoczyć kilku innych Ichanich kusząc ich łatwą zemstą za wojnę Sachakańska oraz wykazując słabość magów z Gildii. Gdy udaje mu się zjednoczyć 8 zaufanych Ichanich przeprowadza śmiały atak na Kyralie i rozpoczyna brutalny marsz do stolicy kraju, Imardinu. Mimo wielu sukcesów ostatecznie grupa ichanich pod jego przywództwem zostaje pokonana dzięki współpracy Złodziei, magów z Gildii i Czarnych Magów. Sam Kairko zostaje zabity na terenie Gildii przez Soneę podczas ostatecznego starcia. Atak Ichanich pod jego przywództwem określony został jako Inwazja Ichanich.

Epizodyczni:

 • Harrin – przyjaciel Sonei i Cery'ego z czasów dziecinnych, umiera na nieuleczalną chorobę.
 • Donia – ukochana Harrina, także przyjaciółka Sonei i Cery'ego.
 • Bina – jedna z nowicjuszek przyjęta wraz z Soneą na Uniwersytet.
 • Issle – jedna z nowicjuszek przyjęta wraz z Soneą na Uniwersytet.
 • Jonna – ciotka Sonei, która ją wychowała. Matka Kerrela i Hanii.
 • Ranel – wuj Sonei, mąż Jonny.
 • Jullen – bibliotekarz w Bibliotece Magów.
 • Tya – bibliotekarka w Bibliotece Magów, ceni towarzystwo i pomoc Sonei
 • Makin – wojownik kierujący obroną Fortu.
 • Errend – Pierwszy Ambasador Gildii w Elyne, bardzo gruby i rozrywkowy mag.
 • Galin – mag obecny w bibliotece, kiedy Dorrien i Sonea sprowokowali Regina.
 • Ahrind – mag opiekujący się domem nowicjuszy w Gildii
 • Tania – miła i sympatyczna służąca Rothena.
 • Viola – szorstka i praktyczna służąca Sonei w domu Wielkiego Mistrza.
 • Senfel – mag z Gildii, który po tym jak upozorował swoją śmierć rozpoczął współpracę ze Złodziejami
 • Gorin – jeden ze Złodziei, prawdopodobnie to on wydał Soneę Gildii Magów
 • Parika – jeden z Ichanich należący do grupy zjednoczonej pod przywództwem Kariko. Miał rozpocząć samodzielny atak na Kyralie przez Przełęcz Południową. W wyniku działań Sonei i Akkarina jego atak zostaje udaremniony, a on sam zostaje zabity. Jego podsłuchana rozmowa z Avalą ujawnia magom plan ataku na Kyralie.
 • Avala – jedna z Ichanich, należy do grupy zjednoczonej pod przywództwem Kariko (jedyna kobieta w grupie Kariko). Dzięki jej krwawemu klejnotowi Kariko dowiaduje się o obecności Sonei w Imardinie. Ginie w walce z Czarnymi Magami w podziemiach Imardinu. Jest typem kobiety dominującej, pragnie posiadać jako niewolników pięknych mężczyzn, zwłaszcza magów.

Szaty i pasy[edytuj | edytuj kod]

Magowie w Kyraliańskiej Gildii Magów noszą różne kolory szat i pasów w zależności od pozycji i wykształcenia.

Szaty:

 • czerwone – Wojownicy;
 • zielone – Uzdrowiciele;
 • fioletowe – Alchemicy;
 • błękitna – Administrator;
 • czarna – w "Trylogii Czarnego Maga" Wielki Mistrz, a w jej sequelu Czarny Mag;
 • biała – w sequelu "Trylogii Czarnego Maga" Wielki Mistrz;
 • brązowa – Nowicjusz.

Pasy:

 • Czarny pas – Arcymistrzowie danych dyscyplin;
 • Złoty pas – Doradcy króla.
 • Czarne pasy na przedramieniu – Osoba należąca do Gildii Magów, znająca czarną magię, ale nie będąca oficjalnie uznawana za czarnego maga.

Krainy Sprzymierzone[edytuj | edytuj kod]

 • Kyralia – kraina, w której toczy się większa część akcji
 • Elyne – kraj najbardziej podobny do Kyralii
 • Lan
 • Lonmar
 • Vin – kraj żeglarzy i kupców. W Gildii uczy się niewielu Vindonów.

Inne kraje[edytuj | edytuj kod]

 • Sachaka – Imperium, które panowało nad Kyralią przez pewien czas, potem było pod jej panowaniem, a następnie stanowiło zagrożenie. Pod koniec kontynuacji "Trylogii Czarnego Maga" za sprawą Zdrajców staje się jedną z Krain Sprzymierzonych.
 • Igra- Tajemniczy kraj. Pojawia się w "Trylogii Zdrajcy". Ojczyzna Skellina i jego matki.
 • Duna

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Strona Trylogii w serwisie wydawcy