Trylogia Zdrajcy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Trylogia Zdrajcy (ang. The Traitor Spy) – trylogia fantasy autorstwa australijskiej pisarki Trudi Canavan. Jest sequelem Trylogii Czarnego Maga.

Tom Tytuł Tytuł oryginalny Data premiery Data polskiej premiery
I Misja Ambasadora The Ambassador’s Mission 6 maja 2010 16 czerwca 2010
II Łotr The Rogue 5 maja 2011 4 maja 2011
III Królowa Zdrajców The Traitor Queen 2 sierpnia 2012 8 sierpnia 2012

Księga Pierwsza: Misja Ambasadora[edytuj | edytuj kod]

Misja Ambasadora
The Ambassador’s Mission
Autor Trudi Canavan
Typ utworu fantasy
Wydanie oryginalne
Język angielski
Data wydania 6 maja 2010
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 16 czerwca 2010
Wydawca Galeria Książki
Przekład Agnieszka Fulińska

Misja Ambasadora jest pierwszą księgą z nowej trylogii zatytułowanej Trylogia Zdrajcy. Przedstawione historie mają miejsce około 20 lat po wydarzeniach opisanych w Trylogii Czarnego Maga. Przedstawiają one dalsze losy bohaterów znanych z wcześniejszej trylogii: Czarnego Maga Soneę, Złodzieja Cery’ego, Mistrza Rothena i Regina oraz innych dobrze znanych postaci z Kyraliańskiej Gildii Magów.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Jednym z głównych bohaterów powieści jest Lorkin, syn Wielkiego Mistrza Akkarina i jego nowicjuszki Sonei. Młodzieniec czując presje otoczenia postanawia, podobnie jak ojciec, wyruszyć w podróż w poszukiwaniu nowej magii. Okazją do wyprawy staje się przyjęcie funkcji asystenta Ambasadora Gildii w Sachace, które obejmuje Dannyl. Lorkin liczy, że jego odkrycie przyczyni się do wzmocnienia pozycji Gildii oraz umożliwi zniesienie niewolnictwa w Sachace. Punktem zwrotnym tych poszukiwań staje się próba jego zabicia oraz przymusowa ucieczka wraz z wybawczynią z Arvice, stolicy Sachaki. Podczas ucieczki Lorkin dowiaduje się o pewnej tajemniczej magii, którą posługuje się Tyvara. Czyżby to była magia, na której poszukiwanie się udał do Sachaki? Zaczyna także czuć pewną sympatię do dziewczyny, która ocaliła mu życie. Ze względu na narzucone Czarnym Magom ograniczenia na poszukiwanie Lorkina nie może wyruszyć Sonea. Jedyną nadzieją na odnalezienie syna są poszukiwania prowadzone przez Ambasadora Dannyla wraz z pomocą Ashakiego Achatiego, jednego z zaufanych ludzi króla Sachaki. W tym samym czasie Imardin nękają kolejne doniesienia o zabitych Złodziejach i szerzącym się uzależnieniu od narkotyku. Gdy ofiarą Łowcy Złodziei zostaje rodzina Cery’ego, ten zwraca się o pomoc do Sonei, twierdząc, że Łowca posługuje się magią. Nie wiadomo, czy to ktoś z Gildii morduje Złodziei czy też w mieście pojawił się nowy Dziki Mag, tym razem umiejący posługiwać się swoją mocą.

Bohaterowie i ich losy[edytuj | edytuj kod]

Uwaga! Opisy zawierają informacje zdradzające fabułę oraz zakończenie.

Główni:

 • Sonea – pierwszy Czarny Mag Gildii, matka Lorkina. Akkarin był jej wielką miłością i często go wspomina. Po śmierci Akkarina z nikim się nie związała, a całą swą miłość przelała na jedynego syna. Mimo pozycji w Gildii i zasług dla kraju nie zyskała sympatii rodziny Akkarina, wręcz ciągle z nią walczyła o wychowanie syna (świadczy o tym między innymi brak wzmianki o niej na nagrobku Akkarina, jedynie mały dopisek „Ojciec Lorkina”). Stała się cieniem w zasługach byłego Wielkiego Mistrza i legendzie jaką się stał. Jej uczucia wobec Rothena nie uległy zmianie, nadal darzyła go z wielkim szacunkiem oraz miłością i traktowała go jak ojca. Na wieść o wyprawie syna do Sachaki załamuje się. Mimo obaw i wątpliwości ostatecznie zgadza się z decyzją Rady zezwalającą na wyjazd Lorkina. Kolejne załamanie przeżywa gdy dowiaduje się o uprowadzeniu Lorkina przez buntowników. Mimo zakazu opuszczania miasta i sprzeciwu Administratora postanawia wyruszyć na poszukiwanie syna. Rozmowa z synem przynosi jej ulgę i podnosi ją na duchu oraz uświadamia jej motywy postępowania Lorkina. Cieszy się, że Lorkinowi nie grozi żadne niebezpieczeństwo ze strony Zdrajczyń, niepokoi ją jednak świadomość, że może już nigdy nie zobaczyć syna. Mimo niewygód, narzuconych ograniczeń i wielu przeszkód nadal jednak nie straciła zapału do niesienia pomocy biednym. Lecznice w mieście dawały jej pewną namiastkę swobody i stały się odskocznią dla codziennych spraw Gildii. Po informacji od Cery’ego o zamordowaniu jego rodziny i pojawieniu się w mieście Dzikiego Maga postanawia mu pomóc w poszukiwaniu. W poszukiwaniach pomaga jej także Regin, którego od czasu Inwazji Ichanich zaczynała coraz bardziej szanować, mimo pamięci o konfliktach z młodości.
 • Lorkin – syn Wielkiego Mistrza Akkarina i Sonei. Poznajemy go jako maga w wieku około 20 lat o niesprecyzowanych planach na przyszłość, cieszącego się dużym powodzeniem u kobiet. Jego wychowaniem oprócz matki zajęli się także Jonna oraz Rothen, którego traktował jak dziadka. Ze względu na pochodzenie rodziców (ich status społeczny) utrzymuje dobre relacje zarówno ze studentami z Domów jak i z niższych warstw społecznych. Jako młodzieniec został bohaterem kilku skandali miłosnych. Ze względu na dokonania rodziców czuje pewną presję otoczenia, że on także powinien dokonać czegoś równie wielkiego. Na wiadomość, że Mistrz Dannyl został wybrany na nowego Ambasadora Gildii w Sachace postanawia się zgłosić jako jego asystent. Mimo sprzeciwu matki wraz z Dannylem udaje się do Sachaki w poszukiwaniu zapomnianej magii. W Sachace zostaje zaatakowany przez jedną z niewolnic, Rivę. Przed śmiercią ratuje go inna niewolnica, Tyvara, która następnie ukrywa go przed innymi zabójczyniami. W obronie Tyvary oraz w poszukiwaniu nowej, dziwnej magii postanawia wraz z nią udać się do ukrytego miasta Zdrajczyń, Azylu. Jak twierdzi Sonea, za jego problemami zazwyczaj stoi jakaś kobieta.
 • Cery – pełne imię Ceryni. Dzięki współpracy z Akkarinem zostaje jednym z liczących się Złodziei. Używa tytułu/imienia Cery ze Strony Północnej. Cieszy się sympatią i poszanowaniem ze względy na swoje dość staromodne poglądy. Mąż Vesty, a następnie Selii. Ojciec trojga dzieci, córki Anyi z małżeństwa z Vestą oraz dwóch synów, Akkiego i Harrina z małżeństwa z Selią. Po zamordowaniu Selii i synów postanawia się skupić na opiece i ochronie Anyi. Wraz z Soneą i Reginem prowadzi poszukiwania dzikiej.

Drugoplanowi:

 • Rothen – mag w sile wieku o niebieskich oczach, zyskał stanowisko przełożonego nauk alchemicznych, ojciec Dorriena. Jego żona zmarła na nieuleczalną chorobę. Pierwszy mentor Sonei. Jego stosunek i uczucie wobec Sonei nie zmieniły się, nadal jest dla niej wzorem i podporą. Soneę traktował jak własną córkę, a Lorkina jak wnuka. Wspierał Soneę po śmierci Akkarina oraz w trudnych chwilach związanych z synem i życiem w Gildii.
 • Dannyl – przyjaciel i pierwszy podopieczny Rothena. Po zwolnieniu się posady Ambasadora Gildii w Sachace, zgłasza się jako kandydat na nowego Ambasadora. Posada Ambasadora ma pomóc mu w badaniach nad poszukiwaniem starych i zaginionych magii oraz w uzupełnieniu luk w historii Kyralii, a może też i Sachaki. Po uprowadzeniu Lorkina wraz z Ashaki Achati prowadzi jego poszukiwania w obawie przed reakcją Sonei.
 • Regin – nowicjusz przyjęty na Uniwersytet wraz z Soneą. Nękał Soneę podczas lat nauki w Gildii. Po uzyskaniu tytułu Mistrza przeprowadził się do domu poza terenem Gildii. Ojciec dwóch młodych córek (ich imiona nie są wymienione), mąż Wyniny. Stał się opanowany, rzeczowy i uprzejmy wobec Sonei. Z biegiem lat zyskał także pewien szacunek ze strony Sonei. Pomaga jej i Cery’emu w poszukiwaniu Dzikiego Maga, który może być także Łowcą Złodziei.
 • Anyi – córka Cery’ego z pierwszego małżeństwa. W obawie o jej życie matka wraz z nią odchodzi od Cery’ego i rozpoczynają nowe życie. Nienawidzi ojca za to kim on jest. W powieści poznajemy ją jako młodą kobietę prowadzącą własny kram na targu. Bezwzględna i zdeterminowana w działaniu. Po ostrzeżeniu od ojca i wiadomości o zamordowaniu jej braci postanawia się ukryć wśród przyjaciół. Kiedy traci zaufanie do przyjaciół, a jej kryjówki zostają spalone zwraca się o pomoc do ojca. By nie ujawniać powiązań rodzinnych zostaje ochroniarzem Cery’ego.
 • Achati – jeden z Ashakich, bliski przyjaciel króla Sachaki i ważny gracz polityczny. Pomaga Dannylowi w poszukiwaniu porwanego Lorkina.
 • Savara- jedna z mówczyń Zdrajczyń, stanęła w obronie Lorkina i Tyvary. W trylogii Czarnego Maga była obserwatorem działań Ichanich i Czarnych Magów oraz nawiązała współpracę i romans z Cerym.
 • Tyvara – niewolnica w Domu Gildii w Sachace, obserwator i zwiadowca Zdrajczyń. Posługując się wyższą magią i narażając własne życie ratuje Lorkina. Za zabicie Rivy zostaje skazana na 3 lata zakazu opuszczania Azylu.
 • Chari – przyjaciółka Tyvary, także zwiadowca Zdrajczyń. Pomaga Tyvarze i Lorkinowi dostać się do Azylu.
 • Vinara – Arcymistrzyni Uzdrowicieli. Wspiera Soneę w prowadzeniu lecznic w slumsach.
 • Balkan – Wojownik, Wielki Mistrz Kyraliańskiej Gildii Magów.
 • Peakin – Arcymistrz Alchemików, pomysłowy i o ironicznym poczuciu humoru.
 • Jerrik – Rektor Uniwersytetu. Nadal zgorzkniały i zrzędliwy.
 • Garrel – Arcymistrz Wojowników, wuj i mentor Regina. Podejrzany o zbyt daleką współpracę z Domami i Złodziejami.
 • Osen – Administrator Gildii. Nadal skuteczny w pracy, posiadający świadomość spełnienia obowiązku.
 • Skellin – jego matka pochodzi z Igry. Jest jednym z bardziej wpływowych Złodziei w Imardinie, niektórzy nazywają go Królem Gnilu. W głównej mierze odpowiada za sprowadzenie i rozpowszechnienie narkotyku w Imardinie. Po schwytaniu jego matki i odczytaniu jej myśli Gildia dowiaduje się, że jest on magiem.

Epizodyczni:

 • Kallen – drugi Czarny Mag Gildii. Wcześniej (przed inwazją Ichanich opisaną w Trylogii Czarnego Maga) był Ambasadorem w Lanie.
 • Maron – Ambasador Gildii w Sachace. Ze względów rodzinnych musiał powrócić do Kyralii i zrezygnować ze stanowiska Ambasadora.
 • Donia – przyjaciółka Sonei i Cery’ego z dzieciństwa.
 • Vesta – pierwsza żona Cery’ego, matka Anyi. Odeszła od Cery’ego ze względu na obawy o bezpieczeństwo jej samej i córki.
 • Selia – druga żona Cery’ego. Wraz z dwoma synami zostaje zamordowana, prawdopodobnie przez Łowcę Złodziei. Silna i odważna, przeciwieństwo Vesty.
 • Jonna – ciotka Sonei, która po śmierci jej matki zajęła się wychowaniem dziewczyny. Na prośbę Sonei wprowadza się do Gildii i zostaje jej służącą oraz pomaga w wychowaniu Lorkina. Dzięki swojej pozycji jej dzieci, Kerrel i Hania, zostają służącymi w Domach.
 • Ranel – wuj Sonei, mąż Jonny. Po przeprowadzce do Gildii znajduje prace jako krawiec.
 • Dekker – przyjaciel Lorkina z czasów nauki na Uniwersytecie.
 • Sherran – przyjaciel Lorkina z czasów nauki na Uniwersytecie.
 • Reater – przyjaciel Lorkina z czasów nauki na Uniwersytecie.
 • Orlon – przyjaciel Lorkina z czasów nauki na Uniwersytecie.
 • Perler – przyjaciel Lorkina z czasów nauki na Uniwersytecie, brat Reatera. Przez rok był asystentem Ambasadora Marona w Sachace.
 • Beriya – pierwsza miłość Lorkina. Mimo zgody wszystkich rodziców na ślub, ona sama odmówiła co wywołało pewien skandal. Po tym wydarzeniu rodzice wywieźli ją do Elyne.
 • Lorandra – pochodzi z Igry, matka Skellina. Praktykuje magię poza Gildią i prawdopodobnie to ona jest Łowcą Złodziei.
 • Forlie – wraz ze swoją córką i dwójką jej dzieci jest więziona przez Skellina. Zostaje wydana Gildii jako Dziki Mag, by odwrócić podejrzenia od Lorandy. Po odczytaniu myśli Lorandry zostaje uniewinniona, a opieki nad jej rodziną podejmuje się Cery.
 • Tayend – przyjaciel i kochanek Dannyla. Pasjonują go podróże, tajemnice oraz plotki o ludziach z Domów.
 • Gol – wierny przyjaciel i ochroniarz Cery’ego.
 • Riva – niewolnica w Domu Gildii w Sachace. Jedna ze Zdrajczyń, która miała zabić Lorkina. Zostaje zabita przez Tyvarę.
 • Unh – tropiciel pomagający Dannylowi i Ashaki Achati tropić Zdrajców, którzy porwali Lorkina. Wywodzi się z plemienia Duna. Zaprzyjaźnił się z Dannylem.
 • Wynina - żona Regina.

Szaty i pasy[edytuj | edytuj kod]

Magowie w Kyraliańskiej Gildii Magów noszą szaty i pasy w różnych kolorach, zależnych od praktykowanej dyscypliny magicznej czy zajmowanego stanowiska.

Kolory szat:

 • czerwone – Wojownicy
 • zielone – Uzdrowiciele
 • fioletowe – Alchemicy
 • błękitna – Administrator
 • czarna – Czarny Mag
 • biała – Wielki Mistrz
 • brązowe – Nowicjusze

Kolory pasów:

 • Czarny pas – Arcymistrzowie danych dyscyplin
 • Złoty pas – magowie będący doradcami króla

Księga Druga: Łotr[edytuj | edytuj kod]

Łotr
The Rogue
Autor Trudi Canavan
Typ utworu fantasy
Wydanie oryginalne
Język angielski
Data wydania 5 maja 2011
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 4 maja 2011
Wydawca Galeria Książki
Przekład Izabella Mazurek

Łotr jest księgą drugą trylogii zatytułowanej Trylogia Zdrajcy. Opisuje ona dalsze losy bohaterów przedstawionych w księdze pierwszej trylogii. Obok znanych już bohaterów pojawiają się także nowi. Dzięki Lorkinowi lepiej poznamy społeczność Azylu i Zdrajców, a Merria pokaże nam Sachakę z perspektywy kobiety. Poznamy także perypetie młodych nowicjuszek, których eksperymenty z zakazaną wiedzą magiczną są źródłem kolejnych problemów Kyraliańskiej Gildii Magów.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Lorkin pracując jako uzdrowiciel w Azylu próbuje poznać tę specyficzną społeczność, w której dominują i wszelką władzę sprawują kobiety władające Wyższą Magią. W adaptacji do nowego życia pomagają mu przyjaciele Evar i Tvyara. Punktem zwrotnym w poznawaniu wiedzy o wyjątkowej magii staje się jego kolejne uprowadzenie. Spotkania i rozmowy z przywódczynią Zdrajców ujawniają Lorkinowi kolejne tajemnice jakie skrywał przed światem jego ojciec, Akkarin. By pomóc swojemu ludowi, królowa Zdrajców zleca Lorkinowi ważne i niebezpieczne zadanie. Tymczasem w Sachace Dannyl boryka się z utratą poważania wśród elit na skutek decyzji jego byłego Asystenta. Sytuację poprawia pojawienie się nowego Asystenta oraz Ambasadora Elyne. Współpraca obu Ambasadorów owocuje wyprawą rodzącą nadzieję na zdobycie nowej wiedzy. Poszukiwania Dzikiego Maga prowadzone przez Gildię są coraz trudniejsze. Jego wpływy w mieście okazały się silniejsze niż Sonea to przypuszczała, a jego jedynym słabym punktem wydaje się być uwięziona matka. W trosce o bezpieczeństwo Cery’ego i jego bliskich, poszukiwacze zmuszeni są do zmiany taktyki. Nowym sprzymierzeńcem Sonei w polowaniu na Dzikiego okazuje się stary przyjaciel, którego pojawienie się w mieście budzi w nich uczucia z przeszłości. Niepodziewanie poszukiwania Skellina komplikują wybryki dwóch młodych nowicjuszek. Przypominają one magom, że czasami największy wróg może kryć się wśród nich samych.

Bohaterowie i ich losy[edytuj | edytuj kod]

Uwaga! Opisy zawierają informacje zdradzające fabułę oraz zakończenie.

Główni:

 • Lilia – Nowicjuszka, interesuje się uzdrawianiem. Pochodzi z rodziny służących pracujących dla Domu o umiarkowanych wpływach politycznych. Ludzie, u których pracowali jej rodzice zadbali o to, by otrzymała podstawowe wykształcenie i byli zadowoleni gdy została przyjęta na Uniwersytet. Zaprzyjaźniła się z Naki. Kontynuowała znajomość mimo plotek i rad przyjaciół dotyczących skłonności Naki. Coraz częściej stawała się gościem w domu Naki. Z czasem przyjaźń przerodziła się w głębsze uczucie. Pod wpływem nilu i za namową Naki, zaczęła eksperymentować z zakazaną wiedzą magiczną. Po zamordowaniu ojca Naki i odczytaniu myśli przez Soneę okazało się, że eksperymenty jednak się powiodły. Na wieść, że to ona może być morderczynią kompletnie się załamała. Za nauczenie się Czarnej Magii decyzją Rady została skazana na zablokowanie mocy i 10 lat więzienia. Po informacji o zniknięciu Naki i za namową Lorandry udaje jej się zdjąć blokadę mocy. Lorandra w zamian za uwolnienie oferuje jej pomoc w odnalezieniu Naki. Podczas spotkania Lorandry ze Złodziejem, Anyi oferuje Lilii bezpieczniejszą pomoc w odnalezieniu przyjaciółki. Dziewczyna przystaje na propozycję Anyi i udają się do Cery’ego. Współpraca dziewczyn powoduje, że zostają przyjaciółkami. Działania Cery’ego doprowadzają do odnalezienia Naki, a konfrontacja obu Nowicjuszek wyjawia motywy postępowania Naki. Wskutek interwencji Sonei starcie dziewczyn zostaje przerwane i obie zostają odprowadzone do Gildii. Po poznaniu prawdziwej historii Naki, Lilia dowiaduje się, że tak naprawdę to została przez dziewczynę wykorzystana. Decyzją Rady i króla oraz za sugestią Sonei, Lilia pod licznymi ograniczeniami zostaje ponownie przyjęta na Uniwersytet. Od tej pory miała mieszkać w pokojach Sonei, a kontrolę nad nią miał sprawować Kallen. Dodatkowo dla odróżnialna od innych Nowicjuszy, jej szaty zostały oznaczone czarnymi opaskami na rękawach. Życzliwość Anyi powoduje, że w Lilii budzą się głębsze uczucia do nowej przyjaciółki, tym razem ze szczerą wzajemnością.
 • Naki – Nowicjuszka, jako specjalność wybrała alchemię. Wraz z ojczymem, Mistrzem Leidenem, mieszkała w bogatym domu w mieście. Zaprzyjaźniła się z Lilii. Znana była ze swojej skłonności do bliższych kontaktów z dziewczętami. Była uzależniona od używek. Pod wpływem alkoholu i nilu pokazuje przyjaciółce artefakty związane ze starożytną magią. Pewnego razu namówiła Lilię do wspólnego eksperymentowania z Czarną Magią na podstawie wskazówek z książki jej ojca. Wyjawia przyjaciółce, że nienawidzi ojczyma i życzy mu śmierci, bo nie reagował kiedy mu powiedziała o molestowaniu przez wuja. Po zamordowaniu Mistrza Leidena przy użyciu Czarnej Magii, o zabójstwo oskarżyła Lilii. Rada Gildii zdecydowała, że za próby nauki Czarnej Magii zostanie na 3 lata usunięta z Uniwersytetu, a jej moc zostanie na ten czas zablokowana. Po pewnym czasie znika rozpoczynając współpracę ze Złodziejem. Na skutek poszukiwań Cery’ego dochodzi do konfrontacji obu przyjaciółek. Wtedy też Naki częściowo wyjawia Lilii motywy swojego postępowania. Po interwencji Sonei obie Nowicjuszki zostają odesłane do Gildii. Dzięki informacjom przekazanym przez Dannyla, magowie odczytują prawdziwą historię Naki. Poznają motywy postępowania dziewczyny i całą intrygę mającą na celu zrzucenie winy za zabójstwo na Lilii. Za popełnione czyny Naki zostaje skazana na śmierć. Mocy pozbawić ma ją Czarny Mag Kallen, a wyrok wykona Wielki Mistrz Balkan.
 • Sonea – pierwszy Czarny Mag Gildii, matka Lorkina. Wraz z Cerym, Anyi i Rothenem prowadzi poszukiwania Dzikiego w Imardinie. Brak większych postępów i rezygnacja Regina skłaniają Soneę do zmiany taktyki. Nieoczekiwaną pomoc w poszukiwaniach proponuje Dorrien, który planuje na kilka miesięcy przeprowadzić się wraz z rodziną do Imardinu. Bliskość Dorriena powoduje, że w Sonei budzą się dawne uczucia. Jednak współpraca z Dorrienem staje się źródłem problemów w jego małżeństwie z Aliną. By nie stać się przyczyną większego kryzysu i rozpadu rodziny postanawia namówić Rothena by przyjęto Tylię w czasie najbliższego naboru na Uniwersytet. Poszukiwania Skellina dodatkowo komplikuje morderstwo Mistrza Leidena i sprawa lekkomyślnych Nowicjuszek. Zniknięcie Naki oraz ucieczka Lilii i Lorandry powoduje, że kłopotliwe Nowicjuszki stają się atrakcyjnym łupem dla Złodziei. Motywy i historia Lilii budzą w Sonei uczucia współczucia dla dziewczyny. Dzięki jej sugestiom Lilia pod rygorystycznymi ograniczeniami zostaje ponownie przyjęta na uniwersytet. Wiadomości przekazane przez Lorkina budzą w niej uczucia dumy z syna. Decyzją Rady oraz przywódców Krain Sprzymierzonych wyrusza wraz z asystentem z misją negocjacji sojuszu ze Zdrajcami. Swoje poszukiwania Skellina przekazuje Kallenowi z sugestią by uczynił Lilię asystentką, gdyż dziewczyna nawiązała przyjaźń z jedną ze współpracownic ze strony Złodziei.
 • Dorrien – mag uzdrowiciel, syn Rothena i bliski przyjaciel Sonei. Wraz z rodziną na kilka miesięcy przeprowadza się do Imardinu by starsza córka mogła się przyzwyczaić do życia w mieście. Po wyjeździe Regina rozpoczyna pracę w jednej z Lecznic i pomaga Sonei oraz Rothenowi w poszukiwaniach Dzikiego. Współpraca i bliskość Sonei budzą w nim wątpliwości co do jego małżeństwa z Aliną.
 • Anyi – córka i ochroniarz Cery’ego. By odszukać Dzikiego rozpoczyna współpracę ze Złodziejem imieniem Jemmi. By zyskać zaufanie nowych pracodawców ujawnia kryjówkę Cery’ego. Konfrontacja z Lorandrą grozi ujawnieniem jej prawdziwej tożsamości więc porzuca współpracę ze złodziejem. Przy okazji ratuje Lilię i obiecuje jej pomoc w odnalezieniu przyjaciółki. Współpraca w odnalezieniu Naki doprowadza do nawiązania przyjaźni między dziewczętami. Po zdradzie Naki przyjaźń ta przeradza się w głębsze uczucie.
 • Lorkin – syn Wielkiego Mistrza Akkarina i Sonei. Po zezwoleniu na pozostanie w Azylu rozpoczyna pracę uzdrowiciela w lecznicy pod czujnym okiem Mówczyni Kalii. Staje się ofiarą intryg Kalii mających na celu podważenie jego umiejętności i zaufania. Jednak dzięki pomocy Tyvary i życzliwych ludzi z Azylu udaje mu się przezwyciężyć przeciwności. Za zgodą Mówczyni Savary postanawia wykorzystać swoje umiejętności magicznego leczenia. Skutkuje to jednak niespodzianym jego uprowadzeniem. Po uwięzieniu, Kallia wykrada mu wiedzę o magicznym leczeniu. Z opresji ratują go Savara i Tyvara oraz ich zwolennicy. Po procesie Kalli, w zamian za kradzież wiedzy, Lorkin uzyskuje zgodę na naukę podstawowej wiedzy na temat sztuki tworzenia kamieni. Lorkin swoim postępowaniem zyskuje sympatię królowej Zdrajców. Królowa Zarala opowiada mu swoją historię oraz ujawnia niektóre szczegóły umowy z jego ojcem. Oddaje mu pierścień z krwawym klejnotem Akkarina i wysyła z zadaniem nawiązania sojuszu z pozostałymi Krainami Sprzymierzonymi. Przed wyruszeniem w misję Zdrajcy dają Lorkinowi kamień blokujący czytanie myśli, by nie wyjawił informacji nt. Azylu. Przewodnikiem w jego drodze powrotnej zostaje Tyvara. Przed rozstaniem Tyvara za radą królowej uczy go „śmierci kochanków”. Oboje wyznają sobie także wzajemną miłość. Do stolicy Sachaki, Arvice, pomagają mu dotrzeć napotkani po drodze ashaki. Po powrocie do Domu Gildii zostaje przywitany przez nową Asystentkę Ambasadora, Merrii. Dzięki odzyskanemu pierścieniowi swojej matki przekazuje Gildii zamiary Zdrajców. Powrót Lorkina do Arvice skutkuje wezwaniem od króla i zakazem opuszczania kraju.
 • Tyvara – Zdrajczyni, uratowała Lorkina. W ramach kary za zabicie Rivy nadzoruje kanały odprowadzające ścieki z Azylu. Swoimi uwagami i radami pomaga Lorkinowi przeżyć w Azylu. Wraz z Savarą ratuje go z rąk Kalii po jego uwięzieniu. Na rozkaz królowej wyprowadza Lorkina z Azylu by ten mógł wrócić do Arvice i nawiązać kontakt z Gildią. Przed rozstaniem się wyznaje Lorkinowi swoją miłość oraz uczy go „śmierci kochanków”.
 • Dannyl – Ambasador Gildii w Sachace. Po decyzji Lorkina o pozostaniu ze Zdrajcami wypadł z łask króla Sachaki oraz wpływowych ashakich. Sytuacja ta ulega częściowej poprawie po przybyciu do Sachaki Tayenda i nowej Asystentki Merrii. Dzięki wskazówkom Tayenda odkrywa nowe informacje na temat przeszłości Sachaki i Kyralii oraz zapomnianej wiedzy magicznej. Wraz z Tayendem i Achatim wyrusza do plemion Duna w poszukiwaniu informacji o kamieniach magazynujących.
 • Tayend – przybył do Sachaki jako Ambasador Elyne. W krótkim czasie zdobył sympatię wpływowych ashakich, co miało pomóc Dannylowi wrócić do łask. Jak dawniej pomaga Dannylowi w poszukiwaniu materiałów do książki co owocuje wspólną wyprawą do plemion Duna.

Drugoplanowi:

 • Kallen – drugi Czarny Mag Gildii. Próbuje się leczyć z uzależnienia od nilu. Zajmuje się poszukiwaniem mordercy Mistrza Leidena. Po zniknięciu Naki i ucieczce Lilii zajmuje się także poszukiwaniem nowicjuszek. Po wyjaśnieniu morderstwa i sprawy nowicjuszek zostaje opiekunem Lilii. Przejmuje poszukiwania Dzikiego w mieście po tym jak Rada do negocjacji ze Zdrajcami wysłała Soneę.
 • Cery – ojciec Anyi i przyjaciel Sonei. Jako Złodziej wraz ze swoimi ludźmi pomaga Gildii odnaleźć kryjówkę Skellina. Z wielką niechęcią zgadza się na ryzykowny plan Anyi mający na celu dotarcie do Skellina poprzez współpracujących z nim Złodziei. Po przyprowadzeniu Lilii przez Anyi i ujawnieniu możliwych planów Skellina zgadza się wykorzystać swoje kontakty do odszukania Naki.
 • Lorandra – matka Skellina. Gildia zablokowała jej moc i uwięziła w Strażnicy. Oferując pomoc w odnalezieniu Naki nakłania Lilię do zdjęcia blokady i jej uwolnienia.
 • Skellin – Złodziej mający silne wpływy w większej części Imardinu. Odpowiada za sprowadzenie i handel nilem w mieście. Został uznany za Dzikiego po tym jak zatrzymano i odczytano myśli jego matki. Po jej uwięzieniu przez Gildię rozpoczyna sterowanie swoim interesem i ludźmi w ukrycia.
 • Rothen – przełożony nauk alchemicznych, ojciec Dorriena. Jego żona zmarła na nieuleczalną chorobę. Pierwszy mentor i bliski przyjaciel Sonei. Soneę traktuje jak własną córkę, a Lorkina jak wnuka. Wspiera Soneę w poszukiwaniach Skellina.
 • Leiden – ojczym Naki, mag Gildii. Wraz z pasierbicą mieszkają w bogatym domu w mieście. Zostaje zamordowany przy użyciu Czarnej Magii. Początkowo o jego zamordowanie oskarżona zostaje Lilia, jednak w wyniku prowadzonego dochodzenia okazuje się, że prawdziwym mordercą jest Naki.
 • Balkan – Wojownik, Wielki Mistrz Kyraliańskiej Gildii Magów.
 • Osen – Administrator Gildii.
 • Zarala – Królowa Zdrajców. Potajemnie wspiera działania Lorkina. Częściowo także wyjawia swoją historię i rolę Akkarina w nawiązaniu sojuszu z Gildią. Wie, że izolacja jej ludu nie jest możliwa w nieskończoność więc wysyła Lorkina z misją nawiązania sojuszu z innymi Krainami Sprzymierzonymi.
 • Savara – Mówczyni Zdrajczyń, zajmuje się obroną Azylu. „Prawa ręka” królowej. Wspiera działania Lorkina oraz dba o jego bezpieczeństwo.
 • Kalia – Mówczyni Zdrajczyń, nadzoruje leczenie i kieruje pracą lecznicy. Jest w opozycji w stosunku do stronników Mówczyni Savary. Swoim postępowaniem próbuje zmniejszyć zaufanie Zdrajców wobec Lorkina. Odpowiada za jego uwięzienie i kradzież wiedzy o uzdrawianiu.
 • Evar – siostrzeniec Kalii i bliski przyjaciel Lorkina wśród Zdrajców. Udziela swojej mocy jako Asystent twórczyń kamieni oraz dba o ich wygodę i potrzeby.
 • Merria – uzdrowicielka z Gildii. Zastąpiła Lorkina na stanowisku Asystenta Ambasadora Gildii w Sachace. Jej ojciec jest kapitanem statku. Fascynują ją nowe miejsca i ludzie. Zaprzyjaźniła się z kilkoma Sachakankami, które mają kontakt ze Zdrajcami. Podczas wyprawy Ambasadora Dannyla do plemion Duna sprawuje opiekę nad Domem Gildii w Sachace.
 • Achati – Ashaki, za namową Dannyla i Tayenda organizuje wspólną wyprawę do plemion Duna w poszukiwaniu informacji o zapomnianej wiedzy magicznej.
 • Yem – członek starszyzny jednego z plemion Duna. Znalazł Strażniczkę Wiedzy, która przekazała Dannylowi wiedzę o magicznych kamieniach.

Epizodyczni:

 • Jemmi – Złodziej pracujący dla Skellina.
 • Rek – współpracownik Jemmiego, dla którego pracuje Anyi.
 • Vinara – Arcymistrzyni Uzdrowicieli.
 • Peakin – Arcymistrz Alchemików.
 • Garrel – Arcymistrz Wojowników.
 • Jerrik – Rektor Uniwersytetu.
 • Erayk – przełożony wojowników.
 • Telano – przełożony nauk leczniczych.
 • Narren – Dziekan Domu Nowicjuszy, zastąpił na tym stanowisku Mistrza Ahrinda.
 • Regin – mag wojownik, z powodu problemów rodzinnych zmuszony jest wyjechać wraz z rodziną do Elyne i przestać wspierać Soneę w poszukiwaniach Dzikiego. Źródłem problemów okazują się zdrady żony. Po jej kolejnej próbie samobójczej wraca do Gildii pozostawiając jednej z córek dom w Elyne, a drugiej swój dom w Imardinie.
 • Alina – żona Dorriena. Pochodzi z wioski, w której Dorrien jest uzdrowicielem. Współpraca Dorriena z Soneą wzbudza jej obawy o bezpieczeństwo rodziny.
 • Tylia – starsza córka Dorriena i Aliny, kandydatka na nowicjuszkę na Uniwersytecie. By mogła się przyzwyczaić do nowego środowiska wraz z całą rodziną przenosi się do Imardinu. W odczuciu Sonei wdała się w matkę.
 • Yilara – młodsza córka Dorriena i Aliny, według Sonei wdała się w ojca.
 • Jonna – ciotka Sonei i jej służącą w Gildii.
 • Gol – wierny przyjaciel i ochroniarz Cery’ego.
 • Donia – przyjaciółka Sonei i Cery’ego z dzieciństwa.
 • Madie – przyjaciółka Lilii.
 • Froje – przyjaciółka Lilii.
 • Chari – bliska przyjaciółka Tyvary.
 • Riaya – Mówczyni Zdrajczyń, zajmuje się posiedzeniami, wyborami i sądami.
 • Shiaya – Mówczyni Zdrajczyń, kontroluje produkcję żywności i zapasy wody.
 • Lanna – Mówczyni Zdrajczyń, odpowiada za sprawy związane z warunkami życiowymi.
 • Yvali – Mówczyni Zdrajczyń, zajmuje się edukacją.
 • Halana – Mówczyni Zdrajczyń, zajmuje się tworzeniem kamieni. Nadzoruje naukę Lorkina w wytwarzaniu kamieni.
 • Amakira – Król Sachaki.
 • Chakori – Ashaki, kuzyn Achatiego. Zajmuje się uprawą raki.

Szaty[edytuj | edytuj kod]

Magowie w Kyraliańskiej Gildii Magów noszą szaty i dodatki w różnych kolorach, zależnych od praktykowanej dyscypliny magicznej czy zajmowanego stanowiska.

Kolory szat:

 • czerwone – Wojownicy
 • zielone – Uzdrowiciele
 • fioletowe – Alchemicy
 • błękitna – Administrator
 • czarna – Czarny Mag
 • biała – Wielki Mistrz
 • brązowe – Nowicjusze

Dodatki:

 • Czarny pas – Arcymistrzowie danych dyscyplin
 • Złoty pas – magowie będący doradcami króla
 • Złote inkale na rękawach szat nowicjusza – Nowicjusz, którego mentorem jest Wielki Mistrz
 • Czarne opaski na rękawach szat nowicjusza – Nowicjusz znający Czarną Magię

Księga Trzecia: Królowa Zdrajców[edytuj | edytuj kod]

Królowa Zdrajców
The Traitor Queen
Autor Trudi Canavan
Typ utworu fantasy
Wydanie oryginalne
Język angielski
Data wydania 2 sierpnia 2012
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 8 sierpnia 2012
Wydawca Galeria Książki
Przekład Izabella Mazurek

Królowa Zdrajców jest ostatnią księgą Trylogii Zdrajcy. Wydarzenia przedstawione w Misji Ambasadora i Łotrze zmierzają ku końcowi. Punktem kulminacyjnym historii jest misja Lorkina by doprowadzić do sojuszu Krain Sprzymierzonych ze Zdrajcami. Czy sojusz i konsekwencje, jakie za sobą niesie, okażą się do zaakceptowania przez Gildię, czy też Zdrajcy w swoich staraniach pozostaną osamotnieni? Wydarzenia w Imardinie także zbliżają się ku rozwiązaniu. Imperium Skellina się rozrasta, utrudniając działania magom z Gildii. Czy znajdzie się ktoś, kto będzie umiał się przeciwstawić rosnącej potędze Skellina?

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Powrót Lorkina do Arvice stanowi wielkie zaskoczenie. Podobnie jak jego zadanie i propozycja Królowej Zdrajców. Postępowanie Lorkina sprawia, że Król Amakira pragnie się od niego jak najwięcej dowiedzieć o ukrywających się buntownikach i ich tajemniczym mieście. Opór Lorkina źle się dla niego kończy. Król postanawia zmienić metody wpływu na młodego maga. Starania Dannyla i Tayenda w sprawie Lorkina nic nie dają. W powrocie Lorkina do Zdrajców pomaga im wpływowy ashaki. Gdy w Arvice ważą się losy Lorkina, w Kyralii Sonea przygotowuje się do swojej nowej misji, negocjacji ze Zdrajcami. Mieszane uczucia budzi nowy asystent, który towarzyszy jej w wyprawie do Sachaki. Powierzone jej zadanie sprawia, że schwytaniem Dzikiego i współpracą ze Złodziejem będzie musiał się zająć inny mag, Czarny Mag Kallen. Współpracą z nowym magiem nie jest zadowolony Cery, który nie ufa magowi, z powodu jego problemów z narkotykiem. Brak stanowczych działań ze strony Gildii sprawia, że imperium Skellina się rozrasta. Jego wpływy w mieście stają się tak mocne, że zmuszają Cery’ego, Gola i Anyi do ukrycia się w starych tunelach pod Gildią, by obmyślić nowy plan działania. Swoją pomoc oferuje im Lilii, nowicjuszka podstępem zachęcona do nauki Czarnej Magii, której pozwolono kontynuować naukę na Uniwersytecie. Jednak sekret skrywany przez młodą nowicjuszkę długo nie pozostaje tajemnicą.

Bohaterowie i ich losy[edytuj | edytuj kod]

Uwaga! Opisy zawierają informacje zdradzające fabułę oraz zakończenie.

Główni:

 • Sonea – pierwszy oficjalny Czarny Mag Gildii, matka Lorkina. Po powrocie Lilii na Uniwersytet wraz z Czarnym Magiem Kallenem staje się jej opiekunką. Gdy Lorkin informuje ją o swojej misji i chęci zawarcia sojuszu między Krainami Sprzymierzonymi i Zdrajcami zostaje wysłana przez Gildię do Sachaki. Na swojego asystenta wybiera Regina, który wrócił do Gildii po rozwiązaniu swoich problemów rodzinnych. Podczas wędrówki do Sachaki, Sonea zdradza Reginowi prawdziwe cele misji. Bliska współpraca sprawia, że Sonea zaczyna powoli zmieniać swoje nastawienie do Regina. Podczas spotkania z Królową Zdrajców, Savarą i Lorkinem przedstawia propozycje Gildii i Krain Sprzymierzonych. Po niezbyt satysfakcjonujących dla Zdrajców negocjacjach, w trosce o bezpieczeństwo syna i uzdrowicieli Gildii wraz z Reginem rusza śladem Zdrajców. W drodze do Arvice towarzyszy im para Zdrajców przysłanych przez Królową, by zapewnić im bezpieczeństwo. Jednak podczas bitwy, w trosce o syna Sonea postanawia się wymknąć opiekunom. Po bitwie na prośbę Królowej Savary pomaga Kalii i innym Zdrajcom w opiece nad rannymi. Podczas drogi powrotnej do Gildii, Regin podstępem zmusza ją do rozmowy o uczuciach i wyznaje jej swoja miłość do niej. Po powrocie do Gildii wraz z Mistrzynią Vinarą zajmuje się poszukiwaniem leku dla uzależnionych od nilu. By ukrócić plotki o jej rzekomym związku i nowym kochanku, postanawia wprowadzić się do pokoi Regina.
 • Regin - mag Gildii, wojownik. W czasie nowicjatu dokuczał Sonei. Podczas najazdu ichanich pomagał Złodziejom w walce z Sachakanami, co zmieniło jego nastawienie do Sonei. Gdy w mieście pojawił się nowy Dziki, Skellin, pomagał Sonei w jego schwytaniu. Z powodu problemów rodzinnych zmuszony był przerwać współpracę i skupić się na własnych problemach. Gdy Sonea zostaje wysłana z misją negocjacji ze Zdrajcami, prosi go by został jej asystentem i razem z nią udał się do Sachaki. Podczas wspólnej wyprawy stara się wspierać Soneę i dbać o jej bezpieczeństwo, co ich do siebie zbliża. Stara się także być dla niej "głosem rozsądku". Podczas powrotu do Kyralii po walce zdrajców z Królem Amakirą podstępem zmusza Soneę do rozmowy o uczuciach i wyznaje jej swoją miłość do niej.
 • Lilia – Nowicjuszka, która w wyniku intrygi innej nowicjuszki, Naki, poznała Czarną Magię. Pochodzi z rodziny służących pracujących dla Domu o umiarkowanych wpływach politycznych. Po tym jak pozwolono jej na dalszą naukę w Gildii, opiekę nad nią przejęli Czarny Mag Sonea i Czarny Mag Kallen. Po zdradzie Naki zaprzyjaźnia się z Anyi. Gdy dowiaduje się, że uciekając przed Skellinem Anyi, Cery i Gol zmuszeni są okrywać się w tunelach pod Gildią, postanawia im pomóc. Kiedy Sonea wyrusza z misją do Sachaki, cała odpowiedzialność za nią spada na Kallena. Czarny Mag zaczyna uczyć ją tajników czarnej magii, między innymi czytana myśli i tworzenia krwawych klejnotów. Dzięki poznanej wiedzy podsuwa Kallenowi nowe pomysły związane z użyciem Czarnej Magii. Tajemnica pomocy Anyi jednak zostaje odkryta przez Jonnę, która we wszystko wtajemnicza także Rothena. Dzięki współpracy z Cerym przekazuje Rothenowi, że Skellin ma w Gildii szpiegów informujących go o działaniach magów. Wspólnymi siłami opracowują plan schwytania w pułapkę Dzikiego. Niestety plan zawodzi i Lilia zmuszona jest do spotkania ze Skellinem. Podczas spotkania ze Złodziejem podstępem wykorzystuje swój pomysł na nowe użycie magii i zabija Skellina oraz ratuje Anyi. Po śmierci Cery’ego przyjaźń między dziewczętami staje się jeszcze bliższa.
 • Anyi – córka Cery’ego. Po tym jak uratowała Anyi przed Skellinem, zaprzyjaźnia się z dziewczyną. Gdy magom z Gildii nie udaje się schwytać Skellina, a kryjówki ojca zostają odkryte, zmuszona jest wraz z ojcem i Golem ukrywać się w starych tunelach pod Gildią. O ich obecności w tunelach dowiaduje się Jonna, a potem Rothen. W trosce o ojca próbuje nakłonić Lilię, by ta wymogła na Gildii bardziej stanowcze działania informując ją, że Skellin ma wśród magów szpiegów. Wspólnymi siłami próbują opracować plan schwytania Dzikiego. Niestety Skellin ich ubiega. Gdy zastawiona pułapka zawodzi, a Cery umiera, Skellin porwał ją, by wymusić współpracę Lilii. Podczas spotkania Lilii ze Skellinem, Lorandra śmiertelnie rani ją w akcie zemsty za zabicie jej syna. Jednak natychmiastowa interwencja Lilii ratuje jej życie. Po śmierci Cery’ego, jako jego jedyne dziecko, postanawia przejąć interesy prowadzone przez ojca. Mocniejsze staje się także uczucie łączące ją z Lilią.
 • Cery – ojciec Anyi i przyjaciel Sonei. Po nieudanej próbie schwytania Skellina wraz z Golem i Anyi musi się ukrywać w tunelach pod Gildią. Planuje zorganizować zasadzkę na Skellina na terenie Gildii, by mógł on wpaść w ręce magów. Niestety plan zawodzi, a on sam w wyniku konfrontacji ze Skellinem umiera na skutek problemów z sercem.
 • Lorkin – syn Wielkiego Mistrza Akkarina i Sonei. Po udanym powrocie do Arvice Król Amakira wydaje mu zakaz opuszczania Domu Gildii oraz Sachaki. Kiedy nie chce zdradzić królowi informacji na temat Zdrajców i ich ukrytego miasta zostaje wtrącony do więzienia. Gdy przesłuchania i pokazowe tortury niewolników nie odnoszą zamierzonego sukcesu, zostaje zwolniony do Domu Gildii, jednak z zakazem jego opuszczania. Dzięki pomocy ashakiego Achatiego udaje mu się uciec z Arvice i dołączyć do Zdrajców. Po spotkaniu z Królową Savarą, Tyvarą i Soneą wraz ze Zdrajcami rusza do walki przeciwko Królowi Amakirze. Podczas wędrówki odkrywa, że jest w stanie podsłuchiwać myśli otaczających go ludzi (prawdopodobnie odziedziczył tę umiejętność po swoim ojcu, Akkarinie). Pozwala mu to odkryć intrygę Kalii i ostrzec Tyvarę oraz Savarę o jej zamiarach. Po udaremnieniu spisku wraz z Tyvarą jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo Królowej Savary. Przed walą ze zwolennikami Króla Amakiry, Tyvara przekazuje mu informacje na temat magicznych kamieni używanych przez Zdrajców. Wraz z innymi Zdrajcami bierze udział w bitwie z ashakimi i Królem Sachaki. Po walce staje się łącznikiem między Savarą a magami z Gildii. Na rozkaz Królowej wraz z Tyvarą zostaje wysłany do Kyralii by służyć Tyvarze za przewodnika oraz pomóc jej w negocjacjach sojuszu i umów handlowych.
 • Savara – Mówczyni Zdrajczyń, zajmuje się obroną Azylu. Zostaje wybrana na nową Królową Zdrajców po śmierci Królowej Zaralii. W imieniu swojego ludu negocjuje przymierze z Krainami Sprzymierzonymi. Po spotkaniu z Soneą i obietnicy pomocy ze strony Gildii wyrusza ze Zdrajcami do Arvice. Jako przywódczyni staje na czele Zdrajców w walce ze sprzymierzeńcami Króla Amakiry. Po zwycięskiej walce zostaje Królową Sachaki. Wysyła Tyvarę i Lorkina do Kyralii, by ci mogli negocjować szczegóły przymierza i umów handlowych z Krainami Sprzymierzonymi.
 • Tyvara – Zdrajczyni i "prawa ręka" Królowej Savary oraz wielka miłość Lorkina. Po odkryciu spisku Kalii wraz z Lorkinem jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo Savary. Po zwycięskiej walce wraz z Lorkinem zostaje wysłana do Kyralii, by zbadać możliwości sojuszu Sachaki z pozostałymi Krainami Sprzymierzonymi. Zostaje także mianowana na następczynię Królowej Savary.

Drugoplanowi:

 • Dannyl – Ambasador Gildii w Sachace. Po powrocie Lorkina jego stosunki z Władzami Sachaki stają się jeszcze trudniejsze. Po uwięzieniu Lorkina wraz z Tayendem podejmują liczne próby negocjacji z Królem Amakirą i Ashakim Achatim, w celu uwolnienia Lorkina. Po ucieczce Lorkina staje się obserwatorem walk między zwolennikami Króla Sachaki a Zdrajcami. Po walce i śmierci Achatiego wraz z Tayendem odkrywają wielką bibliotekę ahatiego i stają się jej czasowymi opiekunami.
 • Tayend - Ambasadow Elyne w Sachace. Razem z Dannylem próbuje nakłonić Króla do uwolnienia Lorkina.
 • Kallen – drugi Czarny Mag Gildii, opiekun Lilii. Próbuje się leczyć z uzależnienia od nilu. Zajmuje się poszukiwaniem Skellina. Po wysłaniu Sonei z misją do Sachaki zaczyna szkolić Lilię w sztukach Czarnej Magii: między innymi czytania myśli i tworzenia krwawych kamieni.
 • Rothen – przełożony nauk alchemicznych, ojciec Dorriena. Pierwszy mentor i bliski przyjaciel Sonei. Soneę traktuje jak własną córkę, a Lorkina jak wnuka. Po wyjeździe Sonei do Sachaki, pomaga Lilii i Jonnie w ukrywaniu Cery’ego i Gola.
 • Jonna - ciotka Sonei, pod jej nieobecność opiekuje się Lilią.
 • Skellin – Złodziej mający silne wpływy w większej części Imardinu. Odpowiada za sprowadzenie i handel nilem w mieście. Został uznany za Dzikiego, po tym jak zatrzymano i odczytano myśli jego matki. Po zniknięciu Cery’ego staje się najsilniejszym Złodziejem. Każe się nazywać Królem Złodziei, a pozostałych podległych mu Złodziei tytułować Książętami.
 • Gol - bliski przyjaciel i ochroniarz Cery’ego. Po śmierci Cery’ego zostaje wspólnikiem Anyi.
 • Merria – uzdrowicielka z Gildii. Zastąpiła Lorkina na stanowisku Asystenta Ambasadora Gildii w Sachace. Jej ojciec jest kapitanem statku. Dzięki przyjaźni z kilkoma Sachakankami, utrzymuje kontakt ze Zdrajcami.
 • Kalia – Mówczyni Zdrajczyń, nadzoruje leczenie i kieruje pracą lecznicy. Zostaje pozbawiona stanowiska po uwięzieniu Lorkina. Podczas marszu Zdrajców do Arvice spiskuje, by pozbyć się Savary, Tyvary i Lorkina. Jej intryga zostaje odkryta, lecz pozwolono jej "odkupić winę".
 • Achati – wpływowy Ashaki i bliski doradca króla Amakiry. Organizuje pomoc w ucieczce Lorkina z Arvice. Podczas walk poświęca swoje życie w obronie króla Amakiry.
 • Amakira – Król Sachaki. Z jego rozkazu Lorkin zostaje uwięziony, by wydobyć od niego informacje na temat Zdrajców. Ginie w niewyjaśnionych okolicznościach podczas walk w stolicy (prawdopodobnie popełnił samobójstwo w obliczu klęski). Jego śmierć kończy walki.

Epizodyczni:

 • Merin - Król Kyralii.
 • Lerend - Król Elyne.
 • Balkan – Wojownik, Wielki Mistrz Kyraliańskiej Gildii Magów.
 • Osen – Administrator Gildii.
 • Vinara – Arcymistrzyni Uzdrowicieli.
 • Peakin – Arcymistrz Alchemików.
 • Garrel – Arcymistrz Wojowników.
 • Jerrik – Rektor Uniwersytetu.
 • Erayk – przełożony wojowników.
 • Telano – przełożony nauk leczniczych i szpieg Skellina w Gildii Magów. Zostaje pozbawiony stanowiska po odkryciu jego zdrady. Był dostawcą nilu dla uzależnionych magów.
 • Indria – przełożona nauk leczniczych, mianowana na to stanowisko po zdradzie Mistrza Telano.
 • Narren – Dziekan Domu Nowicjuszy, zastąpił na tym stanowisku Mistrza Ahrinda.
 • Bokkin - nowicjusz dokuczający Lilii.
 • Zarala – Zmarła Królowa Zdrajców, która zleca Lorkinowi misję nawiązania negocjacji Zdrajców z Krainami Sprzymierzonymi.
 • Riaya – Mówczyni Zdrajczyń, zajmuje się posiedzeniami, wyborami i sądami.
 • Shiaya – Mówczyni Zdrajczyń, kontroluje produkcję żywności i zapasy wody.
 • Lanna – Mówczyni Zdrajczyń, odpowiada za sprawy związane z warunkami życiowymi.
 • Yvali – Mówczyni Zdrajczyń, zajmuje się edukacją.
 • Halana – Mówczyni Zdrajczyń, zajmuje się tworzeniem magicznych kamieni. Ginie w wyniku nieszczęśliwego wypadku związanego z intrygą Kalii.
 • Evar – siostrzeniec Kalii i bliski przyjaciel Lorkina wśród Zdrajców.
 • Saral i Temi - Zdrajcy wysłani przez Savarę, by eskortować Soneę i Regina do Arvice
 • Lak i Vata - niewolnicy Ashakiego Achati. Po jego śmierci dostają propozycję pracy dla Ambasadora Dannyla i Tayenda.
 • Robal przywódca Glizdów, społeczności zamieszkującej kanały pod Imardinem. Ich terytorium graniczy z terytorium Cery’ego.
 • Lorandra – matka Skellina.

Szaty[edytuj | edytuj kod]

Magowie w Kyraliańskiej Gildii Magów noszą szaty i dodatki w różnych kolorach, zależnych od praktykowanej dyscypliny magicznej czy zajmowanego stanowiska.

Kolory szat:

 • czerwone – Wojownicy
 • zielone – Uzdrowiciele
 • fioletowe – Alchemicy
 • błękitne – Administrator
 • czarne – Czarny Mag
 • białe – Wielki Mistrz
 • brązowe – Nowicjusze

Dodatki:

 • Czarny pas – Arcymistrzowie danych dyscyplin
 • Złoty pas – magowie będący doradcami króla
 • Złote inkale na rękawach szat nowicjusza – Nowicjusz, którego mentorem jest Wielki Mistrz
 • Czarne opaski na rękawach szat nowicjusza – Nowicjusz znający Czarną Magię

Kraje[edytuj | edytuj kod]

Krainy Sprzymierzone[edytuj | edytuj kod]

 • Elyne
 • Kyralia
 • Lan
 • Lonmar
 • Vin

Inne kraje[edytuj | edytuj kod]

 • Duna
 • Igra
 • Sachaka

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]