Trylogia husycka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Trylogia husycka
{{{nazwa}}}
Husycki chorał "Ktož jsú boží bojovníci"
Autor Andrzej Sapkowski
Miejsce wydania Polska
Język polski
Data I wyd. 2001-2006
Wydawca SuperNowa

Trylogia husycka – nieoficjalna nazwa serii trzech powieści fantastyczno-historycznych napisanych przez Andrzeja Sapkowskiego w latach 2001-2006. Tłem wydarzeń całej serii są wojny husyckie[1], a głównym bohaterem jest Reynevan (Reinmar z Bielawy).

W skład trylogii wchodzą następujące powieści:

W powieściach, oprócz postaci historycznych, ściśle związanych z opisywanym konfliktem zbrojnym, pojawiają się także osoby z wojnami niezwiązane, takie jak: Jan Gutenberg, Zawisza Czarny z Garbowa[2] czy Mikołaj z Kuzy.

Trylogia husycka została wydana w Polsce także w postaci audiobooka[3]. W nagraniu udział wzięło ponad 100 lektorów, m.in. Krzysztof Gosztyła, Maciej Gudowski, Lesław Żurek, Henryk Talar i Krzysztof Wakuliński[4].

Przypisy

  1. Sapkowski: Polityka to nie moja branża. interia.pl. [dostęp 2015-07-25].  Cytat: "Recepta na powieść historyczną mówi: wrzuć bohatera w czas chaosu, czas historycznych zawirowań i zamętów. Wojny husyckie, niezły wszak wir, zamęt i tumult, były więc jak znalazł".
  2. Narrenturm, rozdział 4: "— Wojna bez rycerstwa i rycerskości — odrzekł po chwili Zawisza Czarny — musi wreszcie przerodzić się w zwykły mord. A w konsekwencji ludobójstwo. W czymś takim nie chciałbym brać udziału."
  3. Audiobook na stronie audioteka.pl
  4. Obsada audiobooka na stronie audioteka.pl

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]