Tryplet Cooke'a

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Cooke.png

Tryplet Cooke'a - trzysoczewkowy obiektyw fotograficzny, najprostszy będący anastygmatem – obiektywem o skorygowanej aberracji astygmatyzmu.

Historia i konstrukcja[edytuj | edytuj kod]

Tryplet Cooke'a został skonstruowany i opatentowany w 1893 przez Dennisa Taylora z zakładów optycznych Cooke of York. Był to pierwszy obiektyw, który w znacznym stopniu eliminował aberracje astygmatyzmu i chromatyczną. Wcześniej (około 1875) taki układ optyczny był stosowany w konstrukcjach astronomicznych. Tryplet Cooka składa się z rozpraszającej soczewki z flintu umieszczonej pomiędzy dwiema soczewkami skupiającymi wykonanymi z kronu.

W swoim czasie obiektyw ten był dużym osiągnięciem w konstrukcji układów optycznych i był kopiowany przez wielu producentów. Co prawda niedługo pojawiły się lepsze konstrukcje, ale praktycznie przez cały XX wiek był używany w aparatach fotograficznych niższej klasy. Trójsoczewkowy układ optyczny znalazł też popularność w innych zastosowaniach: lornetkach, obiektywach projekcyjnych czy astronomicznych.

Dużą popularność osiągnęły bardziej złożone tryplety, składające się z trzech grup soczewek (skupiająca - rozpraszająca - skupiająca), każda z których może mieć budowę złożoną z kilku soczewek.

Inni producenci[edytuj | edytuj kod]

Trójsoczewkowymi trypletami były polskie obiektywy Emitar i Euktar stosowane w powiększalnikach oraz lustrzankach dwuobiektywowych Start oraz projekcyjne i powiększalnikowe Matlar i Mikar.

Obiektywy o takiej konstrukcji były również produkowane między innymi pod nazwami Apotar i Igestar Agfy, Aristoplan, Trioplan i Domiplan Meyera, Cassar Steinheila, Anastigmat Kodaka, Voightar Voigtländera, Novar, Nettar, Triplett i Triotar Zeissa oraz T produkcji ZSRR (stosowany w aparatach Smiena i innych klasy popularnej).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Tadeusz Cyprian, Fotografia technika i technologia, WNT, Warszawa 1968.
  2. Stanisław Sommer, Witold Dederko, Vademecum fotografa, FAW, Warszawa 1956.