Trzęsienie ziemi w Dominikanie (1946)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Trzęsienie ziemi w Dominikanie (1946)
Ilustracja
Miejsce epicentrum
Nawiedzone państwa  Dominikana
 Haiti
Epicentrum region miasta Samana
Data 4 sierpnia 1946
Godzina 12:51
Ofiary śmiertelne ok. 100 osób
Stracili mieszkanie 20 tys. osób
Siła 8,0 skali Richtera
Położenie na mapie Dominikany
Ziemia19°12′N 69°19′W/19,200000 -69,316667

Trzęsienie ziemi w Dominikanie (1946)trzęsienie ziemi o magnitudzie 8,0, jakie 4 sierpnia 1946 roku zniszczyło region miasta Samaná w Republice Dominikany, a którego epicentrum znajdowało się na północnym wschodzie wyspy Hispaniola. Cztery dni później, 8 sierpnia 1946, nastąpił wstrząs wtórny o magnitudzie 7,6. Na skutek obu zdarzeń śmierć poniosło stu ludzi, a dwadzieścia tysięcy straciło dach nad głową.

Trzęsienie ziemi, 4 sierpnia 1946 roku[edytuj | edytuj kod]

Wstrząs zasadniczy dotknął Hispaniolę o godzinie 12:51 czasu lokalnego.

Trzęsienie o sile określonej na 8,0 magnitudy zniszczyło rozległe obszary na północy wyspy – od miejscowości Samana po Santiago i Puerto Plata. Drobne zniszczenia zanotowano także w stolicy Dominikany, Santo Domingo.

Silne wstrząsy odczuto także na części terytorium Haiti i Portoryko – m.in. w San Juan (intensywność wibracji oceniono tam na V-VI stopień w skali Mercallego-Cancaniego-Siebierga), w mniejszym zakresie także na Wyspach Dziewiczych (III stopień w skali MCS) i we wschodniej części Kuby.

Tsunami

Niszczycielskie okazały się fale tsunami wygenerowane podwodnymi ruchami skorupy ziemskiej (ich najwyższą wysokość zarejestrowano w miejscowości Nagua, gdzie liczyły od czterech do pięciu metrów).

Tsunami wysokości dwóch i pół metra spowodowały całkowite zniszczenie miasta Matanzas i to z tej miejscowości pochodzi większość ofiar trzęsienia ziemi. Po wydarzeniach z sierpnia 1946 roku Matanzas na długi okres pozostawało całkowicie miejscowością zupełnie niezamieszkaną.

Mniejsze fale tsunami odnotowano także w San Juan na Portoryko, na Bermudach, w Daytona Beach na Florydzie, a nawet na wybrzeżach Atlantic City w stanie New Jersey[1].

Trzęsienie ziemi, 8 sierpnia 1946 roku[edytuj | edytuj kod]

Cztery dni po zasadniczym trzęsieniu ziemi – 8 sierpnia, o godzinie 8:28 czasu lokalnego – region nawiedził wstrząs wtórny; wstrząs o sile ocenianej na 7,6 magnitudy spowodował powstanie serii niewysokich fal tsunami, które zostały zarejestrowane w tych samych stacjach pomiarowych, co tsunami z 4 sierpnia.

Wstrząs ten pogłębił zniszczenia poczynione trzęsieniem sprzed czterech dni.

Pokłosie[edytuj | edytuj kod]

W wyniku trzęsienia ziemi śmierć poniosło około stu ludzi. Liczba ofiar była wyjątkowo niska dla zdarzenia o tej sile. Wytłumaczyć można to faktem, iż trzęsienie nastąpiło w dzień świąteczny, gdy większość osób spędzała czas wolny poza miastami. Niemniej dwadzieścia tysięcy osób straciło dach nad głową.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. United States Tsunamis (including United States possessions) 1690-1988: Publication 41-2, Lander, James F., and Lockridge, Patricia A., sierpień 1989, U.S. Dept. of Commerce, National Oceanic and Atmospheric Administration, s. 265.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]