Trzęsienie ziemi w Chinach (1920)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Trzęsienie ziemi w prowincji Gangsu
Nawiedzone państwa  Chiny
Data 16 grudnia 1920
Ofiary śmiertelne 200 000
Siła 7,8 skali Richtera
Położenie na mapie Chińskiej Republiki Ludowej
Ziemia36°50′N 106°10′E/36,833333 106,166667

Trzęsienie ziemi w Chinach w 1920trzęsienie ziemi, które miało miejsce w Chinach 16 grudnia 1920, głównie w regionie Ningxia i prowincji Gansu, w rejonie miast Lijunbu, Haiyuan i Ganyanchi. Trzęsienie ziemi miało siłę 7,8 stopni w skali Richtera[1]. Wstrząsy pochłonęły życie dwustu tysięcy osób, co czyni je szóstym pod względem liczby ofiar trzęsieniem ziemi w historii[2].

Trzęsienie ziemi i jego następstwa[edytuj]

Wstrząsy, które wystąpiły 16 grudnia 1920 około godziny ósmej wieczorem w rejonie gór Liupan (w prowincji Ningxia), uruchomiły szereg niszczących lawin i osuwisk. Właśnie pod jednym z takich obrywów zginęła cała wioska Sujiahe w okręgu Xiji. Do podobnych zdarzeń doszło w wielu innych miejscowościach w najbliższym sąsiedztwie epicentrum.

Trzęsienie całkowicie zniszczyło miasta Longde i Huining. Żywioł pozmieniał biegi wielu rzek – część z nich tamując, uformował nowe wzniesienia lub głębokie doliny, zmieniając topografię terenu. Wstrząsom towarzyszyły także liczne pęknięcia i szczeliny w gruncie, m.in. długie na dwieście kilometrów pofałdowanie, biegnące od Lijunbu, poprzez Ganyanchi do Jingtai.

Trzęsienie ziemi dotknęło sześć prowincji: Ningxia, Gansu, Qinghai, Henan, Shaanxi i część Shanxi, niszcząc zabudowę tamtejszych głównych ośrodków miejskich: Lanzhou, Taiyuan, Yinchuan, Xining i Xi’an. Najbardziej zaś dotkniętymi okręgami okazały się: Xiji i Haiyuan. Wibracje odczuto na olbrzymiej przestrzeni: od Morza Żółtego po prowincję Qinghai i od południowych części Mongolii Wewnętrznej po centralne obszary prowincji Syczuan. W odległym Pekinie zakołysały się lampiony.

Echa trzęsienia ziemi, tzw. sejsze, można było zaobserwować nawet w zachodniej Norwegii na powierzchni dwóch jezior i trzech fiordów.

Sytuacja po wstrząsach[edytuj]

Sytuacja dotkniętych trzęsieniem społeczności przedstawiała się w niezwykle ciemnym świetle: w regionie zapanowała klęska głodu, a ponieważ żywioł dotknął mieszkańców w samym środku zimy, wieleset ludzi po prostu zamarzło. Niektóre źródła mówiły nawet o konających, rozszarpywanych przez wilki. Żniwo śmierci dopełniły nękające ludność jeszcze w lata po trzęsieniu epidemie chorób.

Liczba ofiar[edytuj]

Trzęsienie ziemi pochłonęło łącznie około dwustu tysięcy ofiar. W samym tylko okręgu Haiyuan życie straciło 73 tysiące osób, zaś w rejonie Guyuan – ponad 30 tysięcy.

Na tak dużą liczbę ofiar miał wpływ fakt, iż w dniu, w którym doszło do trzęsienia, w całym regionie panowała sroga zima, zmuszając mieszkańców do pozostania w siedzibach.

Przypisy

  1. Początkowo magnitudę wstrząsów oceniano na 8,6 stopni, ale wartość ta została zrewidowana do 7,8 stopni przez USGS.
  2. Most Destructive Known Earthquakes on Record in the World, USGS.

Linki zewnętrzne[edytuj]