Trzeci Oddech Kaczuchy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Trzeci Oddech Kaczuchy
Data założenia 1981
Pochodzenie Polska Olsztyn
Obecni członkowie
Andrzej Janeczko (lider)
Maja Piwońska
Byli członkowie
Zbigniew Rojek
Andrzej Janeczko i Maja Piwońska (2012)

Trzeci Oddech Kaczuchy – zespół piosenki kabaretowej utworzony w styczniu 1981 przy Wyższej Szkole Pedagogicznej (obecnie Uniwersytet Warmińsko-Mazurski) w Olsztynie. Utworzony przez Andrzeja Janeczkę (lidera i autora piosenek), Maję Piwońską i Zbigniewa Rojka.

Po zdobyciu Grand Prix, Nagrody Dziennikarzy („za publicystyczne wartości tekstów”) oraz Nagrody Gazety Krakowskiej na XVIII Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w 1981 roku, a zwłaszcza po zdobyciu I Nagrody w Konkursie Interpretacji podczas transmitowanego przez telewizję Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w czerwcu tego samego roku, zespół osiągnął bardzo dużą popularność (piosenki Kombajnista, Wódz). Do wybuchu stanu wojennego zagrał bardzo dużą liczbę koncertów i szybko stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych zespołów studenckich.

Od 1982 zespół występuje bez Zbigniewa Rojka, który wraz z innymi artystami olsztyńskimi założył formację Kaczki z Nowej Paczki.

W dalszych latach Trzeci Oddech Kaczuchy zajął stałe miejsce w kręgach wykonawców kabaretowych. Na opolskim KFPP w 1984 otrzymał nagrodę w Kabaretonie za piosenkę Republika Rudych, którą natychmiast zdjęła z afisza cenzura.

Swoimi programami i piosenkami zespół uderzał w ówczesny system komunistyczny. Piosenka Wódz początkowo utożsamiana z krytyką I sekretarza PZPR Edwarda Gierka, zachowała swoje uniwersalne przesłanie również w późniejszych czasach. Kombajnista pokazywał absurdy życia w socjalistycznej Polsce. Utwory Pytania syna poety i późniejsza Nie umieraj nam inteligencjo stawiały pytania o miejsce duchowych wartości w społeczeństwie.

Grupa współpracowała między innymi z Barbarą Wrzesińską, Andrzejem Zaorskim, Karolem Strasburgerem, Maciejem Damięckim, Andrzejem Kopiczyńskim i Romanem Kłosowskim. Przez dziesięć lat związana była z lubelskim Teatrem Maska.

W latach 90. zespół nagrał sześć recitali dla II programu TVP. Współpracował również z satyryczną audycją ZSYP Marcina Wolskiego w I programie PR i Parafonią kabaretu Długi.

Trzeci Oddech Kaczuchy w składzie Janeczko i Piwońska koncertują i grają do dziś, posiadają również swój kanał na YouTube, gdzie komentują piosenkami bieżące wydarzenia. Andrzej Janeczko skończył również grafikę artystyczną na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

W końcu lat 80. XX w. Andrzej Janeczko i Maja Piwońska osiedlili się we wsi Ługi k. Strykowa. W roku 2011 Andrzej Janeczko został wybrany jej sołtysem[1].

Ważniejsza dyskografia[edytuj | edytuj kod]

  • Wódz a za wodzem wierni
  • O! Ojeju!
  • The Best Trzeci Oddech Kaczuchy

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Anna Gronczewska, Od hipisa do sołtysa, czyli "Kaczuchy" ze wsi Ługi; [w:] "Polska. Dziennik Łódzki", 6 II 2015, nr 30, ss. 14-15.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]