Trzeci cud

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Trzeci cud
The Third Miracle
ilustracja
Gatunek

obyczajowy

Rok produkcji

1999

Data premiery

13 grudnia 1999 (Świat)
9 czerwca 2000 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

119 min

Reżyseria

Agnieszka Holland

Scenariusz

John Romano
Richard Vetere

Muzyka

Jan A.P. Kaczmarek

Zdjęcia

Jerzy Zieliński

Scenografia

Robert de Vico

Kostiumy

Denise Cronenberg

Montaż

David Siegel

Produkcja

Rudolf Biermann
Fred Fuchs
Steven Haft
Elie Samaha

Wytwórnia

American Zoetrope
Franchise Pictures
Haft Entertainment

Dystrybucja

Sony Pictures Classics

Trzeci cud – amerykański film obyczajowy z 1999 roku w reżyserii Agnieszki Holland, na podstawie powieści Richarda Vetere'a.

Główne role[edytuj | edytuj kod]

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Ksiądz Frank Shore bada wiarygodność objawień i cudów. Pewnego dnia otrzymuje dziwną sprawę. W marmurowym posągu w Chicago zaczynają lecieć krwawe łzy, a miejscowy ksiądz nalega, by otworzyć proces beatyfikacyjny Helen O’Regan, kobiety szczerze oddanej wierze, która w owym klasztorze spędziła ostatni etap swego życia, i której wierni przypisują cudowną moc uzdrawiającą 'łez'. Śledztwo bardzo zmieni księdza Shore’a.

Głosy krytyków[edytuj | edytuj kod]

Film jest opowieścią o kryzysie wiary i ogromnej jej potrzebie, o jej konieczności w życiu człowieka. Reżyser podkreśla też rolę kapłaństwa i Kościoła, mówi o świętości, równoważnej wobec idei wiary, a przy tym o zaletach dogmatu o świętych i błogosławionych, nie czyniąc tego jednak w formie dyskursu autorytatywnego czy katechetycznego, lecz zadając pytania i stawiając problemy (np. dotyczące świętości osób, które dla osiągnięcia doskonałości, zbliżenia się do Boga „zapierają się” najbliższych). Treścią filmu jest również kondycja duchowa współczesnego Kościoła katolickiego, jego wewnętrzne podziały (arystokratyczna elita, zwykli księża i niemający nic do powiedzenia wierni), zeświecczenie kleru (sybarytyzm i arogancja elit), a także bolesny temat celibatu.

Sławomir Bobowski, Trzeci cud[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Światowa encyklopedia filmu religijnego. Marek Lis i Adam Garbicz (red.). Kraków: Biały Kruk, 2007, s. 549-550. ISBN 978-83-60292-30-3.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]