Trzeci człowiek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Trzeci człowiek
The Third Man
Ilustracja
Gatunek film noir
Rok produkcji 1949
Data premiery Wielka Brytania 2 września 1949
Stany Zjednoczone 2 stycznia 1950
Kraj produkcji  Wielka Brytania
Język angielski
niemiecki
rosyjski
Czas trwania 104 min
Reżyseria Carol Reed
Scenariusz Graham Greene
Główne role Joseph Cotten
Alida Valli
Orson Welles
Trevor Howard
Muzyka Anton Karas
Zdjęcia Robert Krasker
Scenografia Dario Simoni
Montaż Oswald Hafenrichter
Produkcja Carol Reed
Alexander Korda
David O. Selznick
Dystrybucja British Lion Films
Selznick International Pictures
Nagrody
* 1949: Grand Prix na 3. MFF w Cannes

Trzeci człowiek (ang. The Third Man) – brytyjski film noir z 1949 roku w reżyserii Carola Reeda. Scenariusz napisał Graham Greene, który opublikował później również nowelę pod tym samym tytułem.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Amerykanin Holly Martins, podrzędny i ubogi pisarz, udaje się do Wiednia na zaproszenie kolegi ze studiów Harry’ego Lime’a, który obiecuje mu tam dobry zarobek. Martins trafia jednak na pogrzeb Lime’a, którego na ulicy przejechał samochód. Chcąc się dowiedzieć czegoś więcej, spotyka się ze znajomymi Lime’a, którzy wydają się osobnikami z półświatka. Oficjalnie dwóch z nich zabrało zwłoki Lime’a zaraz po wypadku, jednak dozorca budynku, w którym ten mieszkał, jest pewien, że widział tam jeszcze trzeciego człowieka.

Dozorca wkrótce zostaje zamordowany. Martins w samą porę ucieka przed zabójcami. Oficer brytyjskiej policji wojskowej, major Calloway, mówi mu, że lepiej będzie, jeśli wyjedzie z Wiednia, i ujawnia, że Lime był wmieszany w działalność siatki handlującej podrabianą penicyliną na czarnym rynku. Martins jednak zostaje, starając się wyjaśnić tę sprawę i ustalić tożsamość trzeciego mężczyzny, podejrzewa bowiem, że Lime nadal żyje, poza tym podoba mu się Anna, przyjaciółka Harry’ego.

Wiedeń pokazany jest jako powojenne miasto w gruzach, pełne biedy i cynizmu, podzielone na alianckie sektory okupacyjne. Zdjęcia mają walory dokumentalne, cechuje je też wpływ niemieckiego ekspresjonizmu.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

W 2002 roku w nawiązaniu do granej przez Orsona Wellesa postaci Harry’ego Lime’a nazwano nowo odkryty gatunek pająka Orsonwelles calx[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. G. Hormiga. Orsonwelles, a new genus of giant linyphiid spiders (Araneae) from the Hawaiian Islands. „Invertebrate Systematics”. 16 (3), s. 369–448, 2002. DOI: 10.1071/IT01026. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]