Przejdź do zawartości

Trzeci człowiek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Trzeci człowiek
The Third Man
Ilustracja
Gatunek

film noir

Rok produkcji

1949

Data premiery

2 września 1949

Kraj produkcji

Wielka Brytania

Język

angielski
niemiecki
rosyjski

Czas trwania

104 min

Reżyseria

Carol Reed

Scenariusz

Graham Greene

Główne role

Joseph Cotten
Alida Valli
Orson Welles
Trevor Howard

Muzyka

Anton Karas

Zdjęcia

Robert Krasker

Scenografia

Dario Simoni

Montaż

Oswald Hafenrichter

Produkcja

Carol Reed
Alexander Korda
David O. Selznick

Dystrybucja

British Lion Films
Selznick International Pictures

Nagrody
1949
Grand Prix
3. MFF w Cannes
1950
BAFTA
Najlepszy film brytyjski

Trzeci człowiek (ang. The Third Man) – brytyjski film noir z 1949 w reżyserii Carola Reeda. Scenariusz napisał Graham Greene, który opublikował później również nowelę pod tym samym tytułem.

Fabuła

[edytuj | edytuj kod]

Amerykanin Holly Martins, podrzędny i ubogi pisarz, udaje się do Wiednia na zaproszenie kolegi ze studiów Harry’ego Lime’a, który obiecuje mu tam dobry zarobek. Martins trafia jednak na pogrzeb Lime’a, którego na ulicy przejechał samochód. Chcąc się dowiedzieć czegoś więcej, spotyka się ze znajomymi Lime’a, którzy wydają się osobnikami z półświatka. Oficjalnie dwóch z nich zabrało zwłoki Lime’a zaraz po wypadku, jednak dozorca budynku, w którym ten mieszkał, jest pewien, że widział tam jeszcze trzeciego człowieka.

Dozorca wkrótce zostaje zamordowany. Martins w samą porę ucieka przed zabójcami. Oficer brytyjskiej policji wojskowej, major Calloway, mówi mu, że lepiej będzie, jeśli wyjedzie z Wiednia, i ujawnia, że Lime był wmieszany w działalność siatki handlującej podrabianą penicyliną na czarnym rynku. Martins jednak zostaje, starając się wyjaśnić tę sprawę i ustalić tożsamość trzeciego mężczyzny, podejrzewa bowiem, że Lime nadal żyje, poza tym podoba mu się Anna, przyjaciółka Harry’ego.

Wiedeń pokazany jest jako powojenne miasto w gruzach, pełne biedy i cynizmu, podzielone na alianckie sektory okupacyjne. Zdjęcia mają walory dokumentalne, cechuje je też wpływ niemieckiego ekspresjonizmu.

Obsada

[edytuj | edytuj kod]

Upamiętnienie

[edytuj | edytuj kod]

W 2002, chcąc wyróżnić Orsona Wellesa w roli Harry’ego Lime’a, nazwano nowo odkryty gatunek pająka Orsonwelles calx[1].

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. G. Hormiga. Orsonwelles, a new genus of giant linyphiid spiders (Araneae) from the Hawaiian Islands. „Invertebrate Systematics”. 16 (3), s. 369–448, 2002. DOI: 10.1071/IT01026. 

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]