Trzemeśnia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Trzemeśnia
Zabytkowy kościół
Zabytkowy kościół
Państwo  Polska
Województwo małopolskie
Powiat myślenicki
Gmina Myślenice
Liczba ludności 2285
Strefa numeracyjna (+48) 12
Kod pocztowy 32-425
Tablice rejestracyjne KMY
SIMC 0328373
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Trzemeśnia
Trzemeśnia
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Trzemeśnia
Trzemeśnia
Ziemia49°49′03″N 20°00′59″E/49,817500 20,016389
Nowy kościół

Trzemeśniawieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie myślenickim, w gminie Myślenice. W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie krakowskim.

Położenie geograficzne[edytuj | edytuj kod]

Trzemeśnia znajduje się na Pogórzu Wielickim, na granicy z Beskidem Makowskim. Zajmuje dolinę potoku Trzemeśnianka oraz stoki wzniesień[1]:

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przypuszcza się, że wspominana w 1347 wieś Marcinowa Wola to Crzemessna (Trzemeśnia) – z późniejszej relacji w 1364 roku. Była wówczas podzielona między trzech posiadaczy: Sezama z Grodźca i jego brata stryjecznego, Birowę z Łęk, którzy połowę wsi sprzedali Wierzbięcie z Małoszowa. Aż do końca XV wieku tak podzielona wieś należała do rodu Gryfitów, którego przedstawiciele przybierali różne nazwiska oraz – w częściach – do innych właścicieli. Trzemeśnia graniczy z takimi miejscowościami jak: Zasań, Łęki, Bulina, Poręba.

Obecnie Trzemeśnia jest miejscowością, w której turystyka niemal zamarła, przebywają tu tylko stali bywalcy. W Trzemeśni znajduje Szkoła Podstawowa im. 6 Dywizji Powietrznodesantowej, Publiczne Gimnazjum im. ks. prof. Józefa Tischnera oraz drewniany kościółek pod wezwaniem św. Klemensa mający ponad 200 lat. Obok wybudowany został nowy w stylu neogotyckim – pod wezwaniem Matki Bożej Pocieszenia. W Trzemeśni funkcjonuje też Klub Sportowy LKS Skalnik Trzemeśnia (A klasa).

Klimat[edytuj | edytuj kod]

Występuje tu klimat umiarkowanie ciepły. Tylko w niektórych przypadkach 60% w ciągu roku napływa, przynoszące opady powietrze polarno-morskie. W lecie występują opady znacznie intensywniejsze niż w okresie zimowym. Opady letnie wynoszą 75% rocznej sumy, co wpływa korzystnie na roślinność. Przeważają wiatry pd-zach. Okres zimowy zaczyna się w połowie listopada, a kończy na początku kwietnia.

Wody[edytuj | edytuj kod]

Przez Trzemeśnię przepływa potok Trzemeśnianka mająca swoje źródła pod Przełęczą Suchą. Charakteryzuje się dużą ruchliwością i szybko reaguje na opady. Na przełomie okresu zimowego i letniego (czyli marzec i kwiecień) występuje tzw. zasilanie roztopowe, natomiast w porze letniej zasilanie deszczowe, co wpływa korzystnie na roślinność. Regulacja rzeki chroni zbocza przed niszczeniem w czasie dużych opadów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Beskid Wyspowy 1:50 000. Mapa turystyczna. Kraków: Wyd. Compass, 2006. ISBN 83-89165-86-4.