Trzemeśnia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Trzemeśnia
Zabytkowy kościół
Zabytkowy kościół
Państwo  Polska
Województwo małopolskie
Powiat myślenicki
Gmina Myślenice
Liczba ludności 2285
Strefa numeracyjna (+48) 12
Kod pocztowy 32-425
Tablice rejestracyjne KMY
SIMC 0328373
Położenie na mapie gminy Myślenice
Mapa lokalizacyjna gminy Myślenice
Trzemeśnia
Trzemeśnia
Położenie na mapie powiatu myślenickiego
Mapa lokalizacyjna powiatu myślenickiego
Trzemeśnia
Trzemeśnia
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Trzemeśnia
Trzemeśnia
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Trzemeśnia
Trzemeśnia
Ziemia49°49′03″N 20°00′59″E/49,817500 20,016389
Nowy kościół

Trzemeśniawieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie myślenickim, w gminie Myślenice. W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie krakowskim.

Położenie geograficzne[edytuj | edytuj kod]

Trzemeśnia znajduje się na Pogórzu Wielickim, na granicy z Beskidem Makowskim. Zajmuje dolinę potoku Trzemeśnianka oraz stoki wzniesień[1]:

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przypuszcza się, że wspominana w 1347 wieś Marcinowa Wola to Crzemessna (Trzemeśnia) – z późniejszej relacji w 1364 roku. Była wówczas podzielona między trzech posiadaczy: Sezama z Grodźca i jego brata stryjecznego, Birowę z Łęk, którzy połowę wsi sprzedali Wierzbięcie z Małoszowa. Aż do końca XV wieku tak podzielona wieś należała do rodu Gryfitów, którego przedstawiciele przybierali różne nazwiska oraz – w częściach – do innych właścicieli. Trzemeśnia graniczy z takimi miejscowościami jak: Zasań, Łęki, Bulina, Poręba.

Obecnie Trzemeśnia jest miejscowością, w której turystyka niemal zamarła, przebywają tu tylko stali bywalcy. W Trzemeśni znajduje Szkoła Podstawowa im. 6 Dywizji Powietrznodesantowej, Publiczne Gimnazjum im. ks. prof. Józefa Tischnera oraz drewniany kościółek pod wezwaniem św. Klemensa mający ponad 200 lat. Obok wybudowany został nowy w stylu neogotyckim – pod wezwaniem Matki Bożej Pocieszenia. W Trzemeśni funkcjonuje też Klub Sportowy LKS Skalnik Trzemeśnia (A klasa).

Klimat[edytuj | edytuj kod]

Występuje tu klimat umiarkowanie ciepły. Tylko w niektórych przypadkach 60% w ciągu roku napływa, przynoszące opady powietrze polarno-morskie. W lecie występują opady znacznie intensywniejsze niż w okresie zimowym. Opady letnie wynoszą 75% rocznej sumy, co wpływa korzystnie na roślinność. Przeważają wiatry pd-zach. Okres zimowy zaczyna się w połowie listopada, a kończy na początku kwietnia.

Wody[edytuj | edytuj kod]

Przez Trzemeśnię przepływa potok Trzemeśnianka mająca swoje źródła pod Przełęczą Suchą. Charakteryzuje się dużą ruchliwością i szybko reaguje na opady. Na przełomie okresu zimowego i letniego (czyli marzec i kwiecień) występuje tzw. zasilanie roztopowe, natomiast w porze letniej zasilanie deszczowe, co wpływa korzystnie na roślinność. Regulacja rzeki chroni zbocza przed niszczeniem w czasie dużych opadów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Beskid Wyspowy 1:50 000. Mapa turystyczna. Kraków: Wyd. Compass, 2006. ISBN 83-89165-86-4.