Trzmiel rudy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Trzmiel rudy
Bombus pascuorum[1]
Scopoli, 1763
Trzmiel rudy
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Podtyp tchawkodyszne
Gromada owady
Rząd błonkoskrzydłe
Podrząd trzonkówki
Nadrodzina pszczoły
Rodzina pszczołowate
Plemię trzmiele
Rodzaj trzmiel
Gatunek trzmiel rudy
Bombus pascuorum
Truteń

Trzmiel rudy (Bombus pascuorum) — gatunek owada z rodziny pszczołowatych. Zaliczany do pszczół właściwych, plemienia trzmiele (Bombini).

Wygląd

Wierzchnia część tułowia i tylnej części odwłoka rude. Przednia część odwłoka szara. Skrzydła lekko brązowawe. Stosunkowo mały, osiąga od 9-18 mm długości.

Występowanie

Spotykane w widnych, rzadkich lasach jak i na terenach otwartych. Wszędzie liczny, jeden z najpospolitszych krajowych trzmieli.

Uwagi

Trzmiel rudy, podobnie jak wszystkie trzmiele, tworzy społeczeństwa istniejące tylko jeden sezon, a zakładane wiosną przez zapłodnioną poprzedniej jesieni samicę (młodą królową), która przezimowała. Wyszukuje ona najpierw miejsce do założenia gniazda, np. opuszczoną mysią norę, i buduje w niej z mchu pustą wewnątrz kulę. Następnie z wosku wydzielanego przez znajdujące się na spodzie odwłoka gruczoły woskowe kształtuje miseczkę średnicy około 5 mm, napełnia ją pyłkiem, składa do niej 5-15 jaj i zamyka. ponadto lepi woskowy garnuszek i napełnia go nektarem stanowiącym zapas na niepogody. Larwy, które wylęgają się po 3-5 dniach, żywią się pyłkiem zgromadzonym przez matkę w komórce lęgowej, a później, po jej wyczerpaniu, pyłkiem znajdującym się w dobudowanych do jej boków "kieszeniach", do których przegryzają się przez woskową ściankę. Z czasem powstaje mierzący około 2 cm średnicy woskowy pęcherz z wyrośniętymi larwami w środku. W nieco ponad tydzień od chwili wylęgu z jaj, larwy zaczynają prząść kokony, oddzielając się nimi od siebie. Po przepoczwarzeniu się larw królowa usuwa wosk przykrywający kokony i zużywa go do budowy kolejnych komórek. Mniej więcej w 3 lub 4 tygodnie po złożeniu jaj wykluwają się pierwsze robotnice i przejmują wszystkie obowiązki związane z opieką nad potomstwem, dzięki temu królowa może od tej pory poświęcić się wyłącznie składaniu jaj. Gniazdo szybko się wówczas rozrasta i ostatecznie powstaje całkiem spora budowla.

Ochrona

Trzmiel rudy tak jak pozostałe trzmiele w Polsce podlega częściowej ochronie gatunkowej[2][3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bombus pascuorum, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Na podstawie Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 6 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz.U. 2014 poz. 1348).
  3. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz. U. z 2016 r., poz. 2183). [dostęp 2017-01-16]..

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]