Trzy kwadranse jazzu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Trzy kwadranse jazzu — cykliczna audycja muzyczna zainaugurowana w styczniu 1970 roku w Programie III Polskiego Radia, poświęcona polskiej oraz światowej muzyce jazzowej, która przez ponad 40 lat kształtowała gusta i świadomość kolejnych pokoleń miłośników jazzu.

Przez blisko trzy dekady prowadzącymi byli Jan Borkowski (do 2002) oraz Jan Ptaszyn Wróblewski. Ten drugi, po znacznym skróceniu czasu antenowego, swój program nazwał nie bez ironii "Inflacyjne trzy kwadranse jazzu", a po wydłużeniu jego czasu "Trzy kwadranse jazzu niemal do potęgi!". Sygnał inaugurujący audycję to "La Nevada" Gila Evansa. Program przez wiele lat prowadził również redaktor naczelny "Jazz Forum" Paweł Brodowski, Marcin Kydryński oraz Tomasz Szachowski.

Tradycyjnie Trójka emitowała cztery 45-minutowe programy jazzowe w tygodniu. Godziny emisji były wielokrotnie oprotestowywane przez słuchaczy oraz ludzi związanych ze środowiskiem jazzowym, przy czym (szczególnie od 2002) tendencja zmian "Trzech kwadransów" zmierzała do skrócenia czasu i przesunięcia go do pasma nocnego. Pod koniec kwietnia 2002 wraz ze zmianą ramówki Programu III przez chwilę zniknął z anteny. Od roku 2006 miał dwugodzinny wymiar (ale dalej nazywał się tak samo) i emitowany był w nocy z poniedziałku na wtorek w godz. 00.05-2.00. Następnie trwał niecałą godzinę: zaczynał się o 23.05 po serwisie informacyjnym. Od 7 września 2016 roku został przesunięty na środę na godzinę 22.05 bez zmiany długości audycji. Od 4 lutego 2017 roku audycja jest emitowana w sobotę o godz. 23.07.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]