Trzy pogrzeby Melquiadesa Estrady

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Trzy pogrzeby Melquiadesa Estrady
The Three Burials of Melquiades Estrada
Gatunek dramat, western
Data premiery 6 stycznia 2006
Kraj produkcji Francja, USA
Język angielski, hiszpański
Czas trwania 114 min
Reżyseria Tommy Lee Jones
Scenariusz Guillermo Arriaga
Główne role Tommy Lee Jones, Barry Pepper, Julio Cedillo, January Jones
Muzyka Marco Beltrami
Zdjęcia Chris Menges
Scenografia Merideth Boswell, Jeff Knipp, Phil Shirey
Kostiumy Kathy Kiatta
Montaż Roberto Silvi
Wytwórnia Europa Corp.
The Javelina Film Company
Dystrybucja Sony Pictures Classics (USA)

Trzy pogrzeby Melquiadesa Estrady (ang. The Three Burials of Melquiades Estrada) – amerykańsko-francuski film dramatyczny z 2005 roku z cechami westernu.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Rzecz ma miejsce w zapadłej mieścinie w pobliżu granicy USA z Meksykiem. Jeden ze strażników granicznych, Mike Norton, nie wiedzie zbyt dobrego życia. Swoją oziębłością i egoizmem rujnuje swoje małżeństwo, zaś podczas zatrzymywania nielegalnych imigrantów wyróżnia się spośród swoich kolegów znamienną dla nowicjuszy nadgorliwością. Któregoś dnia przypadkowo zabija Melquiadesa Estradę, Meksykanina będącego przyjacielem ranczera Pete’a Perkinsa. Mike próbuje zatuszować sprawę przy pomocy zwierzchników i lokalnych władz, nawet wtedy, kiedy pospiesznie pogrzebane przez niego ciało Estrady zostaje odnalezione. Tylko jedna osoba postanawia wyjaśnić zabójstwo i ukarać mordercę Meksykanina – jest nią Perkins, który po poznaniu prawdy porywa Mike’a, aby wraz z nim przewieźć ciało Melquiadesa do jego rodzinnej miejscowości, i tam wyprawić mu pogrzeb.

Problematyka amerykańskiej tożsamości[edytuj | edytuj kod]

Tytułowy Melquiades Estrada jest Meksykaninem nielegalnie przekraczającym granicę ze Stanami Zjednoczonymi, zabitym w początkowych scenach filmu przez strażnika. Poza tym, że ciało Estrady jest później przewożone do Meksyku przez jego przyjaciela, w filmie głównymi bohaterami są Amerykanie: „zły” zabójca i „dobry” mściciel. Film stworzony został według szablonu typowego dla westernu, w szczególności wątek zemsty i powiązane z nim samozwańcze wymierzanie sprawiedliwości przez kowboja[1]. Działanie głównego bohatera interpretowane jest w różny sposób w kontekście mierzenia się z własną tożsamością. Według Eweliny Pępiak zrywa on więzi z amerykańską kulturą na rzecz szlachetnej kultury meksykańskiej, co prowadzi go do potrzeby samookreślenia w kontraście z „Innym”[1]. Według krytyka filmowego Matthew Cartera kwestia tożsamości narodowej jest w filmie rozmydlona[2], a inna krytyk filmowa, Camilla Fojas, twierdzi, że cechy głównego bohatera (prostota, niezależność, męskość) ucieleśniają wartości kultury amerykańskiej[3]. Postać Meksykanina, nieśmiałego i nieco ograniczonego intelektualnie, skłania ku odbieraniu go od początku jako bohatera drugoplanowego. Staje się on pretekstem do dyskusji nad amerykańską tożsamością kulturową („kim są Amerykanie?”) i możliwościami jej udoskonalania. Samo ciało martwego Estrady wpisuje się w amerykańską infografikę ukazująca od początku XX wieku (także na pocztówkach) wizerunki okaleczonych mieszkańców Meksyku w kontekstach kryminalnych i rasistowskich[4].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Film znalazł się w gronie filmów walczących o Złotą Palmę na festiwalu w Cannes. Na tym festiwalu otrzymał nagrody w kategoriach Najlepszy Aktor (Tommy Lee Jones) i Najlepszy Scenariusz (Guillermo Arriaga).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Pępiak 2014 ↓, s. 151.
  2. Carter 2012 ↓, s. 6.
  3. Fojas 2008 ↓, s. 189.
  4. Pępiak 2014 ↓, s. 152-153.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]