Trzy słowa do ojca prowadzącego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Trzy słowa do ojca prowadzącego – nieoficjalna nazwa nagrania w postaci cyfrowej, które rozpowszechniło się wśród polskiej społeczności internetowej po 1996 roku. Nagranie przedstawia wulgarną wypowiedź telefoniczną anonimowej osoby, która pojawiła się w audycji na żywo w Radiu Maryja.

Transkrypcja nagrania[edytuj | edytuj kod]

Czas nagrania: 14 sekund

Ojciec Prowadzący (o. Piotr Andrukiewicz) – Proszę, słuchamy, Radio Maryja. Trzeba ściszyć radio przede wszystkim.
Słuchacz – Halo?
OP – Bardzo proszę.
S – Szczęść Boże.
OP – Szczęść Boże!
S – Trzy słowa do ojca prowadzącego. [pauza] Chuj ci w dupę.
OP – Oooooo. [dźwięk naciskanego klawisza] Widzę, że pan się ładnie przedstawił przed, nam tutaj w tej chwili słuchaczom, przed tymi milionami słuchaczy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wypowiedź padła w 1996 roku, w trakcie programu Rozmowy niedokończone, najpierw prywatnie kopiowana wśród znajomych oraz przez BBS-y, następnie wraz z rozwojem Internetu, na witrynach internetowych[1]. Pierwsze wzmianki w Usenecie pojawiają się w styczniu 1998 roku[potrzebne źródło].

Skutki[edytuj | edytuj kod]

Radio Maryja nie posiadało w czasie trwania audycji tzw. linii opóźniającej, urządzenia stosowanego przez niektóre rozgłośnie do wyciszenia niepożądanych przez prowadzącego lub niezgodnych z linią programową treści[1]. Po upublicznieniu nagrania Radio Maryja zaopatrzyło się w stosowny sprzęt pozwalający na wycięcie do 7 sekund rozmowy telefonicznej[potrzebne źródło].

Inne wykorzystanie nagrania[edytuj | edytuj kod]

Nagranie wykorzystano w części m.in. w utworze hip-hopowego zespołu Paktofonika pt. „Jestem bogiem” z płyty Kinematografia wydanej w 2000 roku. Zostało użyte ostatnie zdanie wypowiadane przez ojca prowadzącego na zakończenie utworu. Nagranie było także wykorzystane m.in. przez zespoły Alians oraz CreamPolo. Aluzja do zwrotu pojawia się również w nagranej przez zespół Video piosence Oglądaj TV (Każdy prawdziwy Polak na ojca dyrektora trzy słowa przygotował...).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy