Tsathoggua

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tsathoggua

Tsathoggua (Zhothaqqua, Sadagowah) – istota fikcyjna, jeden z Wielkich Przedwiecznych w mitologii Cthulhu. Tsathoggua opisany został po raz pierwszy w 1929 r. w cyklu legend hiperboreańskich Clarka Ashtona Smitha i zapożyczony przez Lovecrafta na potrzeby niektórych z jego opowiadań[1].

Zamieszkuje głęboko pod ziemią, w pozbawionym światła N'kai. Wygląda on jak skrzyżowanie ropuchy z niedźwiedziem, może jednak zmieniać swój kształt – kiedy przebywał na Cykranosh (obecnie zwanym Saturnem) prawdopodobnie wyglądem przypominał swojego krewniaka, Hziulquoigmnzhaha, u którego głowa huśtała się pod kulistym ciałem. Z powodu swojego nieprawdopodobnego lenistwa jest jednym z najłagodniejszych Wielkich Przedwiecznych. Jeśli ktoś obudzi Tsathoggua, zostaje przez niego zjedzony (chyba że ma ze sobą ofiarę – wtedy ona zostaje zjedzona, a Tsathoggua znów zapada w sen).

... I znów pomyślałem o niesamowitych, pierwotnych istotach, które uporczywie powracały mi w pamięci od chwili, gdy pierwszy raz ujrzałem, martwy, antarktyczny świat - myślałem o demonicznym płaskowyżu Leng, o Mi-Go i przerażającym człowieku śniegu z Himalajów, o Manuskryptach Pnakotyckich z ich praludzkimi implikacjami, o kulcie Cthulhu, o „Necronomiconie”, o bezkształtnym Tsathoggua z hiperboreańskich legend ...

H.P. Lovecraft - „W górach szaleństwa”

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. S.T. Joshi: H.P. Lovecraft. Biografia. Poznań: Zysk i S-ka, 2010, s. 853. ISBN 978-83-7506-480-3.