Tsimshian

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tsimshian – zbiorcza nazwa ok. 15 spokrewnionych grup północnoamerykańskich Indian, zamieszkujących północną część wybrzeża Pacyfiku w kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska (w okolicach rzek Skeena i Nass oraz na przybrzeżnych wyspach), a także w południowo-wschodniej Alasce (Annette Island). Ich liczba wynosi obecnie około 10 tys., z czego na Alasce - ok. 1,3 tys.

Należą do licznej grupy niewielkich ludów tubylczych zamieszkujących Wybrzeże Północno-Zachodnie Ameryki Północnej. Tworzyły one zhierarchizowane klanowe społeczności matrylinearne, utrzymujące się z rybołówstwa i myślistwa. Dwa języki, którymi posługiwali się w przeszłości, tworzą odrębną grupę, przez językoznawców uważaną za spokrewnioną z językami penutiańskimi (ang. penutian). Obecnie oba dialekty (północny i południowy) zagrożone są wymarciem, bowiem wśród Tsimshian żyją jedynie pojedyncze znające go dobrze osoby.

Zagrożeni ekspansją Europejczyków Indianie Tsimshian dążyli do zapewnienia sobie praw do plemiennych terenów nad rzekami Skeena i Nass traktatem z Kanadą już w 1879 r., ale realne negocjacje udało im się rozpocząć dopiero w roku 1983. Dekadę później 14 grup Indian regionu zjednoczyło się w ramach Rady Plemiennej Tsimshian (ang. Tsimshian Tribal Council). Ramową umowę z władzami Kolumbii Brytyjskiej podpisano w 1993 r., a rozmowy w różnych spornych kwestiach dotyczących praw do ziemi i tubylczej autonomii trwają nadal.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Barry M. Pritzkert: A Native American Encyclopedia: History, Culture, and Peoples. Oxford: Oxford University Press, 2000. ISBN 978-0-19-513877-1. (ang.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]