Tsundere

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Typowa ilustracja postaci będącej tsundere

Tsundere (jap. ツンデレ)japoński proces rozwoju charakteru postaci, występujący w kulturze masowej, w którym osoba z początku zimna, oschła i nieufna powoli otwiera się ku innym osobom i odkrywa swoją wrażliwą stronę[1]. Słowo to pochodzi od wyrażenia Tsun Tsun (jap. ツンツン) oznaczającego "odwracanie się z niesmakiem" oraz wyrażenia Dere Dere (jap. デレデレ) oznaczającego osobę "kochaniutką i sympatyczną"[1]. Termin tsundere początkowo występował głównie w grach bishōjo, jednak stał się później elementem kultury otaku występującym w wielu innych mediach[2]. Termin zyskał większą popularność dzięki anime Wieczność, której pragniesz[1].

Terminologia[edytuj | edytuj kod]

Pojęcie to używane jest coraz częściej w Japonii np. tsundere w Kafejce otwartej w Akihabarze lub w produktach o tematyce tsundere (np. zestaw przenośnej telewizji Tommiego). Pojęcie to jest coraz częściej odzwierciedlane w wydawanych anime, od dłuższego czasu wywołuje dyskusje na temat znaczenia pojęcia i jego pochodzenia w Internecie od Lucky Star Lucky Channel do Melancholy of Haruhi Suzumiya, gdzie klasyfikują postacie jako "tsundero-genne". Inną przyjętą definicją tsundere jest dziewczyna, która posiada wewnętrzne, buntownicze nastawienie do innych. Najczęściej skierowana jest w stronę głównego bohatera, zazwyczaj mężczyzny, który jest krytykowany w taki czy inny sposób. Wraz z rozwojem akcji jej uczucie do niego ogrzewa się, a czasem nawet zakochuje się w nim.

Organizator Comiketów Ichikawa Koichi opisał Lum Invader z Urusei Yatsura jako pierwszą moe-tsundere. Inne postacie z mang i anime takich jak Melancholy of Haruhi Suzumiya, Love Hina, Naruto, Genshiken, Toradora!, Lucky Star i Saber z Fate/stay night nie są określane jako tsundere pomimo posiadania przez nich cech typowych dla tsundere. Rie Kugimiya to jedna z najsławniejszych seiyū specjalizująca się w podkładaniu głosów pod postacie tsundere w takich anime jak: Shana z Shakugan no Shana, Louise z Zero no Tsukaima i Nagi z Hayate no Gotoku!.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • W dzielnicy Akihabara w Tokio pojawiło się już "tsundere Cafe", a słowo "tsunderera", przypomina angielskie słowo "Cinderella" (kopciuszek) zapisane w katakanie, zostało nominowane do nagrody w 2006 r. w kategorii modne słowo, wskazujące że kultura "tsundere" może stać się bardziej widoczna w przyszłości.
  • Fabryka zabawek Tomy Co wyprodukowała pierwszy na świecie "tsundere" przenośny telewizor, który daje wskazówki audio z ostrym głosem, który stopniowo staje się milszy.
  • Tsundere jest dobrze znane wśród społeczności otaku w Japonii i dorównuje popularnością moe.

Podobne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Patrick W. Galbraith: The Otaku Encyclopedia: An Insider's Guide to the Subculture of Cool Japan. Kodansha International, 2009, s. 226-227. ISBN 978-4770031013. (ang.)
  2. Patrick W. Galbraith. Moe: Exploring Virtual Potential in Post-Millennial Japan. „Electronic Journal of Contemporary Japanese Studies”, 2009 (ang.).