Tsung-Dao Lee

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tsung-Dao Lee
Ilustracja
Tsung-Dao Lee (1957)
Data i miejsce urodzenia

24 listopada 1926
Szanghaj

Zawód, zajęcie

fizyk

Alma Mater

Uniwersytet Zhejiang
University of Chicago

Uczelnia

Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley
Institute for Advanced Study
Uniwersytet Columbia

Faksymile

Tsung-Dao Lee (chiń. 李政道; pinyin Lǐ Zhèngdào; ur. 24 listopada 1926 w Szanghaju) – amerykański fizyk pochodzenia chińskiego, laureat nagrody Nobla.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodzenie i kariera[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Szanghaju, tam też uczęszczał do szkoły. W latach 1943-1944 studiował na Uniwersytecie Zhejiang w Hangzhou, a następnie podjął studia na Narodowym Uniwersytecie Południowozachodnim w Kunming. W 1946 roku uzyskał stypendium rządowe pozwalające mu kontynuować edukację w Stanach Zjednoczonych. Podjął studia na University of Chicago, gdzie został doktorantem Enrico Fermiego. Stopień doktora uzyskał w 1950 roku – tematem jego rozprawy była Zawartość wodoru w białych karłach (Hydrogen Content of White Dwarf Stars)[1].

W latach 1950-1953 pracował m.in. w Obserwatorium Yerkes, na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley oraz w Institute for Advanced Study. W 1953 roku został zatrudniony na stanowisku assistant professor na Columbia University[2].

W 1955 roku uzyskał tytuł Associate Professor, w roku 1956 został najmłodszym profesorem w historii Uniwersytetu Columbia (miał wówczas 29 lat)[2].

W 1957 roku (w wieku 31 lat) został laureatem nagrody Nobla w dziedzinie fizyki wraz z Chen Ning Yangiem za teorię zakładającą, że oddziaływania słabe pomiędzy cząstkami elementarnymi nie zachowują symetrii parzystości. Teoria ta została potwierdzona eksperymentalnie przez Chien-Shiung Wu[2]. Chen Ning Yang i Tsung-Dao Lee byli pierwszymi chińskimi laureatami nagrody Nobla.

W 1960 został profesorem fizyki w Institute for Advanced Study, a trzy lata później powrócił na Uniwersytet Columbia. W 2012 roku przeszedł na emeryturę[2].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

W 1950 roku ożenił się z Jeannette Hui-Chun Chin. Mają dwóch synów: Jamesa i Stephena[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Tsung-Dao Lee Biographical. [w:] nobelprize.org [on-line]. [dostęp 2021-06-03]. (ang.).
  2. a b c d Tsung-Dao Lee, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2021-06-03] (ang.).