Tsutomu Shimomura

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tsutomu Shimomura
下村努
Shimmy
Data i miejsce urodzenia 23 października 1964
Nagoja
Zawód, zajęcie fizyk, specjalista ds. bezpieczeństwa IT
Narodowość Amerykanin
Edukacja Princeton High School,
California Institute of Technology,
Fizyka komputerowa na University of California, San Diego
Rodzice Osamu Shimomura (ojciec)
Akemi Shimomura (matka)

Tsutomu Shimomura (jap. 下村 努 Shimomura Tsutomu) (ur. 23 października 1964 w Nagoi) – japoński fizyk i ekspert w dziedzinie zabezpieczeń komputerowych.

Razem z dziennikarzem Johnem Markoffem przyczynił się do wytropienia, a później aresztowania przez FBI amerykańskiego hakera Kevina Mitnicka.

Dawniej haker, obecnie światowej klasy ekspert bezpieczeństwa komputerowego w finansowanym przez rząd centrum komputerowym w San Diego oraz konsultant FBI i amerykańskich wojsk lotniczych. To on namierzył Kevina Mitnicka, który ukradł z komputera Shimomury setki plików i programów, m.in. takie, których używa się do łamania kodów bezpieczeństwa komputerów i telefonów komórkowych. Shimomura i Mitnick spotkali się po raz pierwszy na sali sądowej w Raleigh w Północnej Karolinie. Mitnick popatrzył na Shimomurę i powiedział: "Cześć Tsutomu, szanuję twoje umiejętności", na co Shimomura symbolicznie skłonił głowę.

Tsutomu Shimomura, razem ze swoim przyjacielem Johnem Markoffem, napisał książkę o Kevinie Mitnicku. Książka ta, jak i film, stała się powodem wielu dyskusji. Obydwaj autorzy musieli wypłacić Kevinowi Mitnickowi odszkodowanie za zniesławienie go w mediach[potrzebny przypis].

Tsutomu Shimomura jest synem Osamu Shimomury, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 2008 roku.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]