Tswana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tswana
Liczebność ogółem 4,5 - 5,3 mln
Regiony zamieszkania  Południowa Afryka
3,9 mln
 Botswana
1,4 mln
Języki Język tswana
Główne religie Chrześcijaństwo
Pokrewne grupy etniczne Bantu

Tswana – nazwa plemienia zamieszkującego tereny południowej Afryki. Plemię to posługuje się własnym językiem, a także posiada osobne dziedzictwo kulturowe. Lud Tswana zamieszkuje głównie tereny Botswany (67.5% ludności kraju) i północne tereny Południowej Afryki. Liczebność populacji plemienia Tswana jest szacowana na 4.5-5.3 miliona.

Występowanie[edytuj]

Plemię Tswana jako większość społeczeństwa funkcjonuje na terenie Botswany, gdzie przynależność do tego ludu deklaruje ponad 1,4 miliona z ponad 1,6 miliona obywateli tego kraju. Język tswana jest urzędowym językiem tego kraju, a plemię stanowi większość w siedmiu z ośmiu prowincji kraju.

Na terenie Botswany zamieszkują także podplemiona związane z ludem Tswana. Do największych plemion zalicza się m.in. ludy:

  • Bamangwato
  • Balete

Największa społeczność plemienia występuje jednak w Południowej Afryce. W kraju tym zamieszkuje około 3,9 miliona ludzi, którzy deklarują swoją przynależność do plemienia Tswana. Podobnie jak ma to miejsce w Botswanie, także w Południowej Afryce występują podplemiona, identyfikujące się z ludem Tswana.