Tuż przed tragedią

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tuż przed tragedią
Seconds from Disaster
Gatunek serialu dokumentalny
Oryginalny język angielski
Liczba odcinków 67
Liczba serii 6
Lista odcinków serialu Tuż przed tragedią
Produkcja
Produkcja National Geographic
Czas trwania odcinka 45-50 minut
Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji  Stany Zjednoczone
Stacja telewizyjna Stany Zjednoczone National Geographic Channel
Polska National Geographic Channel
Lata emisji 2004 – 2007, 2011
Status wznowiony
Format dźwięku stereo
Chronologia
Poprzednik Sejsmiczne sekundy
Kontynuacja Punkt krytyczny
Powiązane Katastrofa w przestworzach
Oficjalna strona serialu

Tuż przed tragediąserial dokumentalny, obrazujący niektóre katastrofy wywołane przez człowieka i kataklizmy ery współczesnej, analizując przyczyny i zdarzenia, które doprowadziły do tragedii. Obfituje on w wywiady, wspomnienia, testy i symulacje CGI, które odtwarzają widzom sekunda po sekundzie obraz tragedii.

Cechami charakterystycznymi serii są: chronologiczny ciąg wydarzeń (zgodnie z nazwą), użycie zaawansowanej technologii CGI do odtwarzania obrazów tragedii oraz animacje przypominające plany konstrukcyjne (ang. blueprint). Seria bardzo mało korzysta z dialogów między aktorami odgrywającymi postacie ofiar tragedii – główne kwestie wypowiada narrator i świadkowie.

Konstrukcja odcinka[edytuj]

Każdy odcinek serii został nakręcony według stałego szablonu, który można zasadniczo podzielić na 5 części:

 1. Scena otwierająca – krótki wstęp ukazujący ogólny obraz tragedii.
 2. Czołówka wraz z charakterystyczną (czasem nieznacznie zmienianą) linią otwierającą:
  Quote-alpha.png
  Katastrofy nie zdarzają się same. Są skutkiem łańcucha krytycznych wydarzeń. Odtwórzmy je i przeanalizujmy – Tuż przed tragedią.
 3. Dłuższa sekwencja odliczania do tragedii, po której następuje katastrofa. Jeszcze przed nią odcinek kilkakrotnie "cofa się", aby ukazać tytułowe "tuż przed tragedią" z punktu widzenia różnych osób. Przez cały czas trwa odliczanie do tragedii. Pod koniec tej części zazwyczaj ukazuje się reakcje świadków i bliskich ofiar na wieść o katastrofie.
 4. Część analityczna, w której zegar pokazujący godzinę zmienia się w zegar odliczający czas pozostały do tragedii. Zazwyczaj rozpoczyna się słowami:
  Quote-alpha.png
  Zaawansowane symulacje komputerowe zabiorą nas tam, gdzie nie dotrze żadna kamera – w samo serce katastrofy.
 5. Podsumowanie wyników śledztwa oraz ukazanie całego przebiegu katastrofy wraz z nowymi danymi, rozpoczynające się słowami:
  Quote-alpha.png
  Wreszcie śledczy mogą odtworzyć łańcuch wydarzeń, który doprowadził do katastrofy.
  Koniec serialu to zwykle opisywane przez świadków i uczestników tragedii odczucia z nią związane, oraz wykazanie czynów, które mają na celu uniknięcie podobnej katastrofy w przyszłości.

Zmiany w serii[edytuj]

W sezonie drugim i trzecim zmieniono pewne elementy grafiki w stosunku do sezonu pierwszego W sezonie pierwszym po sekwencji otwierającej pokazywał się jeden z przekrojów jako tło i tytuł odcinka. W sezonie drugim i trzecim były to już obrazy komputerowe przedstawiające sceny z tragedii (np. w odcinku o katastrofie promu Columbia był to jego widok nad Ziemią).

Zmieniła się także czcionka i obraz odliczania – w sezonie pierwszym prezentowano je z dokładnością do jednej minuty, pokazując je w błękitnej ramce, zaś w drugim i trzecim pojawiały się bez ramki, jako białe, odliczające cyfry.

Serial emitowano do marca 2007 r. i zakończono liczbą 45 odcinków podzielonych na trzy sezony. "Tuż przed tragedią" zostało wznowione we wrześniu 2011 r., wraz z wyemitowaniem pierwszych odcinków czwartego sezonu (ze zmienioną szatą graficzną). Wyemitowano 22 odcinków nowej serii podzielonej na trzy sezony.

Premiera 6 sezonu rozpoczęła się wraz z emisją specjalnego odcinka poświęconego Zamachom w Norwegii w 2011 roku dokładnie rok po tym wydarzeniu.

Poprzez poszczególne sezony zmieniał się także narrator. Byli to:

Linki zewnętrzne[edytuj]