Tucker 48

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tucker 48
Tucker 48
Producent Tucker Corporation
Projektant George S. Lawson, Alex Tremulis, Read Viemeister, Budd Steinhilber, Tucker Madawick, Hal Bergstrom, Philip S. Egan
Zaprezentowany 1948
Okres produkcji 1947–1948
Miejsce produkcji  Stany Zjednoczone
Dane techniczne
Typy nadwozia 4-drzwiowy sedan
Silniki H-6, OHV, 5.475 L
Skrzynia biegów Cord 810/812; Tucker Y-1 (Zmodyfikowany 810/812) TuckerMatic (R-1, R-1-2, R-3)
Rodzaj napędu tylny
Długość 5560 mm
Szerokość 2010 mm
Wysokość 1520 mm
Rozstaw osi 3250 mm
Masa własna 1900 kg
Broszura reklamowa z 1947 roku.

Tucker 48samochód zaprojektowany przez konstruktora Prestona Tuckera i produkowany w krótkiej serii w Chicago w 1948 roku. Do zakończenia produkcji 3 marca 1949 roku z fabryki wyjechało 51 egzemplarzy Tuckera 48, do dziś zachowało się 47 egzemplarzy[1].Tucker 48 określany był jako "tylnosilnikowy zwiastun rewolucji konstrukcyjnej"[2]

Film Tucker: Konstruktor marzeń z 1998 roku opowiada o problemach na jakie natknęli się konstruktorzy i przeciwnościach z jakimi musieli się zmierzyć. Reżyser filmu Francis Ford Coppola jest właścicielem dwóch egzemplarzy Tuckera 48, o numerach nadwozia 1014 i 1037.[3] Początkowa, sugerowana cena samochodu wynosić miała 1000 dolarów, ale rzeczywista cena szybko urosła do 4000 dolarów[4]. Samochód powszechnie określany jest jako "Tucker Torpedo" Jednakże nazwa ta nigdy nie była używana w połączeniu z rzeczywistym modelem produkcyjnym ze względu na żywe jeszcze wspomnienia związane z wojną II Wojną Światową. Oficjalna nazwa pojazdu to "Tucker 48"[1][4]

Rozwój[edytuj | edytuj kod]

Po drugiej wojnie światowej i kilkuletniej stagnacji na rynku samochodowym klienci oczekiwali nowości. Producenci z Wielkiej Trójki od kilku lat nie zaproponowali jednak żadnych nowych konstrukcji. Taka sytuacja stworzyła ogromne możliwości małym producentom i manufakturom, którzy w przeciwieństwie do dużych producentów mogli znacznie szybciej opracować i wdrożyć swoje pomysły. Studebaker jako pierwszy wprowadził na rynek zupełnie nowy powojenny model samochodu. Preston Tucker postanowił obrać inną ścieżkę rozwoju samochodów, projektując pojazd bezpieczny wyposażony w innowacyjne funkcje i nowoczesną stylistykę. W nowym samochodzie planowano wprowadzić chłodzony cieczą aluminiowy blok silnika. Miał to być płaski sześciocylindrowy boxer o pojemności 9.65 L, hamulce tarczowe, niezależne zawieszenia dla każdego koła, wtrysk paliwa, magnezowe koła. Wysoką ergonomię wnętrza. A także pasy bezpieczeństwa, co w tamtym czasie było raczej niespotykanymi rozwiązaniami.

Jeszcze przed końcem wojny Preston Tucker rozpoczął prace nad nowym samochodem. Latem 1944 roku zatrudnił znanego projektanta Georgea S. Lawsona, który zajmował się pracami koncepcyjnymi[5]. Lawson otrzymał miano "Głównego stylisty Tucker Corporation" w lutym 1946 roku, zaraz po utworzeniu Tucker Corporation[6].

W grudniu 1946 roku Lawson zrezygnował z współpracy po licznych nieporozumieniach z Prestonem Tuckerem. Wkrótce potem do Tucker Corporation dołączył stylista Alex Tremulis z chicagowskiej projektowni Tammen & Denison, który rozwinął projekt Lawsona. Tucker udzielił Tremulisowi trzymiesięcznego kontraktu, który wygasł w marcu 1947 roku i nie został przedłużony[7]. Dzieło wysiłków Tremulisa zostało zaprezentowane w broszurze reklamowej w wielu amerykańskich gazetach w 1947 r. Projekt Tremulisa opierał się bezpośrednio na pracy Georgea Lawsona, jednak projektant włączył do wielu elementów swoje artystyczne koncepcje.

Alex Tremulis podobnie jak George Lawson, został ostatecznie nazwany "Głównym stylistą Tucker Corporation" Chociaż pierwsze wzmianki o tym, że zajmują on tę funkcję, pojawiły się dopiero w 1948 roku po zakończeniu prac nad zewnętrznym wyglądem Tuckera 48.

Równolegle z zakończeniem współpracy z Tremulisem, Preston Tucker zatrudnił zespół pięciu projektantów: Read Viemeister, Budd Steinhilber, Tucker Madawick, Hal Bergstrom i Phillip Egan z nowojorskiego Gordon Lippincott, którzy zaktualizowali rysunki Tremulisa[8]. Po miesięcznej nieobecności Tremulis został ponownie zatrudniony dzięki czemu dwa niezależne zespoły opracowały dwa pełnowymiarowe konkurencyjne wobec siebie modele z gliny[7]. Wzór Tremulisa pozostał w niezmienionej formie w stosunku do propozycji z marca 1947 roku przez co nie został skierowany do dalszych prac[8].

Cechy konstrukcyjne[edytuj | edytuj kod]

1948 Tucker Sedan

Niektóre elementy i cechy samochodu były innowacyjne i wyprzedzały swoją epokę o 20 lat[2]. Najbardziej charakterystycznym elementem Tuckera 48 jest kierunkowy trzeci reflektor umieszczony centralnie (znany również pod nazwą "Oko cyklopa") Automatycznie uaktywniał się przy kątach skrętu większych niż 10 stopni, co pozwalało na doświetlenie zakrętów. W tamtym czasie 17 stanów posiadało przepisy zabraniające większej ilości reflektorów niż dwa[9]. Tucker wyposażył samochód w osłonę, która zakrywała dodatkowy reflektor pozwalając na użytkowanie samochodu w tych stanach USA.

Pojazd posiadał w założeniu silnik umieszczony z tyłu i napęd na tylną oś. wytrzymałą ramę nadwodzia w całości zintegrowaną z dachem, co wpływało na większą twardość konstrukcji. Układ kierowniczy znajdował się za przednią osią co miało chronić kierowcę przed uderzeniami z przodu. Tablica rozdzielcza i wszystkie elementy sterujące znajdowały się w zasięgu ręki i oczu kierowcy, deska rozdzielcza była wyściełana materiałem dla większego bezpieczeństwa[10]. Szyba czołowa była nietłukąca i zaprojektowana tak aby w razie większej kolizji samoczynnie wypaść. Hamulec ręczny posiadał dodatkowy kluczyk zapobiegający kradzieży. Drzwi zachodziły na dach samochodu, aby ułatwiać wejście i wyjście z pojazdu. Każdy zbudowany egzemplarz różnił się nieco od poprzedniego, ponieważ każdy był zasadniczo prototypem, w którym wypróbowywano nowe cechy konstrukcyjne i koncepcje inżynieryjne, ulepszane lub odrzucane w całym cyklu produkcyjnym.

Wewnętrzna strona drzwi pochodziła z Lincolna Zephyr, Kolumna kierownicza użyta w Tuckerze została przekazana przez Forda i pochodziła z Lincolna z 1941 roku.

Schowek na rękawiczki został umieszczony w przednich drzwiach, zamiast tradycyjnie na desce rozdzielczej. Deska rozdzielcza stała się znacznie bezpieczniejsza dzięki brakowi wyżłobień i elementów które mogły ranić pasażera w razie kolizji[4].

Silnik i skrzynia biegów zamontowane zostały na oddzielnej ramie pomocniczej, która zabezpieczona była zaledwie sześcioma śrubami. W ten sposób cały układ napędowy w ciągu kliku minut można było wymontować z samochodu. Tucker przewidywał, że silnik można było wymienić w czasie zaledwie 30 minut[11]. Tucker przewidywał szereg innych pomysłów, które później zostały porzucone jak: Hamulce tarczowe, wtrysk paliwa, opony bezdętkowe samouszczelniające, bezpośrednie przełożenie napędu. Ostatecznie w związku z wysokimi kosztami, problemami natury technicznej i brakiem czasu na dopracowanie nie zostały wprowadzone[12].

Ilustracja patentu na design samochodu.

Tucker pragnął stworzyć innowacyjny silnik. Z pomocą Bena Persona, ówczesnego właściciela i prezesa Fuelcharger Corporation, a następnie głównego inżyniera Tuckera[13] zaprojektowano silnik pod nazwą Tucker 589 (589 oznacza cale sześcienne czyli 9,65 L) Był to płaski sześciocylindrowy silnik z półsferycznymi komorami spalania, wtryskiem paliwa i zaworami sterowanymi ciśnieniem, a nie wałkiem rozrządu. Rozdzielacz ciśnienia zamontowany w linii z aparatem zapłonowym dostarczał odpowiednio dobrane czasowo ciśnienie aby otworzyć każdy zawór w odpowiednich odstępach czasu[13]. Silnik posiadał duże tłoki zbudowane z aluminiowych i magnezowych odlewów ze stalowymi okładzinami cylindrów. Silnik został zaprojektowany do pracy na biegu jałowym z prędkością 100 obrotów na minutę i obrotami w czasie jazdy od 250 do 1200. Przełożenie napędu odbywało się poprzez przekładnie hydrokinetyczną.

Silnik osiągał 200 KM (150 kW; 200 PS) i 660 Nm momentu obrotowego. Podczas jazdy z prędkością 97 km/h obroty silnika wynosiły około 1000 obr./min.[13] Te cechy wyróżniały konstrukcję na tle konkurencji. Powstało sześć prototypów, które zostały zainstalowane tylko na podwoziu testowym i pierwszym prototypie[9].

Kłopotliwa premiera[edytuj | edytuj kod]

Światową premierę bardzo oczekiwanego Tuckera 48 zaplanowano na 19 czerwca 1947 roku. Na prezentacją przybyło ponad 3000 osób. W związku z problemami jaki pojawiły się w ostatniej chwili premiera była poważnie zagrożona. W noc poprzedzającą dwa wahacze pękły pod ciężarem samochodu. (Prototyp był bardzo ciężki, dużo cięższy niż kolejne pojazdy) Wystąpiły usterki silnika, z którymi sobie szybko poradzono. Jednak eksperymentalny silnik 589 był bardzo głośny. Tucker nakazał grać orkiestrze bardzo głośno, aby jak to tylko możliwe zagłuszyć hałas silnika. Dodatkowym problemem był rozrusznik, który wymagał zewnętrznego zasilania do uruchomienia silnika. Z tych powodów Tucker zatrzymał zespół mechaników, którzy mieli dbać o to aby samochód w ogóle mógł się poruszać o własnych siłach. Kiedy premierowy egzemplarz był wprowadzany na platformę zagotował się płyn chłodzący[8].

Drew Pearson, jeden z czołowych publicystów tamtych czasów spostrzegł, że samochód nie potrafił jeździć do tyłu i nazwał całą sprawę oszustwem[14], co spowodowało nadwątlenie reputacji i spotkało się z dużą nieprzychylnością prasy[14].

Kolejną porażkę Tucker poniósł, gdy jego oferta na dostarczenie stali niezbędnej do produkcji zostały odrzucone przez War Assets Administration, decyzja miała charakter polityczny[15].

Ciąg dalszy rozwoju[edytuj | edytuj kod]

Silnik

Tucker 589cu.in prototypowa jednostka napędowa.

Początkowo obiecywano moc 150 KM, ale silnik nie działał zgodnie z założeniami. Układ zaworów okazał się problematyczny, a silnik osiągał jedynie 88 KM. Wysokie ciśnienie oleju wymagało 24V układu zasilania, a do rozruchu było potrzbea 60V oraz bardzo długiego czasu do osiągnięcia stabilnej pracy[13]. Po wielu problemach i roku bezowocnej pracy ostatecznie zaczęto poszukiwania alternatywny dla niesprawnego i niedopracowanego silnika. Początkowo próbowano wykorzystać silnik samolotowy Laycoming, ale nie było możliwości sensownego umieszczenia go w tylnej komorze silnika.

Znacznie mniejsze problemy sprawił chłodzony powietrzem rzędowy sześciocylindrowy silnik Franklin O-355 stworzony przez Air Cooled Motors, który oryginalnie był przeznaczony dla śmigłowca Bell 47[16]. Zakupiono cztery egzemplarze za 5000 dolarów od sztuki. Inżynierowie Tuckera przerobili chłodzenie z powietrznego na ciecz. Jednostka napędowa została mocno przebudowana przez zespół Tuckera, w tym Eddiego Offutta i syna Tuckera, Prestona Jr. Wykorzystanie silnika lotniczego wymagało znacznych modyfikacji, w ten sposób niewiele elementów oryginalnego silnika zostało zachowanych w ostatecznej wersji. Zmodyfikowana jednostka testowana była przez 150 godzin co odpowiadało pokonaniu dystansu 29000 km.[17]

Franklin O-335 widoczny waz ze skrzynią biegów Tucker Y-1

Tucker po pomyślnych testach wykupił Air Cooled Motors za kwotę 1,8 mln. USD aby zabezpieczyć źródło dostaw. Następnie anulował zamówienia na silniki do samolotów aby wszystkie zasoby skupić na produkcji silników samochodowych. Była to ważna decyzja ponieważ Air Colled Motors posiadał 65% powojennych umów na produkcję silników lotniczych w USA. Strata dochodów była znacząca.

Zawieszenie i karoseria

Konstrukcja zawieszenia, zwłaszcza przedniego, musiała zostać zmieniona w trakcie prac rozwojowych. Zamiast stalowych sprężyn użyto elastomerowego niezależnego zawieszenia na cztery koła[9]. Podobnego do tego, jakiego użyto w samochodach wyścigowych, które opracowano z Harrym Millerem dla samochodów biorących udział w wyścigach Indianapolis 500. Elastomery zostały opracowane przy udziale firmy Firestone, która wykorzystała specjalny proces wulkanizacji.

W samochodach zastosowano trzy wersje przedniego zawieszenia. Samochody o numerach 1001-1002 wykorzystywały gumową konstrukcję ze skrętną rurką, która ulegała silnemu przechyłowi podczas hamowania. W samochodach 1003-1025 przerzucono się na gumowe zawieszenie typu sandwich (z gumowym klockiem umieszczonym pomiędzy górnym i dolnym ramieniem typu A) Jednak takie zawieszenie cechowało się bardzo dużą sztywnością. Ostatecznie od samochodu 1026 zdecydowano się na pierwotną wersję z poprawionym problemem hamowania.

Oryginalne kody kolorów nadwozia[3].

 • 100: Black
 • 200: Waltz Blue
 • 300: Green
 • 400: Beige
 • 500: Grey (Silver)
 • 600: Maroon

Oryginalne kolory wnętrza

 • 900: Green
 • 920: Blue
 • 940: Beige

Finansowanie i promocja[edytuj | edytuj kod]

Po zebraniu pierwszych 17 mln dolarów w jednej z pierwszych ofert publicznych, nadal potrzebne były środki pieniężne do kontynuacji rozwoju. Jednym ze sposobów pozyskania pieniędzy była sprzedaż akcesoriów takich jak pokrowce, radio czy siedzenia. Kupno akcesoriów zapewniało miejsce na liście oczekujących. Działanie to przyniosło dodatkowe 2 mln. dolarów.

Po zakończeniu projektowania, Preston Tucker zabierał pojazdy przedprodukcyjne na drogę, aby prezentować je w miastach całego kraju. Samochody odniosły natychmiastowy sukces, a tłumy gromadziły się wszędzie, gdzie się zatrzymały.

Aby udowodnić wytrzymałość swoich samochodów, Tucker i jego zespół poprowadził kilka samochodów na torze Indianapolis Motor Speedway w testach wytrzymałościowych. Podczas jednego z testów samochód o numerze 1027 koziołkował przy prędkości 153 km/h, a kierowca (główny mechanik Eddie Offut) wyszedł z samochodu jedynie z kilkoma siniakami. Podczas koziołkowania zgodnie z przewidywaniami szyba czołowa samoczynnie wypadła. Następnie po wymianie uszkodzonej opony, samochód o własnych siłach opuścił tor.

Śledztwo Komisji Papierów wartościowych i upadek Tucker Corporation[edytuj | edytuj kod]

1948 Tucker wystawiony w muzeum w Los Angeles

Jeden z najbardziej innowacyjnych pomysłów Tucker Corporation sprowadziła na firmę największe kłopoty. Był to program zakupu akcesoriów jeszcze zanim samochód został wyprodukowany. Po wojnie popyt na nowe samochody przewyższał podaż. Większość dealerów miała listy oczekujących, gdzie pierwszeństwo mieli powracający z wojny weterani. Program zakupu akcesoriów pozwalał na zagwarantowanie miejsca na liście nawet dla nie weteranów.

W komunikatach prasowych Tucker 48 mocno ewoluował w stosunku do wcześniejszych wizualizacji, co w połączeniu z sugestywnym hasłem "15 lat testów, aby stworzyć samochód roku" Braku działającego prototypu i wieloletniego oczekiwania po wpłaceniu środków przez klientów było jedną z przyczyn wszczęcia postępowania przez Komisję Papierów Wartościowych, która postawiła zarzuty oszustwa i wyłudzeń. Komisja nie udowodniła nigdy takich działań, a sam Tucker został uwolniony od zarzutów w styczniu 1950 roku. Mimo, że nie udowodniono działania na szkodę kupujących negatywna reklama zniszczyła firmę i ostatecznie zatrzymała produkcję.

Samochody Tucker 48[edytuj | edytuj kod]

Pierwszym prototypowym wyprodukowanym egzemplarzem był sedan zwany „Tin Goose”. Zostało wyprodukowanych 58 ram podwozia i tyle samo gotowych elementów nadwoza. Z tych złożono 36 egzemplarzy przed zamknięciem fabryki. Po zamknięciu, ale jeszcze przed likwidacją fabryki zbudowano dodatkowo 14 egzemplarzy, co dało łączą ilość 50 wyprodukowanych samochodów. 51 egzemplarz został częściowo ukończony. Kilka pozostałych ram i nadwozi zostało jeszcze w późniejszym czasie złożonych w kompletne pojazdy, w szczególności numer 1052 i 1057 (prototyp z 1949 roku ze zmianami projektowymi) Los pozostałych nie jest znany.

We wczesnych latach pięćdziesiątych XX wieku właściciel wesołego miasteczka z Florydy zakupił dziesięć Tuckerów, oryginalne podwozie testowe, liczne części, zdjęcia i dokumenty[18]. Opracował program „Bajeczne Tuckery” jeżdżąc po kraju woził samochody i pamiątki przez 10 lat bardzo często stawiając się na targach i pokazach motoryzacyjnych.

Samochody bardzo rzadko pojawiają się na aukcjach i uznawane są za unikaty. W sierpniu 2010 roku Tucker numer 1045 sprzedano za 1,127 mln dolarów[19]. Podczas gdy Tucker 1043 Został sprzedany za kwotę 2,915 mln dolarów na aukcji w 2012 roku[20].

Samochody Tucker 48 o numerach od 0000 do 1050 wyprodukowane przed likwidacją fabryki.[edytuj | edytuj kod]

NumerLokalizacja WłaścicielSilnik Skrzynia biegów Kolor/Kod koloru
0000 (prototyp)Huntingdon, USA Swigart Antique Auto Museum Tucker 589 cu in. Direct Drive (Original); Zmieniony na Franklin O-335 Po pierwszym pokazie. Direct drive torque converters; Zmieniony na Tucker Y-1 po pierwszym pokazie.Maroon/600
1001Hershey, USA

AACA Museum

Franklin O-335 Franklin O-335 Tucker Y-1 Maroon/600
Poprzedni właściciel David Cammack samochód był częścią "Tucker Collection" w Alexandrii, USA. Po śmierci Cammacka w 2013 roku cała kolekcja przekazana dla muzeum AACA w Hershey w stanie Pensylwania.
1002Kalifornia, USA Prywatny właściciel Franklin O-335 Tucker Y-1 Waltz Blue/200
Błotniki zamieniono z numerem 1003 aby umożliwić demontaż tylnych kół.
1003 Kalifornia, USA Prywatny właściciel Franklin O-335 Tucker Y-1 Maroon/600
1004 Nagakutecho, Japania Toyota Automobile Museum Franklin O-335 Tucker Y-1 Oryginalnie Grey(Silver)/500, przemalowany na Maroon/600
1004 Nagakute, Japonia Toyota Automobile Museum Franklin O-335 Tucker Y-1 Grey(Silver)/500
Oryginalny kolor to Grey(Silver)/500 Przemalowany na Maroon/600 podczas prac renowacyjnych w 1978 r.
1005 Tallahassee, USA Tallahassee Automobile Museum Franklin O-335 Tucker Y-1 Waltz Blue/200
1006 Kalifornia, USA Prywatny właściciel Franklin O-335 Tucker Y-1 Green/300
1008 Chicago, USA Chicago Vintage Motor Carriage Franklin O-335 Tucker Y-1 Beige/400
Oryginalny kolor Beige/400 obecnie Maroon/600.
1005 Tallahassee, USATallahassee Automobile Museum Franklin O-335 Tucker Y-1 Waltz Blue/200
1006 Kalifornia, USA Prywatny właściciel Franklin O-335 Tucker Y-1 Green/300
1007 Tacoma, USA LeMay Family Collection Franklin O-335 Tucker Y-1 Oryginalnie Green/300 Przemalowany na niebieski.
1008 Chicago, USA Chicago Vintage Motor Carriage Franklin O-335 Tucker Y-1 Beige/400
1009Kalifornia, USA LucasFilms, LTD Franklin O-335Tucker Y-1 Grey(Silver)/500
1010 Waszyngton, USA Prywatny właściciel Franklin O-335 Tucker Y-1 Waltz Blue/200
Samochód 50 lat przeleżał w stodole w mieście Tacoma, USA, W 2011 r sprzedany na aukcji za kwotę 750 000 dolarów. Samochód był w złym stanie, wymagał gruntownej renowacji.
1011Montana, USA Prywatny właściciel Franklin O-335 Tucker Y-1 Beige/400
1012 LaPorte, USA Prywatny właściciel Franklin O-335 Tucker Y-1 Maroon/600
1013 Huntingdon, USA Swigart Antique Auto Museum Franklin O-335 Tucker Y-1 Waltz Blue/200
1014 San Francisco, USA Prywatny właściciel/Francis Ford Coppola Franklin O-335 Tucker Y-1 Waltz Blue/200
1015 St. Clair Shores, USA The Stahls Collection Franklin O-335 Cord 810/812 Green/300
1016 Dearborn, USA The Henry Ford Franklin O-335 Tucker Y-1 Black/100
1017 Colorado, USA Prywatny właściciel Franklin O-335 Tucker Y-1 Green/300
1018 Grand Rapids, USA Niekompletny/ Prywatny właściciel Franklin O-335 Tucker Y-1 Beige/400
Części pojazdu posłużyły do renowacji samochodu numer 1052.[21]
1019 Kalifornia, USA Prywatny właściciel Franklin O-335 Tucker Y-1 Grey/500
Przemalowany na jasno niebiesko w 1959, krótko po zakupie samochodu. Kilka lat później przemalowany amatorsko na kolor podobny do Waltz Blue.
1020 Japania Hani Corporation Franklin O-335 Tucker Y-1 Maroon/600
1021 Kalifornia, USA Prywatny właściciel Franklin O-335 Tucker Y-1 Black/100
1022 Hershey, USA AACA Museum Franklin O-335 Tucker Y-1 Grey(Silver)/500
Poprzedni właściciel David Cammack samochód był częścią "Tucker Collection" w Alexandrii, USA. Po śmierci Cammacka w 2013 roku cała kolekcja przekazana dla muzeum AACA w Hershey w stanie Pensylwania .
1023 Floryda, USA Zniszczony w pożarze. Tucker Y-1 Maroon/600
1024 Lincoln, USA Museum of American Speed Franklin O-335 Tucker Y-1 Waltz Blue/200
1025 Frankfort, USA The Goodwin Collection Franklin O-335 Cord 810/812 Green/300
1026 Hershey, USA AACA Museum Franklin O-335 Tuckermatic R-1-2 Maroon/600, przemalowany na brązowo podczas prac renowacyjnych
1027 Roscoe, USA Historic Auto Attractions Franklin O-335 Unknown Waltz Blue/200
Niekompletny
1028 Tupelo, USA Tupelo Automobile Museum Franklin O-335 Cord 810/812 Beige/400
1029 California Prywatny właściciel Franklin O-335 Tucker Y-1 Grey(Silver)/500
Prywatny samochód Prestona Tuckera, którym jeździł siedem lat, sprzedany Winthropowi Rockefellerowi[22][23].
1030 Los Angeles, USA Petersen Automotive Museum Franklin O-335 Tucker Y-1 Black/100
1031 Los Angeles, USA Breslow Collection Franklin O-335 Tucker Y-1 Waltz Blue/200
1032 Reno, USA National Automobile Museum Franklin O-335 Cord 810/812 Grey(Silver)/500
1033 Maine, USA Prywatny właściciel Franklin O-335 Tucker Y-1 Maroon/600
1034 Tucker, USA The Cofer Collection Franklin O-335 Tucker Y-1 Waltz Blue/200
1035 Caçapava, Brazylia Prywatny właściciel/Miasto Caçapava Franklin O-335. Car now has a Cadillac drivetrain Unknown Maroon/600
Samochód eksportowany został do Brazyli w roku 1950, gdzie znajdował się w prywatnej kolekcji. Po śmierci właściciela w 1975 roku, kolekcja została podzielona pomiędzy członkami rodziny. Samochód zaginął, a po wielu latach został przekazany lokalnemu muzeum w Cacapava[24].
1036 Nevada, USA Prywatny właściciel Franklin O-335 Tucker Y-1 Maroon/600
Sprzedany na aukcji RM Sotheby's w Monterey 15 sierpnia 2014 za kwotę 1567500 dolarów[25].
1037 Geyserville, USA Prywatny właściciel/Francis Ford Coppola Franklin O-335 Tucker Y-1 Maroon/200
1038 Unknown Prywatny właściciel Franklin O-335 Cord 810/812 Green/300
Samochód był przez pewien czas własnością Bernarda Gliebermana, który był właścicielem drużyny Shreveport Pirates. Problemy finansowe sprawiły, że chciano odebrać pojazd na rzecz spłaty długów. Prawnik Gliebermana próbował wykraść samochód, aby ukryć go przed wierzycielami. Ostatecznie pozwolono Glibermanowi na zatrzymanie pojazdu[26]. Samochód sprzedano na aukcji.
1039 Washington, DC, USA Instytut Smithsonian Franklin O-335 Tucker Y-1 Grey(Silver)/500
Przez lata ukryty w magazynach Smithsonian. Publicznie pokazany w Museum of American History w 2011.[27]
1040 Sylmar, USA The Nethercutt Museum Franklin O-335 Tucker Y-1 Beige/400
1041 Kalifornia, USA Prywatny właściciel Franklin O-335 Cord 810/812 Black/100
1042 Memphis, USA (ostatnio widziany) Porzucony/zniszczony Franklin O-335 Tuckermatic R-1-2 Maroon/600
1043 Arizona, USA Prywatny właściciel Franklin O-335 Nieznane Waltz Blue/200
Sprzedany na aukcji w Scottsdale, 21 stycznia 2012 za 2915000 dolarów[28].
1044 Roslyn w stanie Nowy York, USA Prywatny właściciel/Howard Kroplick Franklin O-335 Cord 810/812 Andante Green/300, obecnie brązowy
Sprzedany na aukcji RM Sotheby's Auction w 19 stycznia 2017 za 1347500 dolarów Howardowi Kroplick[29].
1045 Melbourne, Australia Prywatny właściciel Franklin O-335 Tucker Y-1 Grey(Silver)/500
Sprzedany RM Auctions Sports & Classics w Monterey 13 sierpnia 2010 za 1127500 dolarów[30].
1046 Kalifornia, USA Prywatny właściciel Franklin O-335 (original) / Oldsmobile Rocket 88 / Mercury 390CID Cord 810/812 Maroon/600
1047 Hickory Corners, USA Gilmore Car Museum Franklin O-335 Cord 810/812 Waltz Blue/200
1048 Hartford, Wisconsin, USA Prywatny właściciel Franklin O-335 *Oryginalnie skrzynia Borg-Warner. Sprzedany na aukcji bez skrzyni biegów. Green/300
1049 Kalifornia, USA Prywatny właściciel Franklin O-335 Tucker Y-1 Waltz Blue/200
Sprzedany na aukcji RM Sotheby's Auction w Monaco 14 maja 2016 za 1344000 Euro[31].
1050 San Marcos, USA Dick's Classic Garage Franklin O-335 Cord 810/812 Maroon/600
Najmniejszy znany przebieg wynoszący 0,4 mili.

Samochody o numerach od 1051 do 1058 złożone po zamknięciu fabryki[edytuj | edytuj kod]

Numer Lokalizacja Właściciel Silnik Skrzynia biegów Kolor/Kod koloru
1051 Butler, New Jersey, USA Prywatny właściciel Franklin O-335 Nieznana dark red
Tucker 1051 Nie został zbudowany w fabryce, więc technicznie nie jest zaliczany do produkcji. Został zakupiony niekompletny i odbudowany w 1980 roku przy użyciu nie oryginalnych części. Podwozie numeru 1051 pochodzi z 1054.[32]
1052 Aurora, Indiana, USA Prywatny właściciel Franklin O-335 Tucker Y-1 dark red
Tucker 1051 Nie został zbudowany w fabryce, więc technicznie nie jest zaliczany do produkcji. Do renowacji posłużyły części z numeru 1018.[21]
1053 Nieznana Nieznany Nieznany Nieznana Nieznany
1054 Nieznana Nieznany Nieznany Nieznana Nieznany
Podwozie użyte do odbudowy numeru 1051[21]
1055 Nieznana Nieznany Nieznany Nieznana Nieznany
1056 Nieznana Nieznany Nieznany Nieznana Nieznany
1057 Nieznana Prywatny właściciel Franklin O-335 Cord 610/812 Waltz Blue/200
1058 Nieznana Nieznany Nieznany Nieznana Nieznany

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Tucker History | The Tucker Automobile Club of America, „Tucker Automobile Club of America” [dostęp 2018-04-26] (ang.).
 2. a b Enzo Rizzo, Samochody, Ożarów Mazowiecki 2011, s. 212, ISBN 978-83-7708-823-4 (pol.).
 3. a b "Francis Ford Coppola Winery, Winnery Copolla, 19 kwietnia 2018 [dostęp 2018-04-26] (ang.).
 4. a b c http://www.lemaymarymount.org (ang.).
 5. "Car of the Future". San Antonio Light. February 11, 1946. p. 5.
 6. https://newspaperarchive.com/us/michigan/traverse-city/traverse-city-record-eagle/1946/02-11/page-2.
 7. a b Tremulis SEC Trial Testimony, National Archives, Chicago.
 8. a b c Egan, Philip S, Design and Destiny: The Making of the Tucker Automobile (1st ed.), ISBN 978-0-924321-00-9.
 9. a b c Flory, J. "Kelly", Jr., American Cars, 1946–1959: Every Model, Year by Year, 2008, ISBN 978-0-7864-3229-5.
 10. oldcarbrochures.com.
 11. Duchene, Paul, "11 things you didn't know about the Tucker '48"
 12. Van Riper, A. Bowdoin, A Biographical Encyclopedia of Scientists and Inventors in American Film and TV since 1930, s. 265-237, ISBN 0-8108-8128-4 (ang.).
 13. a b c d Wipff, John, The Compleat History of Corvair, Vol 1, Chapter 2 Tucker and Corvair – Two of a kind?, 1978, s. 235-237.
 14. a b Duchene, Paul, Preston Tucker: The Man behind the Car, „Chicago Tribune”, 2011.
 15. Mitten, Ray, Tucker Fights Republic for Steel Plant, „The Pittsburgh Press”, 1948, s. 18.
 16. Burgess-Wise, David., The World of Automobiles: An Illustrated Encyclopedia of the Motor Car, 1977, ISBN 978-0-8393-6009-4.
 17. Auto editors of Consumer Guide, Cars of the Fascinating '40s: A Decade of Challenges and Changes, 2002, s. 264-265, ISBN 0-7853-6274-6.
 18. Ash, Agnes, "The Car Arrived Before Its Time", „The Miami News”, 8 maja 1960.
 19. RM Auctions.
 20. Barrett-Jackson Auction Company.
 21. a b c The Last Tucker Assembled from Original Parts.
 22. Buy Preston Tucker's Personal Tucker 48, www.roadandtrack.com [dostęp 2018-04-27] (ang.).
 23. Preston Tucker’s Personal Car Is A True Piece Of Automotive History | Carscoops, www.carscoops.com [dostęp 2018-04-27] (ang.).
 24. Hemmings Daily, Long-neglected Tucker exhumed, headed for restoration by David Strohl, February 15, 2011, Retrieved March 25, 2017.
 25. RM Sotheby's Auctions – 1948 Tucker 48, #1036, Retrieved March 24, 2017.
 26. Tobas Daniel, The Great Tucker Caper (Or: Glieberman Schlepped Here!)
 27. Tucker automobile.
 28. Barrett-Jackson, 1948 Tucker Torpedo, #1043, Retrieved March 24, 2017.
 29. RM Sotheby's Auctions – 1948 Tucker 48, #1044, Retrieved March 24, 2017.
 30. RM Sotheby's Auctions – 1948 Tucker 48, #1045, Retrieved March 24, 2017.
 31. RM Sotheby's Auctions – 1948 Tucker 48, #1049, Retrieved March 24, 2017.
 32. The Last Tucker Assembled from Original Parts [dostęp 2015-07-30].