Tudżan al-Fajsal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tudżan al-Fajsal (ur. 1948) – jordańska polityk, pierwsza w historii kobieta wybrana do jordańskiej Izby Reprezentantów.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Tudżan al-Fajsal jest z pochodzenia Czerkieską[1]. Pracowała jako dziennikarka i prezenterka telewizyjna[1].

Zaangażowana w ruch antykorupcyjny i feministyczny, w 1993 jako pierwsza w historii Jordanii kobieta została wybrana do Izby Reprezentantów[2]. W kolejnych wyborach w 1997 nie zdobyła mandatu[2].

W maju 2002 została aresztowana pod zarzutem publikowania informacji szkalujących honor i integralność Jordanii. Wydarzyło się to po tym, gdy polityk w liście otwartym do króla Abd Allaha II oskarżyła premiera Alego Abu ar-Raghiba, jego rodzinę i jego rząd o korupcję w związku z decyzją o podwojeniu stawki najniższego obowiązkowego ubezpieczenia samochodowego[2]. Została skazana na półtora roku więzienia[3] za zniesławienie państwa jordańskiego[1] na podstawie specjalnych przepisów wprowadzonych w Jordanii po zamachu terrorystycznym na World Trade Center[4].

W więzieniu Tudżan al-Fajsal podjęła strajk głodowy, który trwał 29 dni. 28 czerwca 2002 król Abd Allah II ułaskawił ją[5]. Działaczka zapowiedziała dalszą walkę z korupcją[5].

W 2003 Tudżan al-Fajsal zamierzała startować w kolejnych wyborach parlamentarnych w Jordanii, jednak jej wniosek o zarejestrowanie kandydatury został odrzucony z powodu wcześniejszego skazania za przestępstwo niezwiązane z polityką[3].

Jest zamężna, ma trójkę dzieci[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d [https://www.article19.org/data/files/pdfs/other/jordan-defamation-case-study.pdf Jordan: First Jordanian Woman Parliamentarian sentenced to 18 months imprisonment for defamation]
  2. a b c Hunger-strike dissident vows to fight on, „BBC”, 28 czerwca 2002 [dostęp 2016-03-09].
  3. a b Jordan: Toujan al-Faisal denied basic rights, www.weldd.org [dostęp 2016-03-09].
  4. Jordan: Sentence against Toujan al-Faisal a blow to freedom of expression, www.amnesty.org.uk [dostęp 2016-03-09].
  5. a b Jordan: Toujan al Faisal vows to continue to fight corruption, www.weldd.org [dostęp 2016-03-09].