Tung Chee Hwa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej chińskie nazwisko Tung.
Tung Chee Hwa
Tung Chee Hwa
Nazwisko chińskie
Pismo uproszczone 董建华
Pismo tradycyjne 董建華
Hanyu pinyin Dǒng Jiànhuá
Wade-Giles Tung Chien-hua

Tung Chee Hwa (ur. 7 lipca 1937 w Szanghaju), przedsiębiorca chiński, działacz państwowy, szef władz wykonawczych Specjalnego Regionu Administracyjnego ChRL Hongkong w latach 1997–2005.

Przeniósł się wraz z rodziną do Hongkongu jako 10-latek; jego ojciec, Tung Chao Yung, był bogatym przedsiębiorcą w przemyśle okrętowym. Po śmierci ojca (1982) stanął na czele jego przedsiębiorstw, ale uzyskał mocną pozycję dopiero po zawarciu kontraktów na uzbrojenie wojskowe z komunistyczną ChRL. Od tego czasu Tung ściśle współpracował z władzami Chin, wykorzystując m.in. kontakty swojego przyjaciela, Henry'ego Foka; zmienił tym samym politykę firmy rodzinnej - ojciec Tung Chao Yung uchodził za zwolennika Kuomintangu.

Na początku 1997 został powołany na stanowisko szefa władz wykonawczych Hongkongu, który z dniem 1 lipca 1997 przeszedł pod zarząd chiński jako specjalny region administracyjny. Mimo nie najlepszych ocen jego pierwszej kadencji (nastąpił m.in. wzrost bezrobocia związany z kryzysem azjatyckim) został wybrany ponownie w 2002, ale ostatecznie nie dotrwał do końca 5-letniej kadencji. Już w 2003 doszło do serii demonstracji zwolenników reform demokratycznych, w efekcie czego ustąpiło kilku członków administracji Tunga. On sam zrezygnował w marcu 2005 i został tymczasowo zastąpiony przez Donalda Tsanga. Oficjalnym powodem rezygnacji były względy zdrowotne, ale jednocześnie Tung został dołączony do grona kilkunastu wiceprzewodniczących Komitetu Krajowego Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin X kadencji.