Tupac Shakur

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy rapera. Zobacz też: inne znaczenia Tupac Amaru.
Tupac Amaru Shakur
Ilustracja
Szkic przedstawiający Tupaca
Pseudonim 2Pac, Pac, Makaveli, MC New York
Data i miejsce urodzenia 16 czerwca 1971
Nowy Jork
Pochodzenie Los Angeles
Data i miejsce śmierci 13 września 1996
Las Vegas
Przyczyna śmierci rany postrzałowe
Gatunki Hip-hop, West Coast hip-hop, gangsta rap, g-funk, R&B
Zawód raper, aktor, producent muzyczny, scenarzysta, poeta
Aktywność 1983-1996
Wytwórnie płytowe Digital Underground, Interscope Records, Death Row Records
Powiązania Dr. Dre, Snoop Dogg, Digital Underground, Shock G, Yaki Kadafi, Naughty By Nature, Strech, Hussein Fatal, Young Noble, E-40, The Notorious B.I.G, Nas, Nate Dogg, Kurupt, Big Syke, Natasha Walker, Big L, Nutt-So, Princal Ital Joe, Richie Rich, Val Young, Spice 1, Boot Camp Click, Dj Quik, Johny J, Buckshot, Ice Cube, Ice-T, Danny Boy
Zespoły
Strictly Dope
Digital Underground
Thug Life
Outlawz
Strona internetowa

Tupac Amaru Shakur (ur. 16 czerwca 1971 w Nowym Jorku[1], zm. 13 września 1996 w Las Vegas[2]), znany również jako 2Pac i Makaveliamerykański raper, poeta, aktor i aktywista społeczny. W oficjalnych dokumentach został zapisany jako Lesane Parish Crooks. Dopiero gdy jego matka, Alice Faye Williams (po ślubie Afeni Shakur) poślubiła Lumumbę Abdula Shakura, otrzymał nowe imię Tupac Amaru (zob. Tupac Amaru II).

Biografia[edytuj]

Dzieciństwo[edytuj]

Tupac Shakur już jako dziecko przejawiał talent artystyczny. Matka zapisała go do The 127th Street Ensemble, grupy teatralnej, gdzie jako 12-latek zadebiutował na scenie jako Travis z Rising in the Sun (1983). Trzy lata później, w czerwcu 1986 roku, Shakurowie przenieśli się do Baltimore, gdzie Tupac zapisał się do Baltimore School for the Performing Arts, rozpoczynając naukę baletu, aktorstwa i poezji. Właśnie w Baltimore Tupac napisał swój pierwszy rapowy tekst i występował pod pseudonimem MC New York.

Nie udało mu się ukończyć tej szkoły. Wraz z resztą rodziny przeprowadził się po raz kolejny (1988), tym razem do Marin City w Kalifornii. W sierpniu 1988 roku jego ojczym Mutulu Shakur został skazany na 60 lat więzienia za udział w napadzie. Rząd Stanów Zjednoczonych utrzymuje, że towarzysze Mutulu ze świata politycznego tworzyli organizację przestępczą. Po skazaniu ojca Tupaca, jego matka wpadła w uzależnienie narkotykowe. Miała również wiele kryminalnych zatargów. Tupac, nie mogąc znieść widoku staczającej się na dno matki, wyprowadził się do opuszczonego domu, gdzie mieszkał wraz z przyjaciółmi.

Kariera[edytuj]

Rok 1990 okazał się przełomowy. Bliska przyjaciółka Tupaca Leila Steinberg poznała go z zespołem Digital Underground. Wkrótce Tupac dołączył do tej grupy i przybrał tam przydomek Rebel of the Underground.

Po roku postanowił rozpocząć karierę solową. Pod koniec roku 1991 wydał debiutancki album 2Pacalypse Now. Wystąpił również w pierwszym filmie, Miasto aniołów 2, gdzie zagrał rolę mordercy z getta. W grudniu Tupac złożył pozew w sądzie przeciwko miastu Oakland za pobicie go przez policjantów, po zatrzymaniu za "nieostrożne przechodzenie przez jezdnię". Domagał się od miasta kwoty dziesięciu milionów dolarów, jednak ostatecznie otrzymał 42.000 dolarów odszkodowania.

Na początku roku 1993 ukazał się drugi album Strictly 4 My N.I.G.G.A.Z.. Płyta otrzymała status platynowej, a Tupac otrzymał nominację do nagrody Grammy w kategorii Najlepszy Debiut. Zagrał również w filmie Poetic Justice: Film o miłości u boku Janet Jackson. Pod koniec roku do sądu trafił pozew pewnej 19-letniej kobiety, która oskarżyła Shakura i dwie osoby, które przebywały z nim w hotelu o molestowanie seksualne i gwałt.

W 1994 roku na ekrany wszedł kolejny film z jego udziałem – Nad obręczą. W listopadzie miała finał sprawa o gwałt. Tupac został skazany za jeden z trzech postawionych mu zarzutów – nadużycie seksualne (dotykanie pośladków). Dzień przed rozprawą miało miejsce zajście, które odbiło się na jego karierze i życiu. 30 listopada 1994 roku o godzinie 0:20 w studiu nagraniowym Quad Records w Nowym Jorku został pięciokrotnie postrzelony, a następnie obrabowany z biżuterii i pieniędzy o łącznej wartości 40 tys. dolarów. Kilkanaście godzin po operacji wypisał się ze szpitala w obawie o swoje życie. O zlecenie tego zamachu obwiniał swoich rywali ze wschodniego wybrzeża – P. Diddy’ego i Notoriousa B.I.G. (co podkreślił w utworze "Hit 'Em Up"). To wydarzenie było początkiem muzycznej wojny pomiędzy wschodnim a zachodnim wybrzeżem Stanów Zjednoczonych.

Dalsze życie[edytuj]

15 lutego artysta zaczął odsiadywać wyrok w więzieniu Clinton Correctional Facility w stanie Nowy Jork. W tym czasie miała miejsce premiera kolejnego albumu, Me Against the World, który okazał się jeszcze większym sukcesem niż poprzedni. Po siedmiu miesiącach otrzymała status podwójnej platyny. W maju ożenił się z Keishą Morris, lecz zaraz po opuszczeniu więzienia rozstał się z nią. Po 11 miesiącach spędzonych w zakładzie karnym, wyszedł na wolność. Przyczynił się do tego Marion "Suge" Knight, który wpłacił kaucję w wysokości 1.4 mln dolarów. W zamian za to Shakur podpisał kontrakt, w którym zobowiązał się do nagrania trzech płyt dla wytwórni Knighta Death Row Records.

13 lutego (dokładnie 7 miesięcy przed śmiercią) 1996 r. ukazała się płyta All Eyez on Me, która otrzymała status platynowej płyty w 4 godziny od czasu premiery. Był to pierwszy dwupłytowy album w historii rapu. 27 utworów z płyty zostało nagrane w około dwa tygodnie. Tymczasem Tupac zaręczył się z Kidadą Jones (córką Quincy’ego Jonesa). Wystąpił także w dwóch nowych filmach – Klincz i Brudny glina. W maju 1996 ukazał się singel "2 of Amerikaz Most Wanted" ze Snoop Doggiem, a w czerwcu "Hit 'Em Up" – singel, w którym atakuje raperów ze Wschodniego Wybrzeża (Notorious B.I.G., Junior Mafia, P.Diddy, Mobb Deep, Chino XL, The Fugees). W międzyczasie ukończył materiał na kolejną płytę, której premiera była przewidziana na październik.

Śmierć[edytuj]

7 września przybył do hotelu MGM Grand w Las Vegas, aby zobaczyć walkę bokserską między swoim przyjacielem Mikiem Tysonem a Bruce’em Seldonem. Kiedy wraz ze swoją ekipą opuszczał hotel, doszło do pozornie niegroźnego incydentu, w którym główną rolę odegrał członek wrogiego gangu Southside Crips, Orlando "Baby Lane" Anderson. Został on pobity przez świtę Tupaca, ponieważ kilka tygodni wcześniej ukradł jednemu z pracowników Death Row Records złoty łańcuch z logo wytwórni.

Kilka godzin później kawalkada luksusowych samochodów, w których znajdowali się członkowie Mob Piru Bloods i pracownicy Death Row Records, zatrzymała się naprzeciwko hotelu Maxim z powodu czerwonego światła. Prowadził ją, za kierownicą czarnego BMW 750, Marion "Suge" Knight, obok niego siedział Tupac. Przez przejście dla pieszych z obydwu stron ulicy przechodzili turyści, co nie pozwalało samochodom szybko ruszyć z miejsca. Z prawej strony BMW pojawił się biały Cadillac, z samochodu oddano 12 strzałów. Pięć z nich raniło Tupaca. Dwa z pocisków godziły go w klatkę piersiową, jeden w miednicę, jeden odstrzelił mu część palca wskazującego u prawej ręki, a ostatni ugodził go w ramię.

Zmarł w wieku 25 lat w University Medical Center 13 września, około 9 rano polskiego czasu, co zostało ogłoszone o godzinie 16:03, na skutek odniesionych ran, sześć dni po strzelaninie. Sprawa morderstwa Tupaca wciąż zostaje nierozwiązana i brak jest jakiegokolwiek znacznego postępu w niej.

Podejrzeń i spekulacji było coraz więcej, aż do momentu śmierci Notoriousa w zamachu pół roku później. Wkrótce światło dzienne ujrzały nowe fakty dotyczące śmierci Shakura. Kolejnym podejrzanym był Marion "Suge" Knight, z którym to raper poróżnił się w trakcie nagrywania All Eyez on Me, chcąc odejść z Death Row Records i założyć własną wytwórnię płytową. "Już w momencie podpisania przez Tupaca umowy z Suge’em wiedziałem, że będzie to błąd" – twierdził później przyrodni brat Tupaca, Mopreme. Inną osobą podejrzewaną o zorganizowanie zamachu na życie Shakura jest Orlando Anderson, wspomniany już członek gangu Southside Crips. Tego samego wieczoru doszło do walki pomiędzy nim a Tupakiem. Sprawa wciąż pozostaje niewyjaśniona.

Twórczość poetycka[edytuj]

Tupac Shakur oprócz działalności aktorskiej i muzycznej, tworzył także wiersze. Ukazał się tomik wierszy Tupaca pt. The Rose That Grew from Concrete, czyli Róża, która wyrosła na betonie.

Życie osobiste, literatura, poglądy i religia[edytuj]

Tupac był zapalonym czytelnikiem. Inspirował się wieloma pisarzami, takimi jak: William Shakespeare, Niccolò Machiavelli, Donald Goines, Sun Zi, Kurt Vonnegut, Michaił Bakunin, Maya Angelou, Alice Walker i Khalil Gibran. Michael Eric Dyson w swojej książce Holler If You Hear Me: Searching for Tupac Shakur opisał jak podczas wizyty w domu przyjaciółki i promotorki Tupaca, Leili Steinberg, odnalazł "morze książek", które należały kiedyś do rapera[3].

Shakur nigdy nie wspominał o przynależności do konkretnej religii, ale teksty jego utworów (np. Only God Can Judge Me) i wierszy (np. The Rose That Grew from Concrete) sugerują, że wierzył w Boga. Oznacza to, że można go uznać za deistę[4][5][6]. Wierzył w karmę, ale odrzucał życie po życiu i zorganizowaną religię[7]. Na plecach posiadał jednak wytatuowany krzyż[8] oraz od czasu do czasu nosił na sobie naszyjnik z krzyżem[9]. Shakur politycznie związany był z Ligą Młodzieży Komunistycznej USA w Baltimore[10][11], w młodości spotykał się z córką lidera miejscowej Komunistycznej Partii USA[12].

Dyskografia[edytuj]

 Osobny artykuł: Dyskografia Tupaca Shakura.

Albumy studyjne[edytuj]

Rok Tytuł Pozycja na liście Certyfikat
US 200
[13]
US R&B
[13]
1991 2Pacalypse Now
 • Data: 12 listopada 1991
 • Wydawca: Jive/Interscope Records
64 13
1993 Strictly 4 My N.I.G.G.A.Z.
 • Data: 16 lutego 1993
 • Wydawca: Atlantic/Interscope Records
24 4
1995 Me Against the World
 • Data: 14 marca 1995
 • Wydawca: Interscope/Atlantic Records
1 1
 • USA: 3x platynowa płyta[14]
1996 All Eyez on Me
 • Data: 13 lutego 1996
 • Wydawca: Death Row/Interscope Records
1 1
 • USA: 9x platynowa płyta[14]
 • CAN: diamentowa płyta
 • USA: Diamentowa płyta
The Don Killuminati: The 7 Day Theory
 • Data: 5 listopada 1996
 • Wydawca: Death Row/Interscope Records
1 1
 • USA: 4x platynowa płyta[15]
 • CAN: złota płyta
 • UK: srebna płyta
"—" pozycja nie była notowana.

Albumy studyjne wydane pośmiertnie[edytuj]

Rok Tytuł Pozycja na liście Certyfikat
US 200
[13]
US R&B
[13]
1997 R U Still Down? (Remember Me)
 • Data: 25 listopada 1997
 • Wydawca: Amaru/BMG/Jive Records
2 1
 • USA: 4x platynowa płyta[14]
 • UK: złota płyta
2001 Until the End of Time
 • Data: 27 marca 2001
 • Wydawca: Amaru/Death Row
1 1
 • USA: 4x platynowa płyta[14]
 • CAN: 2x platynowa płyta
 • UK: złota płyta
2002 Better Dayz
 • Data: 26 listopada 2002
 • Wydawca: Amaru/Death Row
5 1
 • USA: 3x platynowa płyta[14]
 • CAN: 3x platynowa płyta
 • UK: złota płyta
2004 Loyal to the Game
 • Data: 14 grudnia 2004
 • Wydawca: Amaru
1 1
 • USA: platynowa płyta[14]
 • UK: srebna płyta
2006 Pac's Life
 • Data: 21 listopada 2006
 • Wydawca: Amaru/Interscope
9 3
 • USA: złota płyta[14]
"—" pozycja nie była notowana.

Kompilacje[edytuj]

Rok Tytuł Pozycja na liście Certyfikat
US 200
[13]
US R&B
[13]
1998 2Pac's Greatest Hits
 • Data: 24 listopada 1998
 • Wydawca: Amaru/Death Row/Interscope Records
3 1
 • USA: diamentowa płyta
 • CAN: platynowa płyta Uk: platynowa płyta
 • POL: złota płyta
 • GER: złota płyta
 • BE: złota płyta
 • AU: złota płyta
 • CH: złota płyta
2000 The Rose That Grew From Concrete Vol. 1
 • Data: 17 października 2000
 • Wydawca: Amaru/Interscope
89 28
2003 The Prophet: The Best of the Works
 • Data: 2003
 • Wydawca: Death Row
Nu-Mixx Klazzics
 • Data: 7 października 2003
 • Wydawca: Death Row
15 5
2004 2Pac Live
 • Data: 6 sierpnia 2004
 • Wydawca: Death Row
54 16
2005 The Rose, Vol. 2
 • Data: 20 września 2005
 • Wydawca: Amaru
Live at the House of Blues
 • Data: 3 października 2005
 • Wydawca: Death Row/Koch
159 48
2007 Beginnings: The Lost Tapes 1988-1991
 • Data: 12 czerwca 2007
 • Wydawca: Koch
Nu-Mixx Klazzics Vol. 2
 • Data: 14 sierpnia 2007
 • Wydawca: Amaru/Death Row/Koch
45 8
Best of 2Pac
 • Data: 4 grudnia 2007
 • Wydawca: Amaru/Interscope/Death Row/UMG
65 13
"—" pozycja nie była notowana.

Kolaboracje[edytuj]

Rok Tytuł Pozycja na liście Certyfikat
US 200
[16]
US R&B
[16]
1994 Thug Life: Volume 1 (jako Thug Life)
 • Data: 16 września 1994
 • Wydawca: Interscope/Atlantic Records
42 6
 • USA: złota płyta
1999 Still I Rise (wraz z Outlawz)
 • Data: 14 grudnia 1999
 • Wydawca: Amaru/Death Row/Interscope Records
6 2
 • USA: platynowa płyta
 • CAN: złota płyta
 • UK: złota płyta
"—" pozycja nie była notowana.

Ścieżki dźwiękowe[edytuj]

Rok Tytuł Pozycja na liście Certyfikat
US 200
1993 Poetic Justice
 • Data: 22 lipca 1993
 • Wydawca: Interscope Records/
  Death Row Records/Epic Records
23
 • USA: złota płyta
1994 Above The Rim
 • Data: 22 marca 1994
 • Wydawca: Death Row/Interscope Records
2
 • USA: 2x platynowa płyta
1995 The Show: The Soundtrack
 • Data: 15 sierpnia 1995
 • Wydawca: Def Jam
4
 • USA: platynowa płyta
One Million Strong
 • Data: 7 listopada 1995
 • Wydawca: Solar
4
 • złota płyta
1996 Sunset Park
 • Data: 23 kwietnia 1996
 • Wydawca: Elektra Records
1
 • USA: złota płyta
1997 Gridlock'd
 • Data: 28 stycznia 1997
 • Wydawca: Interscope/ Death Row
1
 • USA: złota płyta
How To Be A Player
 • Data: 5 sierpnia 1997
 • Wydawca: Def Jam
7
 • USA: złota płyta
Gang Related
 • Data: 7 października 1997
 • Wydawca: Death Row/Priority
1
 • USA: 2x platynowa płyta
2003 Tupac: Resurrection
 • Data: 11 listopada 2003
 • Wydawca: Amaru
2
 • USA: platynowa płyta
"—" pozycja nie była notowana.

Single[edytuj]

Rok Tytuł Pozycja na liście
U.S. Hot 100[17][17] U.S. R&B[17] U.S. Rap[17] UK Rhythmic Top 40[17]
1991 "Brenda's Got a Baby" (feat. Dave Hollister) 23 3
"If My Homie Calls"
"I Don't Give A Fuck" (feat. Pogo)
1992 "Trapped" (feat. Shock G)
1993 "Keep Ya Head Up" (feat. Dave Hollister) 12 7 2 3
"I Get Around" (feat. Digital Underground) 11 5 8 7
"Papa'z Song" (feat. Wycked & Poppi) 87 82 24
"Holla If Ya' Hear Me"
1994 "Cradle to the Grave" (feat. Thug Life) 91 25
"Pour Out a Little Liquor" (feat. Thug Life)
1995 "Dear Mama" (feat. Sweet Franklin & Reegie Green) 9 3 1 27 16
"Old School"
"So Many Tears" 44 21 6
"Temptations" 68 35 13
1996 "California Love" (feat. Dr. Dre) 1 1 1 6 2
"Hit 'Em Up" (feat. Outlawz)
"2 of Amerikaz Most Wanted" (feat. Snoop Dogg)
"How Do U Want It" (feat. K-Ci & JoJo) 1 1 1 17 23
"I Ain't Mad at Cha" (feat. Danny Boy) 13
"Life Goes On"
"Toss It Up" (feat. Danny Boy, K-Ci & JoJo) 15
1997 "To Live & Die in LA" (feat. Val Young) 10
"Hail Mary" 43
"Wanted Dead or Alive" (feat. Snoop Dogg) 16
"Made Niggaz" (feat. The Outlawz) 75 1 2
"I Wonder If Heaven Got a Ghetto" 67 14 18 21
"Do for Love" 21 10 2 12 26
1998 "Changes" (feat. Talent) 5 3 3 3 5
"Runnin'" (feat. The Notorious B.I.G.) 15
"Happy Home" 17
1999 "Unconditional Love"
2000 "Baby Don't Cry (Keep Ya Head up II)"
(feat. The Outlawz)
72 36 16
2001 "Until the End of Time" (feat. R.L. Huggar) 52 21 4 20
"Letter 2 My Unborn" 64 21
2002 "Thugz Mansion [7 Remix]" (feat. Nas & J. Phoenix) 19 10 4 24 5
2003 "Still Ballin [Nitty Remix]" (feat. Trick Daddy) 69 31 15 24
"Runnin' (Dying to Live)" (feat. The Notorious B.I.G.) 19 11 5 17 11
"One Day at a Time (Em's Version)"
(feat. Eminem & Outlawz)
80 51 22 27
2004 "Thugs Get Lonely Too" (feat. Nate Dogg) 98 55 31
2005 "Ghetto Gospel" (feat. Elton John) 1
2006 "Untouchable" (feat. Krayzie Bone)
"Pac's Life" (feat. T.I. & Ashanti) 104
2008 "Playa Cardz Right" (feat. Keyshia Cole) 63 9
"—" pozycja nie była notowana.

Filmografia[edytuj]

Filmy

Rok Tytuł oryg. Tytuł polski Rola Uwagi Reżyseria
1991 Same kłopoty Same kłopoty Tupac Shakur rola cameo Dan Aykroyd
1992 Miasto aniołów 2 Miasto Aniołów 2 − Twardziel Bishop razem z Omarem Eppsem Ernest Dickerson
1993 Poetic Justice – Film o miłości Poetic Justice – film o miłości Lucky razem z Janet Jackson John Singleton
1994 Nad obręczą Nad obręczą Birdie razem z Duane'm Martinem Jeff Pollack
1996 Bullet Pocisk Tank razem z Mickeym Rourke'm Julien Temple
1997 Klincz Klincz Ezekiel "Spoon" Whitmore razem z Timem Rothem Vondie Curtis-Hall
1997 Brudny glina Brudny glina detektyw Jake Rodríguez razem z Jamesem Belushim Jim Kouf

Dokumenty

Rok Tytuł oryg. Tytuł polski Uwagi Reżyseria
1997 Thug Immortal Nieśmiertelny "Bandyta"
1997 Words Never Die (TV) Słowa Nigdy Nie Umrą
1997 Rhyme & Reason Rymy i Powody Film dokumentalny o przyczynach popularności kultury hip-hop Peter Spirer
2001 Before I Wake... Zanim Się Obudzę...
2001 Welcome To Death Row Witamy w Death Row Dr. Dre
2002 Biggie & Tupac Biggie i Tupac Film dokumentalny na temat okoliczności śmierci obu raperów Nick Broomfield
2002 Thug Angel: The Life of an Outlaw Anioł Bandyta: Życie Wyrzutka Leila Steinberg
2002 Tha Westside Zachodnie Wybrzeże
2003 2Pac 4 Ever 2Pac Na Zawsze Jay Lee Thomas
2003 Tupac: Resurrection Tupac Zmartwychwstanie Oficjalny dokument Lauren Lazin
2003 Beef Film dokumentalny na temat beefów w hip-hopie Peter Spirer
2004 Tupac vs.
2004 Tupac: The Hip Hop Genius (TV) Tupac: Geniusz hip-hopu
2006 So Many Years, So Many Tears Tak Wiele Lat, Tak Wiele Łez
2007 Tupac Assassination: Conspiracy or Revenge? Zabójstwo Tupaca: Spisek czy Zemsta? Richard J. Bond
2009 Tupac Assassination II: Reckoning

Teledyski[edytuj]

Rok Tytuł Reżyseria
1992 "If My Homie Calls" Blake, Whaley[18]
"Trapped" Allen & Albert Hughes[18]
"Brenda's Got a Baby" The Hughes Brothers
1993 "Wussup wit' the Luv?" Jim Swaffield
"Holler If Ya Hear Me" Stephen Ashley Blake
"I Get Around" David Dobkin[19]
"Keep Ya Head Up" David Dobkin[20]
1994 "Papa'z Song James Micheal Marshall[18]
"Pour Out a Little Liquor" Tupac Shakur[18]
"Cradle to the Grave" Ricky Harris
1995 "How Long Will They Mourn Me?" Kia B. Puriefoy
"It Don't Stop" Kia B. Puriefoy[18]
"Dear Mama" Lionel C. Martin[18]
"So Many Tears" Lionel C. Martin[18]
"Temptations" David Nelson[18]
1996 "California Love" J. Kevin Swain[21]
"California Love (Remix)" Hype Williams
"2 of Amerika'z Most Wanted" Tupac Shakur & Gobi Nejad[18]
"How Do You Want It?" Ron Hightower[22]
"How Do U Want It? (Stage Version)" J. Kevin Swain
"Hit 'em Up" J. Kevin Swain
"I Ain't Mad at Cha"
"Toss It Up" Lionel C. Martin
"Toss It Up [Beach version]" Lionel C. Martin
"All About You" Marlene Rhein & Rob Johnson
1997 "To Live and Die in L.A." J. Kevin Swain
"Hail Mary" Frank Sacramento"
"Made Niggaz" Gobi Nejad[18]
"I Wonder If Heaven's Got a Ghetto" Lionel C. Martin[23]
"Do for Love" Bill Parker[24]
1999 "Changes" Chris Hafner[25]
"Unconditional Love" Rob Johnson[18]
2000 "Baby Don't Cry (Keep Ya Head Up II)" J. Jesses Smith[18]
2001 "Until the End of Time" Chris Hafner[18]
"Letter 2 My Unborn Child" Chris Hafner[18]
2002 "Thugz Mansion" David Nelson[26]
2003 "Runnin' (Dying to Live)" Philip G. Atwell[18]
2005 "Ghetto Gospel" Nzingha Stewart
2006 "Pac's Life" Gobi Rahmi[27]
2008 "Playa Cardz Right" Benny Boom

Przypisy

 1. Jacob Hoye: Tupac: Resurrection. Atria, 2006, s. 30. ISBN 074347435X..
 2. Stephen Thomas Erlewin: Tupac Shakur Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2010-01-07].
 3. Dyson, M. Holler If You Hear Me: Searching for Tupac Shakur. BasicCivitas Books. 2001.
 4. http://www.albany.edu/scj/jcjpc/vol14is2/nisker.pdf
 5. http://www.csun.edu/csbs/departments/pan_african_studies/pdf/be_%20for_him_or_against_him.pdf Tupac wspominał Boga w takich nagraniach, jak "Lord Knows" i "I Wonder If Heaven Got a Ghetto"
 6. GOD LYRICS – 2PAC
 7. retrieved, Vibeonline June 1996 Street gangs.com 2pac interview; Which religion do you follow? "I believe that everything you do bad comes back to you ... I think heaven is just when you sleep, you sleep with a good conscience – you don't have nightmares. Hell is when you sleep, the last thing you see is all the fucked up things you did in your life and you just see it over and over again ... So that's wrong religion"
 8. Zdjęcie krzyża na plecach.
 9. Naszyjnik z krzyżem.
 10. Farrar, Jordan. (2011-05-13) "Baltimore students protest cuts", Peoples World, Retrieved 2012-04-27
 11. "'And Still I See No Changes': Tupac's legacy 15 years on", Green Left Weekly(2011-10-16). Retrieved 2012-04-27
 12. Bastfield, Darrin Keith (2002). Back In The Day: My Life And Times With Tupac Shakur. Da Capo Press. ISBN 978-0-345-44775-3.
 13. a b c d e f 2Pac Billboard Charts (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2011-06-05].
 14. a b c d e f g h Tupac Shakur RIAA Gold & Platinum (ang.). www.riaa.com. [dostęp 2010-02-01].
 15. Makaveli RIAA Gold & Platinum (ang.). www.riaa.com. [dostęp 2010-02-01].
 16. a b Thug Life Billboard CHarts (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2011-06-05].
 17. a b c d e 2 Pac Billboard Singles Charts (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2011-06-05].
 18. a b c d e f g h i j k l m n o Tupac singles (ang.). www.mrmakaveli.net. [dostęp 2010-01-07].
 19. I Get Around (ang.). www.mtv.com. [dostęp 2010-01-07].
 20. Keep Ya Head Up (ang.). www.mtv.com. [dostęp 2010-01-07].
 21. California Love (ang.). www.mtv.com. [dostęp 2010-01-07].
 22. How Do You Want It? (ang.). www.mtv.com. [dostęp 2010-01-07].
 23. I Wonder If Heaven's Got a Ghetto (ang.). www.mtv.com. [dostęp 2010-01-07].
 24. Do for Love (ang.). www.mtv.com. [dostęp 2010-01-07].
 25. Changes (ang.). www.mtv.com. [dostęp 2010-01-07].
 26. Thugz Mansion (ang.). www.mtv.com. [dostęp 2010-01-07].
 27. Pac's Life (ang.). www.mtv.com. [dostęp 2010-01-07].

Linki zewnętrzne[edytuj]