Turček

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Turček
ilustracja
Państwo  Słowacja
Kraj  żyliński
Powiat Turčianske Teplice
Starosta Oľga Wagnerová[1]
Powierzchnia 53,011[2] km²
Wysokość 674[3] m n.p.m.
Populacja (2011)
• liczba ludności
• gęstość

661[3]
12,47 os./km²
Nr kierunkowy 043
Kod pocztowy 038 48
Tablice rejestracyjne TR
Położenie na mapie kraju żylińskiego
Mapa konturowa kraju żylińskiego, blisko dolnej krawiędzi nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Turček”
Położenie na mapie Słowacji
Mapa konturowa Słowacji, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Turček”
48°45′30″N 18°54′40″E/48,758333 18,911111
Strona internetowa

Turček – wieś i gmina (obec) w powiecie Turčianske Teplice, kraju żylińskim, w północno-centralnej Słowacji.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wieś leży na północno-wschodnim skraju Płaskowyżu Kunešovskiego (słow. Kunešovská planina), u podnóży grzbietu Flochovej w Górach Kremnickich, ok. 6 km na północ od Kremnicy. Zabudowania dawnego Górnego Turčeka (słow. Horný Turček) leżą u zbiegu doliny źródłowego toku rzeki Turiec i Doliny Krahulskiej (słow. Krahuľská dolina), zabudowania dawnego Dolnego Turčeka (słow. Dolný Turček) – nieco niżej, już w dolinie Turca.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wieś powstała w 1951 r. przez połączenie dwóch pierwotnie samodzielnych wsi: Dolný Turček i Horný Turček. Dzieje obu z nich były w zasadzie jednakowe. Powstały w wyniku kolonizacji, w znacznej części ludnością pochodzącą z krain niemieckich, w XIV w. Po raz pierwszy wzmiankowane były w roku 1371. Przez długi czas były własnością miasta Kremnica. Ich mieszkańcy byli głównie górnikami i hutnikami w zakładach wydobycia i przerobu rud w Kremnicy, zajmowali się paleniem węgla drzewnego oraz rzemiosłem. Z czasem, po upadku kremnickiego ośrodka górniczo-hutniczego, zajmowali się pracami sezonowymi, zwłaszcza na Dolnych Węgrzech.

W pobliżu wsi toczyły się walki słowackich ochotników z wojskami węgierskimi w czasie Wiosny Ludów w 1849 r., a także walki powstańczej armii słowackiej z wojskami faszystowskimi w czasie słowackiego powstania narodowego jesienią 1944 r.

Sport i turystyka[edytuj | edytuj kod]

Wieś jest lokalnym ośrodkiem sportów zimowych i turystyki narciarskiej. Znajduje się w niej początek turystycznej trasy narciarskiej, znanej jako Zimný prechod Kremnickými vrchmi. W Turčeku zaczynają się również dwa znakowane szlaki turystyczne wiodące w Góry Kremnickie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zoznam zvolených starostov a primátorov podľa obcí, miest a mestských častí (słow.). Štatistický úrad Slovenskej republiky, 2014. [dostęp 2017-10-11].
  2. Registre obnovenej evidencie pozemkov (słow.). Úrad geodézie, kartografie a katastra SR, 2017-08-10. [dostęp 2017-10-11].
  3. a b Slovakia: Žilinský kraj (ang.). W: City Population [on-line]. [dostęp 2017-10-11].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Králik Ivan, Školna Peter, Štrba Ján i in.: Kremnické vrchy. Vtáčnik. Turistický sprievodca ČSSR, wyd. Šport, slovenské telovýchovné vydavateľstvo, Bratislava 1989;

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]