Turňa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Turňa
Ilustracja
Turňa u źródła
Kontynent Europa
Państwo  Słowacja
Rzeka
Długość 26 km
Powierzchnia zlewni 188,82 km²
Średni przepływ 1,38 m³/s
Źródło
Miejsce Silická planina w Krasie Słowackim (powiat Rożniawa)
Wysokość ok. 350 m n.p.m.
Współrzędne 48°32′45″N 20°34′05″E/48,545833 20,568056
Ujście
Recypient Bodva
Miejsce Hosťovce
Wysokość 170
Współrzędne 48°34′47″N 20°52′27″E/48,579722 20,874167
Położenie na mapie kraju koszyckiego
Mapa konturowa kraju koszyckiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Słowacji
Mapa konturowa Słowacji, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Turňa wypływająca z Sokolej Skały.

Turňa (węg. Torna, niem. Tornau) – rzeka we wschodniej Słowacji, w dorzeczu Dunaju.

Turňa wypływa w zachodniej części Krasu Słowackiego, na wschodnich zboczach Płaskowyżu Silickiego. Za jej źródło uważa się wywierzysko krasowe zwane Sokolim Wywierzyskiem (słow. Sokolia vyvieračka) na wschodniej ścianie Sokolej Skały (455 m n.p.m.), tuż przy granicy słowacko-węgierskiej. Powstały w ten sposób Sokoli Potok, spływający w kierunku wschodnim wąską dolinką, wciętą głęboko między strome zbocza i zbierający dopływy ze stoków Płaskowyżu Silickiego, stanowi źródłowy tok rzeki, która swą nazwę niesie od wsi Silická Jablonica.

Poniżej tej wsi płynie na wschód dnem płaskiej Kotliny Turniańskiej (210-190 m n.p.m.), rozdzielającej płaskowyże Górnego i Dolnego Wierchu. Przyjmując kilka krótkich dopływów, pochodzących z wywierzysk na stokach obu tych płanin, koło wsi Hrhov Turňa zasila powstałe w miejscu dawnych mokradeł stawy rybne (słow. Hrhovské rybniky), po czym wypływa na teren Kotliny Koszyckiej. Tu, na południe od wsi Turnianske Podhradie (obecnie część Turni nad Bodvou), uchodzi do Bodvy, między miejscowościami Turňa nad Bodvou i Hosťovce.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]