Tur Dolny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tur Dolny
Państwo  Polska
Województwo świętokrzyskie
Powiat pińczowski
Gmina Michałów
Strefa numeracyjna (+48) 41
Tablice rejestracyjne TPI
SIMC 0250783
Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa lokalizacyjna województwa świętokrzyskiego
Tur Dolny
Tur Dolny
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Tur Dolny
Tur Dolny
Ziemia50°31′34″N 20°25′10″E/50,526111 20,419444

Tur Dolnywieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie pińczowskim, w gminie Michałów[1].

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa kieleckiego.

Odkrycia archeologiczne[edytuj | edytuj kod]

Na obszarze tej wsi, na terenie tamtejszych złóż piasku znajduje się prawdopodobnie największe skupisko starożytnego osadnictwa w województwie świętokrzyskim. Od 1600 r. p.n.e. do 300 r. n.e. zakładano tam osady i cmentarzyska.

Według oceny archeologów na terenie tym, mamy do czynienia z osadnictwem z epoki tak zwanej kultury trzcinieckiej, czyli okresu około 3,5 tysiąca lat przed naszą erą. Potem następuje przerwa. Kolejni osadnicy pozostawiają ślady w okresie tak zwanej kultury pomorskiej, czyli 400-200 lat przed nasza erą.

Od drugiej połowy lat 80 XX w. na tym terenie badania archeologiczne prowadzą naukowcy z Krakowa. W ich opinii miejscowe tereny, mimo prowadzonych od wielu lat prac, nadal są mało zbadane i kryją wiele tajemnic.

Na już odkrytych stanowiskach doskonale widać kolejno zmieniające się kultury i jak duża liczba osób zamieszkiwała na tym terenie w kolejnych okresach[2].

W sierpniu 2007 r. na terenie jednego ze stanowisk archeologicznych w okolicach wsi Tur Dolny odkryto grób kloszowy z okresu kultury pomorskiej[3]. Jest to popielnica spełniająca role urny z prochami, przykryta glinianą misą. Wszystko to nakryte jest odwróconym do góry kloszem. W jego zagłębieniu znajdują się ślady szczątków.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]