Turnia nad Polaną

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Turnia nad Polaną
Ilustracja
Turnia nad Polaną (wśród podpisanych obiektów)
Państwo

 Słowacja

Pasmo

Tatry, Karpaty

Wysokość

1866 m n.p.m.

Pierwsze wejście

6 sierpnia 1908
Władysław Kulczyński junior, Mieczysław Świerz i Tadeusz Świerz

Położenie na mapie Tatr
Mapa konturowa Tatr, blisko centrum po prawej na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Turnia nad Polaną”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, u góry nieco na lewo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Turnia nad Polaną”
Ziemia49°11′23″N 20°07′41″E/49,189722 20,128056

Turnia nad Polaną (słow. Veža nad Poľanou) – turnia o wysokości ok. 1866 m n.p.m. znajdująca się w Świstowej Grani w słowackiej części Tatr Wysokich. Od Skrajnej Świstowej Turni (najbardziej wysuniętej na północny zachód ze Świstowych Turni) oddzielona jest Przełęczą nad Polaną, a od Turni nad Kolebą siodłem Przełęczy nad Kolebą. W jej południowym zboczu znajduje się Haniaczykowy Przechód i Haniaczykowa Skała, które otrzymały swoje nazwy na pamiątkę jednego z jurgowskich juhasów wypasającego dawniej swoje owce w tych okolicach. Podobnie jak na inne obiekty w Świstowej Grani, na wierzchołek Turni nad Polaną nie prowadzą żadne znakowane szlaki turystyczne.

Nazwa Turni nad Polaną pochodzi od położonej poniżej Polany pod Wysoką. W starszej literaturze bywa ona błędnie zwana Turnią nad Kolebą. Inna nazwa turni to Średnia Turnia.

Turnia nad Polaną bywała najprawdopodobniej odwiedzana przez pasterzy i koziarzy jeszcze przed podanymi poniżej pierwszymi wejściami turystycznymi.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze wejścia turystyczne:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Witold Henryk Paryski: Tatry Wysokie. Przewodnik taternicki. Część XIV. Warzęchowe Turnie – Zawracik Rówienkowy. Warszawa: Sport i Turystyka, 1971, s. 199–201.
  • Jarosław Januszewski, Grzegorz Głazek, Witold Fedorowicz-Jackowski: Tatry i Podtatrze, atlas satelitarny 1:15 000. Warszawa: GEOSYSTEMS Polska Sp. z o.o., 2005. ISBN 83-909352-2-8.
  • Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka encyklopedia tatrzańska. Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2004. ISBN 83-7104-009-1.