Turystyka przygodowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Turystyka przygodowa (ang. adventure tourism) – odmiana plenerowej turystyki aktywnej uprawiana na wolnym powietrzu, najczęściej w egzotycznym, "dzikim" terenie[1][2].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Turystyka przygodowa obejmuje zarówno aktywny wypoczynek w przyrodzie, jak również wyzwania fizyczne oraz czynniki edukacyjne. Zasadniczym elementem jest w tym wypadku chęć przeżycia "przygody", nowych zdarzeń, eksploracja, radzenie sobie w dziczy, stymulacja zmysłów, odwiedzanie terenów dziewiczych i nieznanych. Istotny jest aspekt emocjonalny, duchowy i estetyczny, jak również poszerzanie wiedzy i pogłębianie różnorakich umiejętności. Ze względu na element ryzyka wyróżnia się turystykę przygodową niskiego ryzyka (ang. soft adventure tourism) i wysokiego ryzyka (hard adventure tourism), przy czym ocena ta jest subiektywna i zależy od turysty, gdyż dla jednej osoby wędrówka przez odludne góry będzie już turystyką o wysokim ryzyku, a dla innej takim rodzajem turystyki będzie niebezpieczny rafting[1].

Motywacją do uprawiania turystyki przygodowej jest stawienie czoła wyzwaniom związanym z własnymi umiejętnościami, a także kontrastujące, silne emocje oraz eskapizm (chęć ucieczki od monotonnej codzienności)[1].

Z uwagi na konieczność przygotowania psychofizycznego, wyprawy przygodowe organizowane są najczęściej przez profesjonalnych touroperatorów (prowadzi je przewodnik[2]) i w tym kontekście turystyka przygodowa jest, jak pisze Justyna Mokras-Grabowska z Uniwersytetu Łódzkiego, nabywanym za pieniądze krótkotrwałym doświadczeniem wakacyjnym i to odróżnia ją od turystyki kwalifikowanej, wymagającej nabytych na stałe określonych umiejętności i znacznie większego przygotowania uczestnika[1].

Najważniejsze odmiany turystyki przygodowej to trekking i surwiwal[1].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Justyna Mokras-Grabowska, Turystyka aktywna - zagadnienia terminologiczne i klasyfikacyjne, w: Wczoraj, dziś i jutro turystyki aktywnej i specjalistycznej, PTTK Kraj, Warszawa, 2015, s. 13, ISBN 978-83-7005-586-8
  2. a b Marek Nowacki, Czym jest turystyka przygodowa?, w: Siwiński, Tauber, Mucha-Szajek, Teoria i praktyka usług turystycznych, rekreacyjnych i hotelarsko - żywieniowych w świetle badań ISBN 978-83-88537-99-8