Tvrtko I Kotromanić

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tvrtko I Kotromanić
ilustracja
ilustracja herbu
podpis
Ban Bośni
Okres

od 1353
do 1377

Poprzednik

Stefan II Kotromanić

Następca

brak

Król Bośni
Okres

od 1377
do 1391

Poprzednik

brak

Następca

Stefan Dabisza

Dane biograficzne
Dynastia

Kotromanowicze

Data urodzenia

1338

Data śmierci

10 marca 1391

Ojciec

Władysław Kotromanić

Matka

Jelena Šubić

Rodzeństwo

Katarzyna

Żona

Doroteja Bdinska

Dzieci

Tvrtko II Kotromanić

Tvrtko I Kotromanić (ur. 1338, zm. 10 marca 1391) – ban Bośni w latach 1353-1377, a od 1377 pierwszy król Bośni. Najpotężniejszy z bośniackich władców średniowiecza. W czasie swego panowania uzależnił od siebie Księstwo Serbii, podbił Dalmację, odpierał liczne najazdy Turków osmańskich i toczył wojny z Węgrami, zwłaszcza za panowania wrogiego mu Zygmunta Luksemburskiego.

Awers złotej monety Trvtka I
Rewers złotej monety Trvtka I
Ekspansja Bośni za panowania Trvtka I

Trvtko I był synem Władysława Kotromanicia, koregenta Bośni, który współrządził wraz ze swym starszym bratem, Stefanem II. Władzę odziedziczył w 1353 roku, po śmierci stryja. Córką Stefana i siostrą stryjeczną Trvtka była Elżbieta Bośniaczka, królowa Węgier (jako żona Ludwika Wielkiego), matka królowej węgierskiej Marii oraz polskiej Jadwigi.

Panowanie Trvtka I stanowi szczytowy okres rozwoju politycznego średniowiecznej Bośni. Władca ten utrzymywał liczne kontakty z państwami zachodnioeuropejskimi, zwłaszcza z państwami włoskimi, Węgrami i Austrią. Armia bośniacka w trakcie jego panowania stanowiła poważną siłę militarną w regionie. W 1390 roku podbił Dalmację i Chorwację[1]. Posiłki bośniackie miały znaczny udział w wielkiej bitwie na Kosowym Polu w 1389 roku, którą to bitwę Trvtko w liście do papieża uznał za wielkie zwycięstwo chrześcijaństwa, dzięki któremu zabezpieczono Europę przed inwazją turecką. Bitwa ta okazała się jednak dużo bardziej katastrofalna dla sąsiadującej z Bośnią Serbii, która straciła w niej większość swej armii. Upadek Serbii pociągnął za sobą wkrótce wielkie niebezpieczeństwo również dla państwa bośniackiego, które niedługo po śmierci Trvtka (1391) stało się celem coraz częstszych najazdów tureckich i zostało ostatecznie podbite przez Osmanów w 1463 roku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wielka Historia Świata - Późne średniowiecze. Praca zbiorowa pod redakcją naukową Krzysztofa Baczkowskiego. T. 5. Kraków: Oficyna Wydawnicza FOGRA, 2005, s. 111. ISBN 83-85719-89-X.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]