Twarda spacja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kontekst Reprezentacja
Systemy operacyjne
Windows lewy Alt + 0160 lub lewy Alt + 255 (z klawiatury numerycznej)
macOS ⌥ Option + Spacja
Edytory
AbiWord Ctrl + ⇧ Shift + Spacja
Apache OpenOffice
LibreOffice
Microsoft Word
Adobe InDesign Istniała pod tą nazwą do wersji 4.0 (CS2). Od w wersji 5.0 (CS3) występuje jako „spacja twarda (stała szerokość)” i straciła skrót i dotychczasową nazwę, które przejęła spacja niełamliwa.
Vim Ctrl + K, N, S
WordPerfect Ctrl + Spacja
Kodowania znaków
EBCDIC 65 (x41)
ISO 8859 160 (xA0)
Unicode[1]
KOI8-R 154 (x9A)
Języki znaczników
TeX ~
HTML  
  /   (dla IE)
 

Twarda spacja (ang. hard space) – znak spacji, który wygląda na ekranie tak samo jak zwykła spacja, lecz nie jest traktowany przez oprogramowanie jak znak biały, to znaczy nie pozwala łamać w danym miejscu wiersza tekstu. Znak ten jest stosowany tam, gdzie konieczne jest utrzymanie w jednym wierszu dwóch lub więcej wyrazów. Można za jego pomocą np. wymusić, aby jednoliterowe przyimki lub spójniki nie pozostawały same na końcu wiersza, co w języku polskim jest uważane za niezręczność typograficzną, por. sierotka (typografia)[2].

Twarda spacja ma stałą szerokość równą nominalnej wielkości zwykłej spacji, przez co nie bierze udziału w procesie dopasowania odstępów, aby poprawnie wyjustować tekst do obu marginesów łamu, gdy znajdzie się w obrębie wiersza wyjustowanego[3]. Właściwości justujące ma natomiast spacja niełamliwa. Twarda spacja pochodzi zazwyczaj z systemu operacyjnego (zarówno w przestarzałych stronach kodowych, jak i obecnie w unikodzie), podczas gdy spacja niełamliwa występuje jako wewnętrzna funkcja w niektórych zaawansowanych programach do składu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. unicode.org: The Unicode Character Code Charts By Script, Latin-1 (ang.). [dostęp 23 lutego 2009].
  2. Poradnia językowa PWN: Słowa jednoliterowe na końcu wiersza. [dostęp 23 lutego 2009].
  3. blox.pl: Jak napisać pracę magisterską – Twarda spacja. 2009-08. [dostęp 2013-01-27].