Twierdza (film 1983)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Twierdza
The Keep
Gatunek akcji, horror
Data premiery 16 grudnia 1983
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 96 min
Reżyseria Michael Mann
Scenariusz Michael Mann
na podstawie noweli
Francisa Paula Wilsona
Główne role Scott Glenn
Gabriel Byrne
Jürgen Prochnow
Ian McKellen
Alberta Watson
Bruce Payne
Muzyka Tangerine Dream
Zdjęcia Alex Thomson
Scenografia John Box
Kostiumy Anthony Mendleson
Montaż Dov Hoenig
Chris Kelly
Tony Palmer (niewymieniony)
Produkcja Gene Kirkwood
Hawk Koch
Wytwórnia Associated Capital
Capital Equipment Leasing
Dystrybucja Paramount Pictures
Budżet $6000000

Twierdza (The Keep) – film z roku 1983 w reżyserii Michaela Manna na podstawie powieści F. Paula Wilsona

Opis fabuły[edytuj]

Kwiecień 1941 roku, tuż przed inwazją hitlerowskich Niemiec na ZSRR. Niewielki oddział niemieckich żołnierzy przybywa do rumuńskiej wioski, położonej wysoko w Karpatach. Ich zadaniem jest obsadzenie tytułowej twierdzy, budynku, którego właściciela ani przeznaczenia nikt nie zna. Dowódcą jednostki jest kapitan Wehrmachtu, Klaus Woermann, zacięty przeciwnik ustroju faszystowskiego. Mimo niechęci do rozkazu przełożonych i ostrzeżeń miejscowych o tajemniczych zjawiskach, wkracza do zamku.

Podczas swojej pierwszej warty szeregowiec Lutz wraz ze swoim kompanem udaje się na poszukiwanie rzekomo ukrytych w twierdzy skarbów. Po przebiciu się przez jedną ze ścian omal nie wpada on do głębokiej jaskini. Gdy próbuje się z niej wydostać, zostaje brutalnie zamordowany, podobnie jak jego towarzysz. Kolejnej nocy giną następni żołnierze. Woermann nie ma pojęcia jak walczyć z tym, co powoli i systematycznie zabija jego ludzi. Zgłasza do dowództwa prośbę o natychmiastową zmianę lokacji, jednak zamiast przeniesienia dostaje on wsparcie brygady Einsatzkommando, dowodzonej przez sadystycznego SS-Sturmbannführera (majora) Erica Keampffera. Oficer, sądząc, że morderstwa to sprawka miejscowych partyzantów, zamierza wprowadzić w okolicy politykę terroru. Dodatkowo sprowadza z getta żydowskiego profesora historii, Theodora Cuzę i jego córkę Eve, aby pomogli w rozwikłaniu zagadki twierdzy.

Wkrótce profesorowi ukazuje się upiór zabijający nazistów. Przedstawia się jako wicehrabia Radu Molasar, jeden z siepaczy Vlada Palownika. Ratuje on córkę profesora Cuzy, przed próbującymi ją zgwałcić, dwoma SS-manami. Oferuje on profesorowi współpracę. Zamierza zniszczyć Hitlera i jego zastępy okupujące Rumunię, w zamian za ukrycie źródła swojej siły. Zaślepiony wizją upadku Rzeszy profesor nie zauważa, że jest oszukiwany. Upiór jest w rzeczywistości Rasalomem, pradawnym czarnoksiężnikiem, a talizman to nie źródło jego siły, lecz klucz, który więzi go wewnątrz murów twierdzy. Rasalom osobiście nie może tknąć talizmanu, dlatego zleca to zadanie profesorowi. W międzyczasie do wioski przybywa tajemniczy Glenn, który jest odwiecznym wrogiem Rasaloma i właścicielem talizmanu. Wojownik zakochuje się w córce profesora, całkowicie oddanemu już służbie ciemności.

Przybycie obcego budzi niepokój Keampfera, który nakazuje przyprowadzić go na przesłuchanie. Po drodze Glenn stawia opór, za co zostaje rozstrzelany. Jego mityczne moce pozwalają mu jednak uniknąć śmierci. Ciężko ranny zaczyna regenerować siły witalne w wąwozie nieopodal twierdzy, w której Rasalom rozpoczął ostateczną próbę wydostania się ze swojego więzienia. Śmierć kolejnego cywila budzi wściekłość Woermanna, który wytyka majorowi jego słabości i ślepą wiarę w Hitlera, za co zostaje zabity. Jednocześnie Molasar atakuje stacjonujących w twierdzy żołnierzy, torując drogę dla niosącego talizman Theodora. Cudem ocalały Glenn, wkracza do fortecy i powstrzymuje starca, po czym stacza decydujący bój ze swoim przeciwnikiem. Po jego śmierci, wszystko co miało związek z oboma starożytnymi wojownikami, zostaje wessane do podziemnej celi fortecy. Eva i jej ranny ojciec wracają do wioski.

Główne role[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]