Twierdza Akershus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Twierdza Akershus
Akershus Festning
Ilustracja
Państwo

 Norwegia

Miejscowość

Oslo

Rozpoczęcie budowy

ok. 1290

Położenie na mapie Oslo
Mapa konturowa Oslo, blisko centrum na dole znajduje się ikonka pałacu z opisem „Twierdza Akershus”
Położenie na mapie Norwegii
Mapa konturowa Norwegii, na dole po lewej znajduje się ikonka pałacu z opisem „Twierdza Akershus”
Ziemia59°54′23,78″N 10°44′10,24″E/59,906606 10,736178

Twierdza Akershus (norw. Akershus Festning) – zamek zbudowany w celu obrony stolicy NorwegiiOslo.

Twierdza widziana z wyspy Hovedøya

Nazwa Akershus powstała z połączenia Aker (nazwa okolicy, w której została założona) oraz hús (forteca, zamek). Pierwsze prace nad fortecą zaczęły się ok. 1290 r., po ataku w 1287 roku zbuntowanego norweskiego szlachcica Alva Erlingssona na Oslo, a zlecił je Haakon V Długonogi (Håkon V Magnusson). Pierwsza wzmianka na temat twierdzy pojawiła się w jednym z listów Haakona w 1300 r. Po raz pierwszy w bitwie twierdza została użyta w 1306 roku. Położona bezpośrednio nad morzem miała strategiczne znaczenie dla Oslo, a co za tym idzie dla Norwegii.

Przez stulecia twierdza służyła kolejnym władcom Norwegii. Po pożarze Oslo w 1624 r. król zjednoczonej Danii i Norwegii Chrystian IV Oldenburg zdecydował się odbudować miasto, leżące do tej pory nieco na wschód od fortecy, właśnie w jej pobliżu. Twierdza przetrwała wiele oblężeń, głównie szwedzkich (w tym oblężenie przez Karola XII[1]) i nigdy nie została zdobyta przez wroga. W roku 1940, w czasie II wojny światowej twierdza była oblężona przez Niemców, ale nawet wtedy nie została zdobyta, tylko przekazana w wyniku kapitulacji. W czasie okupacji niemieckiej w twierdzy było więzienie[1]. W 1945 odbyła się tu egzekucja Vidkuna Quislinga.

Dziś w twierdzy znajduje się szereg muzeów o charakterze militarnym. Akershus jest jedną z atrakcji turystycznych Oslo. Wstęp na teren twierdzy jest wolny przez cały rok. Na zamku znajduje się też mauzoleum norweskiej rodziny królewskiej.

Służbę wartowniczą w twierdzy pełni Gwardia Królewska (Hans Majestet Kongens Garde).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Najsłynniejsze miejsca i budowle świata. Warszawa: Hachette Livre Polska sp. z o.o., 2005, s. 13. ISBN 83-7184-480-8.

Galeria[edytuj | edytuj kod]