Twierdza Kijów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Twierdza Kijów

Twierdza Kijów (ukr: Київська фортеця) – fortyfikacje zbudowane w XIX wieku w Kijowie, należące w przeszłości do systemu twierdz zachodniej Rosji. W skład twierdzy wchodziły:

  • Cytadela zlokalizowana wokół klasztoru Ławra Peczerska na terenie której znajdował się arsenał
  • Umocnienie Zwierzynieckie
  • Umocnienie Wasylkowskie
  • Umocnienie Szpitalne ze szpitalem oraz m.in. Kosym Kaponierem pełniącym po 1860 roku funkcję więzienia
  • Fortu Łysogórskiego (Лысогорский форт) zbudowanego na południe od cytadeli w latach 1872-1874 według projektu Eduarda Totlebena koło dzielnicy Saperska Słobódka. Na początku XX wieku wykorzystywany jako miejsce egzekucji. Fort ten był świadkiem walk obronnych w 1941 r.

Obecnie niektóre budynki są odnowione i przekształcone w muzeum o nazwie Twierdza Kijów, podczas gdy inne są używane dla różnych potrzeb wojskowych i komercyjnych.

W 1863 roku po stłumieniu w okolicach Kijowa powstania styczniowego, walczących w nim Polaków osadzono w twierdzy na terenie Peczerska, osadzając w baszcie Północnej około 1200 powstańców. 18 maja w Kosym Kaponierze rozstrzelany został Adam Zieliński, 9 listopada Władysław Rakowski i Platon Krzyżanowski, a po kilku dniach Romuald Olszański i Adam Drużbacki. Wielu innych zesłano na Syberię[1][2].


Przypisy

  1. Leszek Podhorodecki "Dzieje Kijowa", Książka i Wiedza, Warszawa 1980, s.173
  2. http://www.rowery.olsztyn.pl/wiki/miejsca/1863/ukraina/kijow/kijow

Linki zewnętrzne[edytuj]