Twierdzenie odwrotne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Twierdzenie odwrotnetwierdzenie, w którym założenie zamieniono z tezą wyjściowego twierdzenia[1]. Niech będzie dane twierdzenie: jeśli A, to B; wtedy twierdzenie odwrotne do niego jest zdaniem jeśli B, to A. Twierdzenie odwrotne do danego prawdziwego twierdzenia nie musi być zdaniem prawdziwym. Twierdzenie odwrotne jest równoważne twierdzeniu przeciwnemu[potrzebny przypis].

Przykład 1.
Twierdzeniem odwrotnym do twierdzenia: w każdym prostokącie przekątne są równe jest zdanie: jeżeli przekątne czworokąta są równe, to jest on prostokątem, które jest zdaniem fałszywym (np. w trapezie równoramiennym przekątne też są równe).
Przykład 2.
Twierdzeniem odwrotnym do twierdzenia: jeżeli iloczyn dwóch liczb rzeczywistych jest równy zeru, to jedna z tych liczb jest równa zeru jest zdanie: jeżeli jedna z liczb rzeczywistych jest równa zeru, to ich iloczyn jest równy zeru będące zdaniem prawdziwym.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. publikacja w otwartym dostępie – możesz ją przeczytać Twierdzenia i ich rodzaje, Zintegrowana Platforma Edukacyjna, zpe.gov.pl [dostęp 2024-02-23].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]