Tygrys (Kubuś Puchatek)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pluszowe zabawki stanowiące pierwowzór postaci, Tygrys znajduje się w lewym dolnym rogu

Tygrys, Tygrysek – postać fikcyjna występująca w drugiej części przygód Kubusia PuchatkaChatce Puchatka A.A. Milne’a oraz filmach i książkach stworzonych na jej podstawie. W produkcjach Disneya po raz pierwszy pojawił się w filmie Wiatrodzień Kubusia Puchatka, a w filmach Kubuś Puchatek i rozbrykany Tygrys i Tygrys i przyjaciele zagrał jedną z głównych ról.

Tygrysek cechuje się tym, że jest bardzo pobudzony. Jest zaradny, pomysłowy. Ciągle chce się bawić, śmiać i próbuje tym zarażać innych. Dużo skacze, co zwie brykaniem (czasem zwane też jako fikanie). Zwykle skacze na zawierającym sprężynę ogonie. Niemal nigdy nie jest smutny lub zły, ale, jak już się tak zdarzy, to są to silne uczucia. Jego najlepszym przyjacielem i kompanem jest Maleństwo, które uwielbia się z nim bawić i chodzić na różne ciekawe przygody. Uwielbia też Królika, ale bez wzajemności, bo lekkomyślnie robi mu w domu i ogrodzie bałagan. Ma swój domek na drzewie podobnie jak Sowa (choć w książce i w niektórych filmach mieszka z Kangurzycą i Maleństwem), ma w nim duży bałagan.

W filmie Tygrys i przyjaciele Tygrysek próbował znaleźć swoją rodzinę, bo nikt z jego przyjaciół nie chciał się z nim bawić. Pod koniec filmu dowiaduje się, że to oni są jego rodziną, choć nie są tygrysami. Tygrys dlatego powtarza, że nie ma innych tygrysów i dlatego jest jeden jedyny.

W oryginale jego imię brzmiało Tigger, co odpowiada angielskiemu słowu tiger (tygrys) z pisownią zmienioną przez dodanie jednej litery, co upodobniło stworzony wyraz do imienia własnego.

W filmach o Puchatku w polskim dubbingu początkowo głosu tej postaci użyczał Jacek Czyż, obecnie (od 2007) Grzegorz Pawlak, a w oryginalnej – Paul Winchell i Jim Cummings.