Tygrys (Kubuś Puchatek)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pluszowe zabawki stanowiące pierwowzór postaci, Tygrys znajduje się w lewym dolnym rogu

Tygrysek – postać fikcyjna występująca w drugiej części przygód Kubusia PuchatkaChatce Puchatka A.A. Milne’a oraz filmach i książkach stworzonych na jej podstawie.

Tygrys
Tigger
Postać z Kubuś Puchatek
Ilustracja
Pierwsze wystąpienie

Chatka Puchatka

Twórca

Alan Alexander Milne

Grany przez

Paul Winchell (1968–1999)
Sam Edwards
Will Ryan (Welcome to Pooh Corner)
Jim Cummings (1989–)
Ed Gilbert (słuchowiska)
Marc Silk (Bounce Bounce Tigger)

Dubbing

Jacek Czyż (1992-2006)
Grzegorz Pawlak (2007-)

Dane biograficzne
Płeć

mężczyzna

Inne informacje
Zajęcie

brykanie

Występy[edytuj | edytuj kod]

W produkcjach Disneya po raz pierwszy pojawił się w filmie Wiatrodzień Kubusia Puchatka, a w filmach Kubuś Puchatek i rozbrykany Tygrys i Tygrys i przyjaciele zagrał jedną z głównych ról.

Osobowość[edytuj | edytuj kod]

Tygrysek cechuje się tym, że jest bardzo pobudzony. Jest zaradny, pomysłowy. Ciągle chce się bawić, śmiać i próbuje tym zarażać innych. Dużo skacze, co zwie brykaniem (czasem zwane też jako fikanie). Bardzo rzadko jest smutny lub zły, ale, jak już się tak zdarzy, to są to silne uczucia.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Tygrysek jest najbardziej rozpoznawalnym zwierzęciem w lesie. Jest pomarańczowy w czarne prążki. Dodatkowo posiada długi ogon, którego używa do przemieszczania się na dalsze odległości.

Relacje[edytuj | edytuj kod]

Jego najlepszym przyjacielem i kompanem jest Maleństwo, które uwielbia się z nim bawić i chodzić na różne ciekawe przygody. Uwielbia też Królika, ale bez wzajemności, bo lekkomyślnie robi mu w domu i ogrodzie bałagan. W filmie Tygrys i przyjaciele Tygrysek próbował znaleźć swoją rodzinę, bo nikt z jego przyjaciół nie chciał się z nim bawić. Pod koniec filmu dowiaduje się, że to oni są jego rodziną, choć nie są tygrysami. Tygrys dlatego powtarza, że nie ma innych tygrysów i dlatego jest jeden jedyny.

Miejsce zamieszkania[edytuj | edytuj kod]

Ma swój domek na drzewie podobnie jak Sowa (choć w książce i w niektórych filmach mieszka z Kangurzycą i Maleństwem), ma w nim duży bałagan.

Pochodzenie imienia[edytuj | edytuj kod]

W oryginale jego imię brzmiało Tigger, co odpowiada angielskiemu słowu tiger (tygrys) z pisownią zmienioną przez dodanie jednej litery.

Dubbing[edytuj | edytuj kod]

W filmach o Puchatku w polskim dubbingu początkowo głosu tej postaci użyczał zmarły w 2020 Jacek Czyż, obecnie (od 2007) Grzegorz Pawlak, a w oryginalnej – Paul Winchell i Jim Cummings.