Tygrys kaspijski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tygrys kaspijski
Panthera tigris virgata[1]
(Illiger, 1815)
Ilustracja
Tygrys kaspijski w niewoli, Zoologischer Garten Berlin 1899
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ssaki

Podgromada

żyworodne

Infragromada

łożyskowce

Rząd

drapieżne

Rodzina

kotowate

Rodzaj

lampart

Gatunek

tygrys azjatycki

Podgatunek

tygrys kaspijski

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]

Zasięg występowania
Mapa występowania

Tygrys kaspijski (Panthera tigris virgata) – wymarły podgatunek tygrysa azjatyckiego, ssaka z rodziny kotowatych (Felidae). Występował na terenach od północno-wschodniej Turcji i południowej Gruzji przez Armenię, południowy Azerbejdżan i irańskie (południowe) wybrzeże Morza Kaspijskiego na wschód, przez Azję Środkową do pustyni Takla Makan w Sinciang w Chinach. W 1923 r. zabito tygrysa w pobliżu Tbilisi[3]. Ostatniego osobnika widziano na początku lat 70. XX wieku.

Polował na duże ssaki kopytne. Jego ulubionym siedliskiem był "tugai", zalewowa strefa brzegów rzek, porośnięta krzewami i drzewami, dzisiaj całkowicie zniszczona[4]. Z Gór Tałyskich zapuszczał się za dzikami na nadkaspijską Nizinę Lenkorańską[3]. Wymarcie podgatunku może być przypisane polowaniom na tygrysy i ich ofiary, zmianom i utracie siedlisk oraz rosnącej wrażliwości małych populacji.

Analizy genetyczne skór muzealnych wskazują na bliskie pokrewieństwo z tygrysem syberyjskim, którego można by wykorzystać do ewentualnej reintrodukcji.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Panthera tigris virgata, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. P. Jackson, K. Nowell, Panthera tigris ssp. virgata, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2015, wersja 2015.1 [dostęp 2015-06-30] (ang.).
  3. a b Berg Lew Siemionowicz (tłum. Skirgiełło Alina, Straszewska Katarzyna): Przyroda ZSRR, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1962, s. 231)
  4. Christine Sourd (red.), Dżungla. Encyklopedia dzikich zwierząt, Warszawa: Świat Książki, 1992, ISBN 83-7129-804-8.