Tymoteusz z Heraklei

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tymoteusz z Heraklei
tyran Heraklei Pontyjskiej
(z Dionizjuszem)
Okres

od 345 p.n.e.
do 337 p.n.e.

Dane biograficzne
Data śmierci

337 p.n.e.

Ojciec

Klearchos I z Heraklei

Rodzeństwo

Dionizjusz

Tymoteusz (gr.: Τιμόθεoς, Timόtheos) (zm. 337 p.n.e.) – tyran Heraklei Pontyjskiej razem z młodszym bratem Dionizjuszem od 345 p.n.e. do swej śmierci. Starszy syn Klearchosa I, tyrana Heraklei Pontyjskiej.

Tymoteusz razem z bratem Dionizjuszem byli wychowywani przez stryja Satyrosa. Gdy Klearchos I zmarł w r. 352 p.n.e., władzę tyrańską objął jego brat Satyros, bowiem jego synowie byli zbyt młodzi. Stryj trzymał władzę dla bratanków przez piętnaście lat. Jeszcze za życia postanowił przekazać władzę Tymoteuszowi. Po tym zmarł na nieuleczalną chorobę.

Tymoteusz po przejęciu władzy, w przeciwieństwie do ojca i stryja. zmienił rządy na bardziej łagodne i przystępne. Jego sposób postępowania zjednał mieszkańców miasta, że postanowili nadać mu miano dobroczyńcy i zbawiciela. Unieważnił długi swoim dłużnikom, pożyczał pieniądze, kto chciał i bez oprocentowania. Dokonał amnestii ludzi skazanych. Był sprawiedliwym sędzią. Zaraz po objęciu władzy dopuścił do rządów młodszego brata Dionizjusza. Wspólnie panował z nim do swej śmierci w r. 338/337 p.n.e. Jego śmierć spowodowała u mieszkańców wielki smutek. Władzę po nim objął brat Dionizjusz.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Focjusz, Biblioteka, t. 3: „Kodeksy” 223-237 („Kodeks” nr 224: Memnon), przekł. i oprac. O. Jurewicz, Pax, Warszawa 1994, s. 38-40, ISBN 83-211-1401-6.
Poprzednik
Satyros
tyran Heraklei Pontyjskiej
razem z Dionizjuszem 345-337 p.n.e.
Następca
Dionizjusz Dobry