TypeScript

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
TypeScript
Ilustracja
Logo języka
Pojawienie się 2012
Paradygmat wieloparadygmatowy (obiektowy, imperatywny, funkcyjny, skryptowy, strukturalny)
Aktualna wersja stabilna 3.9.3[1]
(19 maja 2020; ponad rok temu)
Aktualna wersja testowa 3.10[2]
(19 maja 2020; ponad rok temu)
Twórca Microsoft
Licencja Apache License
Platforma sprzętowa wieloplatformowy
Platforma systemowa wieloplatformowy
Strona internetowa

TypeScriptwolny i otwartoźródłowy język programowania stworzony przez firmę Microsoft jako nadzbiór języka JavaScript. Umożliwia on opcjonalne statyczne typowanie oraz programowanie zorientowane obiektowo oparte na klasach. TypeScript jest nadzbiorem JavaScript, a więc potencjalnie każdy program napisany w języku JavaScript jest poprawnym programem TypeScript. Aplikacje napisane w TypeScript kompilują się bezpośrednio do języka JavaScript.

Historia[edytuj | edytuj kod]

TypeScript po raz pierwszy został udostępniony w październiku 2012 roku (pod wersją 0.8), po dwóch latach od rozpoczęcia nad nim prac przez firmę Microsoft[3]. Wkrótce po tym Miguel de Icaza zaczął zachwalać język jednocześnie krytykując brak wsparcia przez środowiska programistyczne z wyjątkiem Microsoft Visual Studio (który w tamtym czasie nie był dostępny na systemy inne niż Windows)[4]. Aktualnie bardzo wiele IDE wspiera TypeScript, takie jak np. JetBrains WebStorm, Visual Studio Code, Eclipse, Sublime Text, Atom, a nawet Emacs i Vim.

W lipcu 2014 roku zespół programistów języka ogłosił wydanie nowego kompilatora, który był pięciokrotnie szybszy od swojego poprzednika. Dodatkowo kod źródłowy pierwotnie hostowany na stronie CodePlex został przeniesiony na GitHub[5].

Możliwości[edytuj | edytuj kod]

TypeScript udostępnia programiście elementy składni z nadchodzących edycji ECMAScript, jak też i dodatkowe możliwości.

 • Typowane zmienne, argumenty i funkcje
 • Klasy
 • Interfejsy
 • Enum
 • Moduły
 • Opcjonalne parametry funkcji
 • Typy generyczne

Narzędzia programistyczne[edytuj | edytuj kod]

Microsoft zapewnia wtyczkę do Visual Studio 2012 pozwalającą na pracę z TypeScript natomiast od Visual Studio w wersji 2013 Update 2 wsparcie dla TypeScript jest wbudowane[6]. Sieciowe Cloud9 IDE również zapewnia wsparcie dla programów pisanych w TypeScript. TypeScript wspierany jest również przez środowiska programistyczne firmy JetBrains takie jak WebStorm i IntelliJ. Istnieje także plugin do środowiska Eclipse pozwalający edytować pliki TypeScript.

Kompilator TypeScript (tsc) sam jest napisany w TypeScript i może zostać skompilowany do JavaScript, dzięki czemu może być wykonany przez dowolny silnik JS, taki jak przeglądarka internetowa[7].

Integracja z kodem JavaScript[edytuj | edytuj kod]

Język TypeScript wspiera pliki nagłówkowe dodające informacje o typach do istniejących bibliotek JavaScript (Ambients). Dzięki temu wiele popularnych środowisk i bibliotek takich jak jQuery, MongoDB czy Node.js może być z nim używanych bez dodatkowych problemów. Bibliotekę gotowych plików umożliwiających współpracę z ponad tysiącem istniejących bibliotek i frameworków można znaleźć w repozytorium DefinitelyTyped. Dodatkowo powstało narzędzie tsd do zarządzania plikami z typami bibliotek w projekcie.

Licencja[edytuj | edytuj kod]

TypeScript jest językiem programowania open source i jest dostępny na platformie GitHub (od 21.07.2014 r.)[8] pod rygorami licencji Apache2. Projekt jest zarządzany przez Microsoft, ale każdy może wziąć udział w tworzeniu poprzez wysyłanie komentarzy, sugestii i propozycji naprawy błędów.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. TypeScript Releases (ang.). [dostęp 2020-05-19].
 2. TypeScript on NPM (ang.). [dostęp 2020-05-19].
 3. Microsoft augments JavaScript for large-scale development (ang.). 2012-10-01.
 4. Miguel de Icaza: TypeScript: First Impressions (ang.). 2012-10-01.
 5. Jonathan Turner: New Compiler and Moving to GitHub (ang.). 2014-07-21.
 6. Welcome to TypeScript. www.typescriptlang.org. [dostęp 2015-08-29].
 7. TypeScript Compile – kompilator "w locie" w przeglądarce
 8. MSDN Blogs. blogs.msdn.com. [dostęp 2015-08-29].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]