Tytanofon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tytanofon
Titanophoneus
Efremov, 1938
Tytanofon
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada synapsydy
Rząd terapsydy
Podrząd dinocefale
Rodzina Anteosauridae
Rodzaj tytanofon
Gatunek T. potens
Tytanofon żywiący się szczątkami ulemozaura
Para tytanofonów

Tytanofon (Titanophoneus) – rodzaj mięsożernego terapsyda, żyjącego w środkowym permie (późny word, około 265 milionów lat temu). Jego szczątki odkryto na terenie obecnego rosyjskiego Tatarstanu.

Był to drapieżnik osiągający średnie oraz duże rozmiary. Długość jego ciała dochodziła do 2,8 metra. Budowa jego szkieletu wskazuje, że był lekko zbudowany. Miał dużą, masywną głowę, mogącą osiągać nawet około 80 cm długości. Czaszka wyposażona była w głęboką żuchwę. Miał dużych rozmiarów kły, wyrastające ze szczęki zwierzęcia. Otwory skroniowe, w porównaniu z formami wcześniejszymi, były większe, co wskazuje, że mięśnie szczęk zwierzęcia były dość mocne. Jednakże mały rozmiar zębów znajdujących się za kłami, wskazuje, że tytanofon przy polowaniu polegać mógł bardziej na dużej masie głowy niż sile szczęk.

Uważa się, że tytanofon reprezentował dość pierwotną formę terapsydów. W przeciwieństwie do późniejszych reprezentantów podrzędu Dinocephalia, nie kroczył on na wyprostowanych, ale na lekko ugiętych w kolanach i rozstawionych na boki kończynach. Budowa jego miednicy także wykazuje pewne prymitywne cechy.

Tytanofon był największym, obok anteozaura, przedstawicielem rodziny Anteosauridae. Zapewne stał na szczycie łańcucha pokarmowego na terenach swego występowania.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Patricia Vickers-Rich, Thomas H. Rich: The Great Russian Dinosaurs. Guntar Graphics, 1993, s. 36.
  2. Kelly Stone: Titanophoneus potens (ang.). Dynasties of Stone. [dostęp 21 grudnia 2008].
  3. Therapsida: Anteosauridae (ang.). Palaeos. [dostęp 21 lutego 2016].


← mln lat temu
Tytanofon
←4,6 mld 541 485 443 419 359 299 252 201 145 66 23 2