Tytuły Maryi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tytuły Maryi – honorowe określenia nadawane Maryi, matce Jezusa.

Maryja od początków chrześcijaństwa honorowana była wieloma tytułami, epitetami oraz rozmaitymi nazwami poetyckimi. Zwyczaj tytułowania Maryi jest obecny w największym, stopniu w Kościele katolickim, ale także w prawosławnym, koptyjskim oraz w anglikańskim.

Już od pierwszych wieków lud chrześcijański oddawał cześć Maryi, jako matce Boga. Tytuły nadane Maryi pochodzą głównie z praktyk czci (nabożeństwa) oraz doktryn maryjnych. Spośród licznych tytułów określających Maryję, niektóre są dobrze znane, a inne mniej. Wynika to z aspektu geograficznego i kulturowego, ponieważ wierni katoliccy są rozproszeni w różnych narodach w swoich kulturach i zwyczajach na całym świecie.

Tytuły doktrynalne[edytuj | edytuj kod]

W Kościele katolickim istnieją cztery dogmaty maryjne, przyjęte jako Magisterium Kościoła Rzymskiego. Są to dogmat o Bożym Macierzyństwie Maryi, dogmat o dziewictwie Maryi, dogmat o Niepokalanym Poczęciu oraz dogmat o Wniebowzięciu[1].

Na podstawie tych dogmatów sformowano następujące tytuły Maryi:

Objawienia maryjne[edytuj | edytuj kod]

Istnieje grupa tytułów związanych z miejscami, gdzie rzekomo doszło do objawień maryjnych. Przykładami takich tytułów są:

Nabożeństwa[edytuj | edytuj kod]

Pewna grupa tytułów jest oparta na nabożeństwach bazujących na życiu Maryi, takich jak: Siedem Radości Matki Bożej, czy Siedem Boleści Matki Bożej. prawdopodobnie od nich pochodzą takie określenia jak Matka Boska Bolesna.

Sakramentalia[edytuj | edytuj kod]

Pewna grupa tytułów jest związana z sakramentaliami poświęconymi Maryi, takim jak Szkaplerz karmelitański, Cudowny Medalik, czy Różaniec. Od tego wywodzą się takie określenia jak Matka Boża z Góry Karmel, Matka Boża od Cudownego Medalika, Matka Boża Różańcowa.

Cudowne obrazy[edytuj | edytuj kod]

Pewna grupa tytułów jest związana ze świętymi obrazami (albo rzeźbami, figurkami), objętymi szczególnym kultem, albo uznawanymi za cudowne. Przykładami takich tytułów są Matka Boża z Guadalupe, Matka Boża Nieustającej Pomocy, Matka Boża Rozwiązująca Węzły, Matka Boska z Coromoto, Matka Boża Częstochowska.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca, www.1-soboty.pl [dostęp 2019-07-29].