Przejdź do zawartości

U.S. Route 1

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
US1
Początek drogi

Whitehead St., Key West

Koniec drogi

Maine State Route 161, Fort Kent

Data otwarcia

1926

Długość

(2369 mil)
3813[1] km

Stany

Floryda,
Georgia,
Karolina Południowa,
Karolina Północna,
Wirginia,
Dystrykt Kolumbii,
Maryland,
Pennsylvania,
New Jersey,
Nowy Jork,
Connecticut,
Rhode Island,
Massachusetts,
New Hampshire,
Maine

Mapa
Mapa US1
Przebieg trasy U. S. Route 1
Zdjęcie
Overseas Highway
Overseas Highway
Strona internetowa

U.S. Route 1 to jedna z najważniejszych dróg biegnących wzdłuż wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Została ustanowiona w 1926 roku. Jej długość wynosi 2369 mi (3813 km). Zaczyna się w Key West w archipelagu Florida Keys, natomiast kończy w Fort Kent na północnym krańcu stanu Maine przy granicy z Kanadą. Droga głównie biegnie w sąsiedztwie z autostradą międzystanową nr 95. Łączy ze sobą większość dużych miast wschodniego wybrzeża, m.in. Miami, Waszyngton, Filadelfię, Nowy Jork i Boston.

Opis trasy

[edytuj | edytuj kod]

Floryda

[edytuj | edytuj kod]
U. S. Route 1 w dzielnicy Brickell w Miami

U.S. Route 1 biegnie wzdłuż wschodniego wybrzeża Florydy. Rozpoczyna się przy ulicy 490 Whitehead St. w Key West[2], po czym rozciąga się przez najważniejsze miasta Florydy, takie jak: Miami, Fort Lauderdale, West Palm Beach, Fort Pierce, Melbourne, Titusville, Daytona Beach, Palm Coast, St. Augustine, i Jacksonville. Najdalej wysunięty na południe odcinek drogi wzdłuż wysp Florida Keys ma około 150 kilometrów długości i nosi nazwę Overseas Highway. Jest to droga jednopasmowa zbudowana w latach 30. XX w. w miejscu linii kolejowej, która została zniszczona przez huragan w 1935 roku. Jedną z atrakcji Overseas Highway jest most Seven Mile Bridge wybudowany w latach 1979–1982. Jego długość wynosi 10,9 km i jest najdłuższym mostem na trasie Overseas Highway.

Po opuszczeniu wysp Florida Keys, U. S. Route 1 staje się drogą dwupasmową, która po wkroczeniu na stały ląd biegnie przez Park Narodowy Everglades. Po jego opuszczeniu, U. S. Route 1 wkracza do aglomeracji Miami, a następnie biegnie wzdłuż wschodniego wybrzeża do miasta Jacksonville na północno-wschodnim krańcu stanu Floryda. Dalej magistrala kieruje się na północny wschód do miasta Augusta w Georgii.

Georgia

[edytuj | edytuj kod]

Odcinek drogi U.S. Route 1 w stanie Georgia wiedzie głównie przez tereny wiejskie, bagna, lasy, dawne plantacje i kilka miast, m.in. Folkston, Waycross, Baxley, Lyons, Swainsboro i Augusta[3].

Departament transportu stanu Georgia ma plany, aby rozbudować drogę U. S. Route 1 z jednego do dwóch pasów ruchu i wybudować obwodnice wokół przydrożnych miast.

Karolina Południowa i Północna

[edytuj | edytuj kod]

U.S. Route 1 w Karolinie Południowej funkcjonuje jako droga jednopasmowa i rozciąga się m.in. przez miasta Aiken, Lexington, Columbia, Lugoff, Camden i Cheraw. Między miastami Aiken i Camden U.S.1 biegnie w sąsiedztwie z autostradą międzystanową nr 20. W mieście Camden U.S. 1 opuszcza autostradę nr 20 i w drodze do Cheraw przebiega przez mniejsze miasteczka takie jak: Bethune, Patrick i McBee. W mieście Cheraw U.S. Route 1 biegnie równolegle z drogą stanową South Carolina Highway 9 i U.S. Route 52. Po opuszczeniu miasta Cheraw, U.S. Route 1 kieruje się na północ w stronę granicy stanów Karolina Północna i Karolina Południowa. Departament transportu stanu Karolina Południowa obecnie nie ma planów, aby zmodernizować odcinek trasy U.S. Route 1 z miasta Cheraw do granicy stanu Karolina Północna i Karolina Południowa.

Odcinek magistrali US 1 w stanie Karolina Północna rozciąga się przez miasta: Rockingham, Sanford, Raleigh i Henderson[4].

Stany Środkowoatlantyckie

[edytuj | edytuj kod]
Ulica 14th Street w mieście Waszyngton

W regionie Stanów Środkowoatlantyckich, U. S. Route 1 przebiega przez najbardziej zaludnione obszary wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych.

Wirginia

[edytuj | edytuj kod]

Odcinek U.S.1 w stanie Wirginia przebiega w sąsiedztwie z autostradą międzystanową nr 85 (od granicy stanu Wirginia do miasta Petersburg), autostradą międzystanową nr 95 (od Petersburg do miasta Alexandria) i autostradą międzystanową nr 395[5].

Dystrykt Kolumbii

[edytuj | edytuj kod]

U.S. Route 1, razem z autostradą nr 395, przecinają rzekę Potomak za pomocą mostu 14th Street Bridge, po czym trasa U.S. 1 oddziela się od autostrady nr 395 i wkracza do miasta Waszyngton, gdzie przyjmuje nazwę 14th Street, a następnie Rhode Island Avenue[6].

Maryland

[edytuj | edytuj kod]

Po dotarciu do stanu Maryland, US 1 przyjmuje nazwę Baltimore-Washington Boulevard (jest to pierwsza z kilku nowoczesnych magistral łączących miasta Waszyngton i Baltimore – najnowocześniejszą z nich jest autostrada nr 95). US 1 okrąża centrum miasta Baltimore za pomocą ulicy North Avenue, a następnie opuszcza Baltimore od północnego wschodu, jednocześnie stopniowo oddalając się od autostrady nr 95, która kieruje się w stronę miasta Wilmington w stanie Delaware, po czym biegnie do Filadelfii[7].

Pensylwania

[edytuj | edytuj kod]
U.S. Route 1 w mieście Filadelfia jako Roosevelt Boulevard

US 1 po przekroczeniu granicy Maryland-Pensylwania staje się dwupasmową drogą ekspresową o nazwie John H. Ware III Memorial Highway, która funkcjonuje jako obwodnica dla miast Oxford i Kenneth Square. Po oddaleniu się od Kenneth Square, US 1 przestaje być drogą ekspresową (jednak nadal pozostaje drogą dwupasmową) i przyjmuje nazwę Baltimore Pike. Kilkanaście mil dalej, przed dotarciem do miasta Media, US 1 ponownie staje się obwodnicą, która kończy się przy skrzyżowaniu z autostradą nr 476. Kilka mil dalej, US 1 wkracza do miasta Filadelfia i przyjmuje nazwę City Avenue. W dalszej kolejności US 1 dociera do autostrady nr 76, z którą magistrala biegnie równolegle wzdłuż rzeki Schuylkill. Niecałą milę dalej US 1 oddziela się od autostrady nr 76 i staje się czteropasmową drogą ekspresową Roosevelt Expressway, a następnie sześciopasmowym bulwarem Roosevelt Boulevard. Po oddaleniu się od miasta Filadelfia, US 1 ponownie staje się drogą ekspresową, która funkcjonuje również jako obwodnica dla miast Penndel i Morrisville. Po oddaleniu się od miasta Morrisville, US 1 przekracza rzekę Delaware na której znajduje się granica stanów Pensylwania-New Jersey za pomocą mostu Trenton-Morrisville Toll Bridge. Po jej przekroczeniu, US 1 wjeżdża do stanu New Jersey[8].

New Jersey

[edytuj | edytuj kod]
Tabliczka pojawiająca się na trasie U. S. Route 1/9

Po wkroczeniu do stanu New Jersey, US 1 przyjmuje nazwę Trenton Freeway i rozciąga się przez teren miasta Trenton jako dwupasmowa droga ekspresowa. Po oddaleniu się od miasta Trenton, US 1 przestaje być drogą ekspresową, jednak przy skrzyżowaniu z autostradą nr 95 rozszerza się do trzech pasów ruchu. W dalszej kolejności, magistrala przebiega przez gminę West Windsor, gdzie mija serię skrzyżowań z sygnalizacjami świetlnymi. Po dotarciu do hrabstwa Middlesex, US 1 rozciąga się wzdłuż gmin Plainsboro i South Brunswick. W gminie Plainsboro magistrala zwęża się z trzech do dwóch pasów ruchu, jednak kilka mil dalej, przed dotarciem do miasta New Brunswick, US 1 ponownie rozszerza się do trzech pasów ruchu. Magistrala funkcjonuje jako obwodnica miasta New Brunswick, a następnie przebiega przez gminy Edison i Woodbridge, przez które US 1 przebiega jako połączenie bulwaru z drogą szybkiego ruchu. W gminie Woodbridge, US 1 łączy się z U. S. Route 9 (gdzie obydwie magistrale przyjmują nazwę U.S. Route 1/9), które biegną tą samą trasą przez resztę stanu New Jersey[9].

George Washington Bridge

US 1/9 kontynuuje swój bieg przez miasta Rahway i Elizabeth w hrabstwie Union, a następnie dociera do portu lotniczego Newark-Liberty, gdzie staje się dwujezdniową drogą ekspresową i obwodnicą miasta Newark w hrabstwie Essex. Po oddaleniu się od miasta Newark, US 1/9 staje się mostem drogowym o nazwie Pulaski Skyway i kieruje się na wschód, w stronę miasta Jersey City. W Jersey City, US 1/9 opuszcza drogę Pulaski Skyway i kieruje się na północny wschód jako Tonnelle Avenue do hrabstwa Bergen. W hrabstwie Bergen, magistrala US 1/9 rozciąga się wzdłuż miast Ridgefield, Palisades Park i Fort Lee. W mieście Fort Lee, US 1/9 łączy się z autostradą nr 95, z którą przekracza rzekę Hudson za pomocą mostu George Washington Bridge położonego na granicy stanów New Jersey i Nowy Jork[10].

Nowy Jork

[edytuj | edytuj kod]

Po przejechaniu przez rzekę Hudson, US 1/9 dociera do dzielnicy Bronx w Nowym Jorku. W Nowym Jorku, US 1 oddziela się od US 9 i autostrady nr 95, po czym kieruje się na północny wschód i rozciąga się ulicami Webster Avenue, Fordham Road i Boston Road. Jako Boston Post Road, US 1 biegnie do miasta Greenwich w stanie Connecticut[11].

Nowa Anglia

[edytuj | edytuj kod]

Connecticut

[edytuj | edytuj kod]
Tobin Memorial Bridge

W stanie Connecticut, US 1 biegnie wzdłuż cieśniny Long Island jako droga jednopasmowa. Najważniejsze miasta leżące wzdłuż US 1 w stanie Connecticut to Greenwich, Bridgeport i New Haven.

Rhode Island

[edytuj | edytuj kod]

US 1 w stanie Rhode Island, przed dotarciem do miasta Providence, przebiega kolejno przez gminy: Westerly, Charlestown, South Kingstown, North Kingstown, East Greenwich, Warwick i Cranston. W gminach Westerly i Charlestown, US 1 biegnie wzdłuż cieśniny Long Island. Po dotarciu do gminy South Kingstown, US 1 kieruje się na północ do miasta, wzdłuż zatoki Narragansett. Odcinek magistrali US 1 pomiędzy miastem Providence i granicą stanów Rhode Island-Massachusetts rozciąga się przez miasto Pawtucket[12].

Massachusetts

[edytuj | edytuj kod]
U.S. Route 1 w gminie Topsfield, na północ od Bostonu

US 1 na odcinku pomiędzy granicą stanów Rhode Island-Massachusetts i miastem Boston biegnie w pobliżu autostrady nr 95 jako droga dwupasmowa. W gminie Dedham, US 1 kieruje się na wschód i łączy się z autostradą nr 95, a następnie z autostradą nr 93, z którą biegnie do miasta Braintree. W Braintree, US 1 i autostrada nr 93 kierują się na północ, do miasta Boston.

US 1 opuszcza Boston poprzez przejazd przez most Tobin Bridge nad rzeką Mystic. Odcinek magistrali US 1 między miastem Boston a granicą stanów Massachusetts-New Hampshire przebiega kolejno przez: Chelsea, Revere, Malden, Saugus, Lynnfield, Peabody, Danvers, Topsfield, Ipswich, Rowley, Newbury, Newburyport i Salisbury[13].

New Hampshire

[edytuj | edytuj kod]

Krótki odcinek magistrali US 1 w stanie New Hampshire nosi nazwę Lafayette Road i przebiega wzdłuż autostrady nr 95. Rozciąga się wzdłuż gmin Seabrook, Hampton Falls, Hampton, Hampton Falls, Rye i Portsmouth. Most Memorial Bridge, który przeprowadzał magistralę US 1 przez rzekę Piscataqua, został zamknięty w 2011 roku. W jego miejscu zostanie zbudowany nowy most, którego budowa powinna zakończyć się w lipcu 2013 roku[14].

U.S. Route 1 w gminie Rockport (Maine)

W stanie Maine, US 1 biegnie wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. W mieście Portland, US 1 łączy się z autostradą międzystanową nr 295, od której odseparowuje się w dzielnicy East Deering (na północno-zachodnim krańcu Portland) i biegnie wzdłuż autostrady nr 95, do miasta Brunswick. Po dotarciu do Brunswick, US 1 kieruje się na wschód, po czym biegnie wzdłuż wybrzeża do miasta Calais. Odcinek magistrali US 1 między miastami Brunswick i Calais jest oznakowany jako „Coastal Route″. Na północ od miasta Calais, do miasta Fort Kent, US 1 podąża wzdłuż granicy amerykańsko-kanadyjskiej. W połowie drogi między tymi miastami, w gminie Houlton, US 1 po raz ostatni mija autostradę nr 95. Magistrala kończy się na moście Clair-Fort Kent Bridge usytuowanym na rzece Saint John, na granicy amerykańsko-kanadyjskiej[15].

Historia

[edytuj | edytuj kod]
Znacznik używany na trasie Route 1 w Nowej Anglii w latach 1922–1926

Poprzednikiem U.S. Route 1 była magistrala Atlantic Highway – szlak samochodowy powstały w 1911 roku pod nazwą Quebec-Miami International Highway. W 1915 szlak ten został przemianowany na Atlantic Highway i jednocześnie skrócony z miasta Quebec w Kanadzie do gminy Calais w stanie Maine w USA. Ze względu na łączenie się magistrali transatlantyckiej z innymi szlakami samochodowymi, Atlantic Highway przyjmował inne nazwy, na przykład: Boston Post Road pomiędzy miastami Boston i Nowy Jork, Lincoln Highway pomiędzy Nowym Jorkiem i Filadelfią, Baltimore Pike między Filadelfią i Baltimore oraz Dixie Highway na Florydzie i w południowej części stanu Georgia.

W latach 1922–1926, kiedy w Nowej Anglii funkcjonował system numerowania dróg (ang. New England road marking system), odcinek magistrali Atlantic Highway w Nowej Anglii był oznakowany jako Route 1. W roku 1926, Atlantic Highway został w całości oznakowany jako U.S. Route 1. W 1932 roku, do użytku został oddany most Pulaski Skyway, natomiast w 1938 roku otwarto odcinek drogi U.S. Route 1 między miastami Miami i Key West o nazwie Overseas Highway.

Po skonstruowaniu sieci autostrad Interstate Highway System w 1956 roku, rozpoczęto budowę autostrady nr 95. W latach 70. XX w., kiedy najważniejsze odcinki autostrady nr 95 zostały wybudowane, magistrala US 1 przestała być najważniejszą trasą łączącą największe miasta wschodniego wybrzeża USA – jej rolę przejęła wspomniana autostrada nr 95.

Główne skrzyżowania

[edytuj | edytuj kod]
Przypis Znacznik drogi Nazwa drogi Lokalizacja
Początek drogi Whitehead Street / Fleming Street / Florida State Road 5 Key West
U.S. Route 27/U.S. Route 41 Miami
Autostrada międzystanowa nr 10 / U.S. Route 90 Jacksonville
Autostrada międzystanowa nr 16 / U.S. Route 80 Swainsboro
Autostrada międzystanowa nr 26 / U.S. Route 21 / U.S. Route 76 Columbia (Karolina Południowa)
Autostrada międzystanowa nr 40 / U.S. Route 64 / U.S. Route 70 Cary (Karolina Północna)
Autostrada międzystanowa nr 64/U.S. Route 60 Richmond (Wirginia)
U.S. Route 50 Waszyngton
U.S. Route 40 Baltimore
Autostrada międzystanowa nr 83 Baltimore
Autostrada międzystanowa nr 695/70 Hrabstwo Baltimore
Autostrada międzystanowa nr 76/U.S. Route 30 Nowy Jork
Autostrada międzystanowa nr 87 Nowy Jork
Autostrada międzystanowa nr 90/93 Boston
Koniec drogi
New Brunswick Route 161 Clair (Nowy Brunszwik) (Kanada)
Autostrada międzystanowa nr 95/U.S. Route 2 Waszyngton

Powiązane drogi stanowe

[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

bezramku U.S. Route 2

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
 1. United States Numbered Highways, 1989 Edition.
 2. 490 Whitehead St, Key West, FL 33040 – Google Maps.
 3. Mapy Google [online], maps.google.pl [dostęp 2020-07-09] (pol.).
 4. http://maps.google.pl/maps?saddr=U.S.+1+N&daddr=36.2760162,-78.3961199+to:36.3770339,-78.3481748+to:36.4368681,-78.2333295+to:U.S.+1+N&hl=pl&ll=34.966999,-79.420166&spn=1.874827,2.469177&sll=36.354813,-78.304367&sspn=0.115162,0.154324&geocode=FeUXEwId-vs8-w%3BFTCHKQIdKcVT-ymLTh5Mw7utiTG1hEQzY3YrJw%3BFckRKwIdcoBU-ymPzIE3L76tiTHVum6KwfNGvA%3BFYT7KwIdD0FW-ym9xQfHl-utiTFQNpNge7PiUA%3BFc6eLQId_M1W-w&mra=dpe&mrsp=2&sz=13&via=1,2,3&t=m&z=9 – Mapy Google.
 5. http://maps.google.pl/maps?saddr=U.S.+1+S&daddr=36.816722,-77.9600013+to:36.9141676,-77.7886327+to:37.0621864,-77.6096465+to:37.1847052,-77.4845638+to:37.2206112,-77.4286116+to:37.2905529,-77.4110647+to:37.4978949,-77.4462035+to:37.5568718,-77.4422727+to:37.6251428,-77.4580505+to:37.7028393,-77.464804+to:37.8045418,-77.472802+to:37.9236656,-77.4781692+to:38.1648348,-77.5194987+to:38.3049466,-77.4803641+to:38.4254578,-77.407862+to:38.5386887,-77.342764+to:38.6112211,-77.2901155+to:38.6672267,-77.2412308+to:38.7450327,-77.0837275+to:I-395+N&hl=pl&ll=38.831952,-77.010384&spn=0.222781,0.308647&sll=38.700784,-77.11647&sspn=0.223191,0.308647&geocode=FfyhLQIdQMxW-w%3BFVLHMQIdv2xa-yljNqAv9wKyiTGUoL3yKX_Iug%3BFfdDMwIdKApd-yknr3-MgvGxiTFBsjwPWr802Q%3BFSqGNQIdUsVf-ynfDr98LZSxiTFUCtV6zYW40A%3BFcFkNwId7a1h-ylPCdM1dqOxiTE6g_Qo8rBSTg%3BFQPxNwIdfYhi-ynV3iEWKqSxiTGQ2D5y3Yhh1g%3BFTgCOQIdCM1i-ymfUMbtkKexiTEQAlm4S9XUEQ%3BFSYsPAIdxUNi-yk_M9f1vxGxiTH0eDW5YdJ-IQ%3BFYcSPQIdIFNi-ympXx9lNBGxiTGXQIRMoesl2g%3BFTYdPgIdfhVi-ykx8-lNbRaxiTHJz1WJqdQuFw%3BFbdMPwIdHPth-ylBj6GhJjyxiTH9yPeaJ8Q75w%3BFf3ZQAId3tth-ykLDXGi9zmxiTGUc1ZfxAjw5A%3BFVGrQgId58Zh-ykf3SO6czSxiTFMyWp7msxMJQ%3BFWJZRgIddiVh-ylZwPOazce2iTH_QRx7HzaUeg%3BFbJ8SAIdVL5h-ylJ6i0K8MG2iTGceHGBj43iAQ%3BFXFTSgIditli-yn1jNGRDu-2iTH4Dr4L2FBuJw%3BFcANTAId1Ndj-ynhWt7jL_q2iTFdVuYfY1artw%3BFRUpTQIdfaVk-ykt2S6Xs_i2iTEr-jHJkqxJhQ%3BFdoDTgIdcmRl-ymNmUgJVlS2iTEbCc6emlEz9w%3BFcgzTwIdsctn-ykBpA11a663iTHI4fWKVcFNQA%3BFS40UQId9nBo-w&mra=dpe&mrsp=19&sz=12&via=1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15,16,17,18,19&t=m&z=12 Mapy Google.
 6. Mapy Google [online], maps.google.pl [dostęp 2020-07-09] (pol.).
 7. Mapy Google [online], goo.gl [dostęp 2020-07-09] (pol.).
 8. Mapy Google [online], goo.gl [dostęp 2020-07-09] (pol.).
 9. Mapy Google [online], goo.gl [dostęp 2020-07-09] (pol.).
 10. Mapy Google [online], goo.gl [dostęp 2020-07-09] (pol.).
 11. Mapy Google [online], goo.gl [dostęp 2020-07-09] (pol.).
 12. Mapy Google [online], goo.gl [dostęp 2020-07-09] (pol.).
 13. Mapy Google [online], goo.gl [dostęp 2020-07-09] (pol.).
 14. Mapy Google [online], goo.gl [dostęp 2020-07-09] (pol.).
 15. Mapy Google [online], goo.gl [dostęp 2020-07-09] (pol.).