UC Browser

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
UC Browser
Ilustracja
UC Browser 7.0
Autor UCWeb Inc., Alibaba Group
Aktualna wersja stabilna Windows 7.0.185.1002 – 8 czerwca 2018; ponad 5 lat temu,

Android – 12.9.0.1141 22 sierpnia 2018; ponad 5 lat temu, Android (mini) 11.5.2 – 13 sierpnia 2018; ponad 5 lat temu, IOS 11.3.1.1058 – ?, Java 9.5.0.449 – 23 czerwca 2014; ponad 9 lat temu

Język programowania J2ME
System operacyjny Windows, macOS, Linux, Android, iOS, Solaris, J2ME, Symbian, Windows Phone, BlackBerry OS
Rodzaj przeglądarka internetowa
Licencja freeware
Strona internetowa

UC Browserprzeglądarka internetowa stworzona przez chińską firmę UCWeb, będącą własnością Alibaba Group. Według strony StatCounter, od lutego 2018 roku jest jedną z najpopularniejszych przeglądarek mobilnych na świecie[1]. Pierwotnie uruchomiona w kwietniu 2004 roku. Jako aplikacja J2ME, jest dostępna na wielu platformach, w tym Android, BlackBerry OS, iOS, Java ME, Symbian, Windows Phone i Microsoft Windows[2][3][4][5][6][7].

Cechy[edytuj | edytuj kod]

Przeglądarka korzysta z technologii przyspieszania i kompresji danych. Serwery UC Browser działają jako proxy, które kompresuje i renderuje dane stron internetowych przed wysłaniem ich do użytkowników. Ten proces przyspiesza ładowanie stron WWW. Przeglądarka może dostosować się do niektórych środowisk sieciowych i obsługiwać pobieranie wielu plików. Ponadto UC Browser ma aplikacje HTML5 i funkcje synchronizacji w chmurze. Ma funkcję „szybkiego pobierania”, która zwiększa prędkość pobierania przy użyciu techniki pobierania wielu wątków.

UC Browser jest dostępne na kilku rodzajach smartfonów, ale Android jest największą bazą użytkowników dla UCWeb, 300 milionów użytkowników z 500 milionów[8][9].

UC+: HTML5, WebApp i wtyczki[edytuj | edytuj kod]

W lipcu 2013 roku UCWeb ogłosiło otwartą platformę UC+. Platforma składa się ze sklepu WebApp, platformy dla wtyczek i platformy zakładek aplikacji. Została uruchomiona wraz z uruchomieniem UC Browser v9.2 dla Androida[10].

Programiści mogą używać zestawu SDK do tworzenia programów, które można wywoływać w różnych scenariuszach użytkowania. Użytkownicy mogą pobrać je z panelu dodatkowego przeglądarki, aby uzyskać bardziej spersonalizowane przeglądanie Internetu, takie jak udostępnienie do serwisu społecznościowego, tłumaczenie stron internetowych, rozszerzona rzeczywistość, sterowanie głosowe itp[3]. Platforma zakładek aplikacji umożliwia stronom partnerskim umieszczanie kodu QR w przeglądarce UC, aby użytkownicy mogli zeskanować kod i dodać stronę do swoich zakładek. UC Browser WebApp Center było jedną z pierwszych mobilnych aplikacji w Chinach[4].

Zarządzanie pobieraniem[edytuj | edytuj kod]

Przeglądarka zawiera menedżera pobierania z opcją czytania strony w trybie offline. Obsługuje wstrzymywanie i wznawianie pobierania[11]. Nowa wersja menedżera pobierania ma ulepszone funkcje do rozwiązywania problemów, takich jak przerwane połączenie internetowe i niepoprawnie oznaczone pliki[12]. Proces pobierania będzie kontynuowany nawet po zamknięciu aplikacji i automatycznie wznowiony, jeśli pobieranie zostanie przerwane z jakiegoś powodu[13]. Menedżer pobierania automatycznie sortuje pobrane pliki według ich typu i umieszcza je w odpowiednich folderach[14].

Kompresja danych[edytuj | edytuj kod]

Kompresja danych zmniejsza ich zużycie podczas przeglądania. Od 2006 roku UC Browser wykonuje więcej kompresji i renderowania na swoich serwerach, co jest podobne do działania „thin client[15]. Jest jedyną nowoczesną przeglądarką, która nie obsługuje kompresji WOFF2 i Brotli[16][17].

Chmura[edytuj | edytuj kod]

UCWeb twierdzi, że chmura używana przez przeglądarkę ma tendencję do pobierania danych z najbliżej dostępnych serwerów, dzięki czemu proces ładowania jest szybszy i bardziej płynny dla użytkowników[18].

Prywatność i bezpieczeństwo[edytuj | edytuj kod]

Bezpieczeństwo[edytuj | edytuj kod]

Badania wykazały, że UC Browser nie jest bezpieczne i ma problemy z prywatnością. Ma wiele słabych punktów. Zgodnie z testem Qualys SSL Lab i raportem SSL/TLS High-Tech Bridge’s[19] można znaleźć w niej luki Logjam, FREAK i POODLE[20]. Wykorzystuje przestarzałą kryptografię szyfrowania RC4 z przestarzałym protokołem SSL 3 lub nawet SSL 2, który ma wiele wad bezpieczeństwa[21].

Prywatność[edytuj | edytuj kod]

W 2015 roku w ramach wycieków Snowdena ujawniono, że UC Browser przenosi wrażliwe dane IMSI, IMEI, MSISDN, identyfikatora Androida, adresu MAC, dane dotyczące lokalizacji geograficznej i dane wi-fi bez żadnego szyfrowania; które mogłyby być wykorzystywane przez agencje wywiadowcze do śledzenia użytkowników[22][23]. W maju 2015 roku Citizen Lab[24] opublikowało informacje o wycieku danych dotyczących prywatności kilku użytkowników UC Browser. Organizacja przetestowała dwie wersje przeglądarki UC, jedną w języku angielskim, a drugą w języku chińskim[25][26][27][28][29]. Dokumenty ujawnione przez demaskatora Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) Edwarda Snowdena ujawniły, że Australijska Dyrekcja Sygnałów (ASD) zidentyfikowała przeglądarkę UC jako słabą pod względem bezpieczeństwa. Jej powszechne zastosowanie w Chinach, Indiach i Indonezji sprawiło, że była szczególnie atrakcyjna do sprawdzenia przez ASD. Dokumenty ujawniły, że we współpracy z partnerami Five Eyes, ASD zhakowało przeglądarkę UC i zainfekowało smartfony programami szpiegującymi. ASD odmówiło komentarza w odniesieniu do tych wydarzeń[30].

W 2016 roku Citizen Lab poinformowało[25] o poważnych problemach związanych z bezpieczeństwem i prywatnością w wersjach angielskiej i chińskiej wersji na Androida przeglądarki UC. Raport skrytykował przekazywanie informacji umożliwiających identyfikację osób różnym komercyjnym narzędziom analitycznym oraz transmisję zapytań użytkowników bez szyfrowania. Udało im się również ominąć szyfrowanie przeglądarki UC, oskarżając ich o używanie nieefektywnych systemów szyfrowania w przesyłaniu danych osobistych abonentów, identyfikatorów urządzeń mobilnych i danych geolokalizacyjnych użytkowników[31].

Pomiędzy majem i czerwcem 2016 roku Alibaba Group udostępniła Citizen Lab zaktualizowane wersje UC Browser, aby zweryfikować ich poprawki zabezpieczeń dotyczące tych problemów. W następnej aktualizacji opublikowanej przez Citizen Lab wskazano, że nie wszystkie wcześniej zidentyfikowane wycieki danych i naruszenia prywatności zostały naprawione w UC Browser[32][33].

Ministerstwo Elektroniki i Techniki Informatycznej (MEITY) w Indiach prowadzi obecnie dochodzenie w sprawie naruszenia prywatności przez posiadane przez Alibaba UC Browser. Zarzuca się, że druga najczęściej używana przeglądarka w Indiach wysyła dane użytkownika do chińskich serwerów i że zachowuje kontrolę nad DNS urządzenia użytkownika nawet po usunięciu przeglądarki[34].

Sprawa, po raz pierwszy uwidoczniona dzięki odkryciom Uniwersytetu w Toronto, jest obecnie analizowana przez Centrum Rozwoju Zaawansowanych Technologii (C-DAC), Hyderabad. Przeprowadza techniczne dochodzenie w sprawie zarzutów wysuniętych w raporcie Uniwersytetu w Toronto, które twierdzą, że „kilka poważnych luk w zakresie prywatności i bezpieczeństwa poważnie naraziłoby użytkowników UC Browser na inwigilację i inne naruszenia prywatności”[35].

Platformy[edytuj | edytuj kod]

UC Browser jest kompatybilne z wieloma systemami operacyjnymi, w tym Android, BlackBerry, iOS, Symbian, Windows i Windows Phone[36].

Android[edytuj | edytuj kod]

Android stanowi największą bazę użytkowników przeglądarki, z 300 milionami z 500 milionów w systemie operacyjnym Google[9]. W Google Play dostępne są dwie wersje przeglądarki, w tym UC Browser i UC Browser Mini[37][38].

iOS[edytuj | edytuj kod]

UC Browser dla systemu iOS zostało wprowadzone po raz pierwszy w 2010 roku[potrzebny przypis].

UC Browser otrzymało swoją dotychczasową wersję w 2016 roku[3].

Windows[edytuj | edytuj kod]

UC Browser 7.0 jest aktualną wersją dla systemu Windows[39].

Windows Phone[edytuj | edytuj kod]

UC Browser zostało wydane dla Windows Phone na początku 2012 roku i jest obecnie najczęściej pobieraną przeglądarką internetową innego producenta w tym systemie operacyjnym. Jego popularne funkcje obejmują pobieranie, przeglądanie incognito i udostępnianie wi-fi[40].

Strategia lokalizacji[edytuj | edytuj kod]

Firma ogłosiła strategię „Going Global” w 2012 roku. Dostarczając różne wersje na rynek angielski, rosyjski, indonezyjski, wietnamski i inne, firma ma nadzieję, że będzie lepiej służyć rosnącej międzynarodowej bazie użytkowników[41]. Firma korzysta z własnych sieci serwerów, które umożliwiają przeglądarce dostarczanie spersonalizowanych treści użytkownikom na całym świecie. Poza kwestiami technicznymi, firma zwraca się do lokalnych projektantów i ekspertów, aby uwzględnili lokalne kultury i przyzwyczajenia, twierdzi CEO Yongfu Yu[42]. Logo UC Browser zostało przeprojektowane w grudniu 2012 roku, z uroczej wiewiórki komiksowej na bardziej abstrakcyjną i stylizowaną ikonę, która jest bardziej zgodna z amerykańskimi wzorami[43].

Partnerstwo[edytuj | edytuj kod]

UCWeb dostosował swoją przeglądarkę dla indyjskich klientów Vodafone w maju 2013 roku[44].

W maju 2013 roku UCWeb ogłosiło partnerstwo z firmą Trend Micro. Zgodnie z umową obie firmy będą pracować nad bezpieczeństwem przeglądarki[45].

W sierpniu 2013 UC Browser stworzyło kanały dystrybucyjne takich firm jak AppURL Initiative[46].

W sierpniu 2013 roku Gameloft wraz z wyłącznymi dystrybutorami licencjonował UCWeb do sprzedaży swoich produktów[47].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Przyjęcie na rynek[edytuj | edytuj kod]

UCWeb twierdzi, że ich przeglądarka osiągnęła 500 milionów użytkowników w marcu 2014 roku[9], wzrost ten przypisano dużej bazie użytkowników w Chinach, Indiach i Indonezji.

W październiku 2012 roku UC Browser pobiło w rankingu Operę w bezpłatnej kategorii pobierania aplikacji na Androida w Google Play w Indiach po raz pierwszy[48]. Według niezależnej firmy analitycznej StatCounter UC Browser przewyższyło Operę jako najwyższą przeglądarkę mobilną w Indiach, która stanowiła 32,82% udziału w rynku w porównaniu do 26,91% Opery[49].

Google Zeitgeist 2013 pokazał, że „najbardziej popularne aplikacje mobilne” w Indiach były zdominowane przez aplikacje do przesyłania wiadomości i przeglądania, a WhatsApp i UC Browser w rankingu najbardziej poszukiwań na urządzeniach mobilnych w 2013 roku[50].

W 2016 roku UC Browser miało ponad 100 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie[51].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Browser Market Share Worldwide | StatCounter Global Stats, gs.statcounter.com [dostęp 2018-09-09] (ang.).
 2. UC Browser – przeglądarka – Aplikacje w Google Play, play.google.com [dostęp 2018-09-02] (pol.).
 3. a b c UC Browser, App Store [dostęp 2018-12-04] (ang.).
 4. a b https://archive.is/20130812030617/http://www.windowsphone.com/en-us/store/app/uc-browser/6cda5651-56b9-48b0-8771-91dbc188f873
 5. Uc Browser Symbian S60v5 – Free downloads and reviews – CNET Download.com, Download.com [dostęp 2018-09-03].
 6. BlackBerry World – UC Browser English [dostęp 2018-09-02].
 7. UC Browser Enters App Store – UC Browser for Mobile Phone, www.uc.cn [dostęp 2018-09-09] [zarchiwizowane z adresu 2013-08-12] (ang.).
 8. Téléchargement UC Browser, www.ucweb.com [dostęp 2018-09-09].
 9. a b c Jon Russell, Chinese Browser-Maker UCWeb Cross 500 Million Users, „The Next Web”, 21 marca 2014 [dostęp 2018-09-02] (ang.).
 10. UC Web Launches UC+ Open Platform, Addressing WebApp Strategy · TechNode, „TechNode”, 5 lipca 2013 [dostęp 2018-09-03] (ang.).
 11. UC Browser 8.0.5 (for Android), PCMAG [dostęp 2018-09-03] (ang.).
 12. UC Browser Releases Version 9.3 For Android Platform, 12 listopada 2013 [dostęp 2018-09-03] [zarchiwizowane z adresu 2013-11-12].
 13. UC Browser on Windows Phone now supports background downloads, www.fonearena.com [dostęp 2018-09-03] (ang.).
 14. 15 Impressive Alternative Browsers, „Smashing Magazine”, 24 września 2015 [dostęp 2018-09-03] (ang.).
 15. Cosmin Vasile, UC Browser Review – Fast and Bandwidth Efficient, „softpedia” [dostęp 2018-09-03] (ang.).
 16. Can I use... Support tables for HTML5, CSS3 etc., caniuse.com [dostęp 2018-09-03] (ang.).
 17. Can I use... Support tables for HTML5, CSS3 etc., caniuse.com [dostęp 2018-09-03] (ang.).
 18. UC Web launches updated version of UC Browser for Android, Java and iPad, „NDTV Gadgets360.com” [dostęp 2018-09-03] (ang.).
 19. ImmuniWeb® SSLScan | High-Tech Bridge, htbridge.com [dostęp 2018-09-04] (ang.).
 20. Qualys SSL Labs – Projects / SSL Client Test, ssllabs.com [dostęp 2018-09-04].
 21. Opera Mini takes care of your security – Opera Mobile, „Opera Mobile”, 17 marca 2016 [dostęp 2018-09-04] (ang.).
 22. Research group says UC Browser, owned by Alibaba, found to leak data, „Reuters”, 21 maja 2015 [dostęp 2019-09-15] (ang.).
 23. Spy agencies target mobile phones, app stores to implant spyware, 21 maja 2015 [dostęp 2019-09-15] (ang.).
 24. The Citizen Lab – University of Toronto, The Citizen Lab [dostęp 2018-09-04] (ang.).
 25. a b Privacy and Security Issues with UC Browser, „The Citizen Lab”, 21 maja 2015 [dostęp 2018-09-04] (ang.).
 26. A Tough Nut to Crack: A Further Look at Privacy and Security Issues in UC Browser – The Citizen Lab, „The Citizen Lab”, 7 sierpnia 2016 [dostęp 2018-09-04] (ang.).
 27. WUP! There It Is: Privacy and Security Issues in QQ Browser – The Citizen Lab, „The Citizen Lab”, 28 marca 2016 [dostęp 2018-09-04] (ang.).
 28. Summary: Privacy and Security Issues with UC Browser, „The Citizen Lab”, 21 maja 2015 [dostęp 2018-09-04] (ang.).
 29. Edward Snowden Archives – The Citizen Lab, The Citizen Lab [dostęp 2018-09-04] (ang.).
 30. Philip Dorling, Australia a leader in hacking mobile phones, Snowden document reveals, Canberra Times [dostęp 2018-09-06] [zarchiwizowane z adresu 2016-07-07] (ang.).
 31. Privacy and Security Issues with UC Browser, „The Citizen Lab”, 21 maja 2015 [dostęp 2018-09-06] (ang.).
 32. A Tough Nut to Crack: A Further Look at Privacy and Security Issues in UC Browser – The Citizen Lab, „The Citizen Lab”, 7 sierpnia 2016 [dostęp 2018-09-06] (ang.).
 33. Research group says UC Browser, owned by Alibaba, found to leak data – Reuters, 21 May 2015.
 34. UC Browser under government lens for leaking user data to servers in China | Digit.in, „Digit” [dostęp 2018-09-06] (ang.).
 35. Alibaba’s UC Web Browser may face ban in India over data theft – Times of India, „The Times of India” [dostęp 2018-09-06].
 36. UCBrowser surpasses Opera Mini with 33 percent more downloads – CELLPHONEBEAT, „CELLPHONEBEAT”, 21 maja 2012 [dostęp 2018-09-06] (ang.).
 37. UC Browser – przeglądarka – Aplikacje w Google Play, play.google.com [dostęp 2018-09-06] (pol.).
 38. UC Browser mini – Smooth – Aplikacje w Google Play, play.google.com [dostęp 2018-09-06] (pol.).
 39. Best Free Download UC Browser for pc – UC Browser for web, pc.ucweb.com [dostęp 2018-09-09].
 40. UC Browser continues its update spree; version 3.3 adds Wi-Fi sharing, pin to Speed Dial and more, „Windows Central” [dostęp 2018-09-06] (ang.).
 41. About UCWeb – UC Browser, www.ucweb.com [dostęp 2018-09-09] [zarchiwizowane z adresu 2013-12-18] (ang.).
 42. UCWeb's Yu Yongfu Talks Strategy, Finances, New Evernote Partnership, web.archive.org, 28 października 2015 [dostęp 2019-09-15] [zarchiwizowane z adresu 2015-10-28].
 43. UCWeb opens US office, Americanizes its logo, „Pando”, 18 października 2012 [dostęp 2018-09-06] (ang.).
 44. Business News Live, Share Market News - Read Latest Finance News, IPO, Mutual Funds News, articles.economictimes.indiatimes.com [dostęp 2020-07-09].
 45. UC Web announces partnership with Trend Micro for in-browser mobile web safety assessment, www.fonearena.com [dostęp 2018-09-07] (ang.).
 46. Global Consortium of Mobile Thought Leaders Support AppURL Initiative – Yahoo Finance Canada, 9 grudnia 2013 [dostęp 2018-09-07] [zarchiwizowane z adresu 2013-12-09].
 47. Gameloft China: partners important for navigating China, web.archive.org, 13 grudnia 2013 [dostęp 2018-12-10] [zarchiwizowane z adresu 2013-12-13].
 48. UCWeb Boasts Dominance over Opera in India’s Mobile Browser Market, web.archive.org, 31 października 2012 [dostęp 2018-12-10] [zarchiwizowane z adresu 2012-10-31].
 49. UCWeb Boasts Dominance over Opera in India’s Mobile Browser Market, web.archive.org, 20 września 2015 [dostęp 2018-12-04] [zarchiwizowane z adresu 2015-09-20].
 50. Google Zeitgeist 2013: WhatsApp Top Searched Mobile App, Chennai Express, Temple Run, Sunny Leone – MediaNama, www.medianama.com [dostęp 2018-09-07] (ang.).
 51. UC Browser crosses 100 Million Monthly Active Users in India, „Deccan Chronicle”, 18 listopada 2016 [dostęp 2018-09-07] (ang.).