UEFA Europa Conference League

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

UEFA Europa Conference League – planowane coroczne rozgrywki klubów piłkarskich, organizowane przez UEFA. Kluby będą mogły ubiegać się o udział w rozgrywkach na podstawie wyników w krajowych ligach i pucharach. Będzie to trzeci poziom europejskich pucharów, po Lidze Mistrzów i Lidze Europy. Ostateczną nazwę turnieju Komitet Wykonawczy UEFA przyjął 24 września 2019[1]. Wcześniej rozgrywki określano roboczo jako Liga Europy 2 (ang. UEFA Europa League 2).

Turniej ma odbywać się od sezonu 2021/22, i być właściwie niższym poziomem Ligi Europy UEFA, którą z kolei planuje się zmniejszyć do 32 drużyn w fazie grupowej. W UEFA Europa Conference League w pierwszej kolejności będą uczestniczyć drużyny z niższych w rankingu federacji krajowych należących do UEFA[2][3].

Format[edytuj | edytuj kod]

Format rozgrywania UEFA Europa Conference League nie będzie różnić się od Ligi Mistrzów i Ligi Europy. W każdym z tych turniejów zagrają 32 drużyny, co pozwoli zwiększyć minimalną liczbę reprezentowanych krajów z 26 do 34. Turnieju będzie składać się z fazy grupowej (8 grup po 4 kluby) i fazy pucharowej — 1/8, 1/4, 1/2 finału i finał[4]. W ramach turnieju odbędzie 141 meczów w 15 tygodniach, w czwartki, tak jak i w Lidze Europy. Finałowy mecz UEFA Europa Conference League zostanie rozegrany w środę w jednym tygodniu z finałami innych europejskich turniejów klubowych: finał Ligi Europy w czwartek, Ligi Mistrzów — w sobotę. Zwycięzca UEFA Europa Conference League uzyska automatyczną kwalifikację do Ligi Europy kolejnego sezonu[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]