UFO: Alien Invasion

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
UFO: Alien Invasion
Logo gry
Logo gry
Producent UFOAI Team
Wydawca UFOAI Team
Projektant UFOAI Team
Licencja GPL, CC Sampling+ 1.0
Silnik zmodyfikowany Quake II engine
Aktualna wersja 2.5
Data wydania 1 kwietnia 2007[1]
Gatunek strategiczna, taktyczna, ekonomiczna
Tryby gry gra jednoosobowa, gra wieloosobowa
Wymagania sprzętowe
Platforma POSIX, Windows
Wymagania
Muzyczna czołówka gry skomponowana przez Manuela "Vanethiana" Marino.
Zrzut ekranowy gry

UFO: Alien Invasion – gra komputerowa nawiązująca do serii X-COM, łączącą w sobie elementy gry ekonomicznej, strategicznej z dodatkiem turowej części taktycznej 3D[1]. Gra jest rozwijana na licencji GPL na zasadach otwartego oprogramowania.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Jest rok 2084. Gracz kontroluje sekretną organizację powołaną w celu powstrzymania inwazji Obcych. Mając do dyspozycji środki finansowe i personel oferowany przez narody zjednoczone wspólnym celem, należy rozbudować infrastrukturę techniczną, prowadzić badania o szerokim spektrum i wreszcie – a może przede wszystkim – wysyłać żołnierzy do walki przeciwko Obcym. W miarę poznawania nowych technologii – głównie poprzez adaptowanie ekwipunku zdobytego na przeciwniku – gracz poznaje cele stojące za inwazją Obcych.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Gra jednoosobowa[edytuj | edytuj kod]

W grze można rozróżnić dwa zasadnicze tryby. Tryb pierwszy dzieje się w czasie rzeczywistym (lub szybciej, gdy gracz przyspieszy upływ czasu w grze) i dotyczy zarządzania zasobami organizacji kontrolowanej przez gracza oraz decydowania o kierunkach badań, produkcji itp. Tryb drugi to turowa walka taktyczna przy użyciu uprzednio przygotowanej drużyny przeciwko grupie Obcych.

Gra wieloosobowa[edytuj | edytuj kod]

Gracze przygotowują drużyny i spotykają się na polu walki. Można grać przeciwko sobie, drużynowo lub wspólnie przeciwko komputerowi. Istnieje możliwość skorzystania z jednego z dedykowanych serwerów lub uruchomienia własnego. Gra posiada zaimplementowanego klienta IRC, ułatwiającego komunikację pomiędzy graczami.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Gra była rozwijana od 2003 roku przez wąską grupę fanów w zamkniętym gronie. Na drugi kwartał 2005 roku datuje się spowolnienie tempa rozwoju gry, co było głównym powodem podjęcia decyzji o otwarciu kodu. Od stycznia 2006 roku kod UFO:AI jest dostępny na licencji GPL w ramach Otwartego Oprogramowania. Od tego momentu datuje się szybki rozwój kodu. Na przełomie 2006 i 2007 roku zakończono implementowanie wszystkich ważniejszych podsystemów gry, osiągając pełną funkcjonalność.

Rozwój[edytuj | edytuj kod]

Gra jest napisana w języku C.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b UFO: Alien Invasion (PC) (pol.). Gry-Online. [dostęp 2014-08-13].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]