UFO: Decydujące starcie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z UFO: Decydujące Starcie)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
UFO: Decydujące starcie
UFO: Aftershock
Producent Altar Interactive
Wydawca 1C
Dystrybutor PL: Cenega Poland
Seria gier X-COM
Reżyser Martin Klíma
Projektant Lukáš Veselý, Vojtěch Vild
Artysta Radim Pech (dyrektor artystyczny)
David Zapletal (główny artysta)
Główny programista Michal Světlý
Scenarzysta David Ellis
Aktualna wersja 1.2
Data wydania Am.Płn.: 21 października 2005
PL: 18 listopada 2005
Gatunek gra strategiczna, gra taktyczna
Tryby gry gra jednoosobowa
Kategorie wiekowe PEGI: 16
Język angielski
Wymagania sprzętowe
Platforma Microsoft Windows
Nośniki DVD
Wymagania
Kontrolery mysz, klawiatura

UFO: Decydujące starcie (ang. UFO: Aftershock) – komputerowa gra strategiczna wyprodukowana przez czeskie studio Altar Interactive i wydana w 2005 roku przez 1C. Decydujące starcie jest, po UFO: Kolejnym staricu, drugiem dziełem studia należącym do serii gier komputerowych X-COM. W grze gracz przejmuje kontrolę nad ludźmi, którzy mają za zadanie zniszczyć okupującą Ziemię rasę kosmitów.

Decydujące starcie jest produkcją fantastycznonaukową, mającą miejsce w trójwymiarowym środowisku. Dowodzenie oddziałami odbywa się w skali mikro i makro. Gracz bowiem nie tylko zarządza bazą, werbuje żołnierzy i odkrywa nowe technologie, ale też wykonuje misje terenowe z udziałem wybranych przez siebie siedmiu członków armii[1].

Pomimo znaczących poprawek w stosunku do Kolejnego starcia, jego kontynuacja spotkała się z równie umiarkowanym odbiorem. Twórcom zarzucano nieudaną próbę uchwycenia klimatu cechującego klasyczne UFO: Enemy Unknown, jak również liczne błędy techniczne i niedopracowanie mechanizmów walki[2][3].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja Decydującego starcia rozpoczyna się w 2050 roku, po wydarzeniach z Kolejnego starcia. Po walkach z obcą rasą Retikulian ludzie zawierają porozumienie z Retikulianami. Pozwalają im dokończyć plan Biomasy a w zamian mieszkańców Ziemi przenosi się do baz orbitalnych-laput, zbudowanych z rozebranego retikulańskiego okrętu kosmicznego. Po 25 latach pomiędzy ludźmi dochodzi do rewolty przeciw skorumpowanemu rządowi i wojny domowej a Retikulanie i Biomasa z nieznanych przyczyn upadają. Ze zniszczonej Laputy uchodzi grupa urodzonych już tam ludzi i znajdują inną, nietkniętą Laputę, dodatkowo wyposażoną w sprawny lądownik. Postanawiają wrócić na wolną znów od Biomasy Ziemię.

Ludzie wracają na Ziemię i zakładają tam centralną bazę. Wsparci przez resztki Ziemian i zmutowanych ludzi- psioniczki oraz cyborgów powołują państwo Wspólnotę Ziemi i rozpoczynają likwidację mutantów i zdziczałych Retikulanów zamieszkujących niebieską planetę. Jednocześnie trwa badanie laputańskich baz danych o cywilizacji dawnej Ziemi, przybyciu obcych i nagłym upadku ich planu.

Przed ludźmi pojawiają się jednak nowe zagrożenia. Frakcja Kultystów, reprezentująca różne rasy obce, próbuje opanować całą Ziemię. Próby batalii z Kultystami kończą się wprawdzie opanowaniem części terytoriów, ale ci nadal buntują się przeciwko prawowitej władzy. Tymczasem w obserwatorium dostrzeżony zostaje zbliżający się z Neptuna statek kosmiczny, którym podróżuje kolejny najeźdźca – rasa Wargotów. Ludzie jednak po przyspieszonej mobilizacji ostatecznie odpierają atak Kultystów i Wargotów. Odkrywają wówczas, że przyczyna ataku znajduje się na Marsie. Rasa ludzka przygotowuje wyprawę na czerwoną planetę, o czym traktuje już kolejna część serii, UFO: Afterlight – Bitwa o Marsa.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. UFO: Decydujące Starcie (PC). Gry-Online. [dostęp 2014-01-19].
  2. Brett Todd: UFO: Aftershock Review (ang.). GameSpot. [dostęp 2014-01-19].
  3. Steve Butts: UFO: Aftershock (ang.). IGN, 2005-12-02. [dostęp 2014-01-19].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]