UKROP

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Logo partii UKROP

Ukraińskie Zjednoczenie Patriotów lub UKROP[1] (ukr. Українське об'єднання патріотів lub УКРОП) – ukraińska partia polityczna.

Początki formacji wiążą się z założeniem w grudniu 2014 w Radzie Najwyższej przez kilku deputowanych grupy o nazwie Ukrop, do której weszli m.in. liderzy Prawego Sektora Dmytro Jarosz i Andrij Biłecki oraz Wołodymyr Parasiuk[2]. Sama partia pod taką nazwą została zarejestrowana 18 czerwca 2015[2]. Powszechnie uznano ją za inicjatywę polityczną sponsorowaną i utworzoną przez biznesmena Ihora Kołomojskiego[1][2][3]. Przewodniczącym zjednoczenia został Hennadij Korban, jeden z jego najbliższych współpracowników[1].

W wyborach lokalnych w 2015 ugrupowanie wystawiło ponad 13 tys. kandydatów (więcej osób na listach wystawiły tylko cztery ugrupowania parlamentarne)[4]. W wyniku głosowania z 25 października 2015 UKROP wprowadził swoich przedstawicieli do 12 rad obwodowych[1]. Kilka dni po wyborach Hennadij Korban został tymczasowo aresztowany pod zarzutem defraudacji, co doprowadziło do głosów o politycznych motywach tego zatrzymania[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]