UK (zespół muzyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z UK (grupa muzyczna))
Skocz do: nawigacja, szukaj
UK
Rok założenia 1977
Rok rozwiązania 1980
Pochodzenie  Wielka Brytania
Gatunek rock progresywny
Aktywność 1977-1980
Ostatni skład
John Wetton, Bill Bruford, Eddie Jobson, Allan Holdsworth, Terry Bozzio
Strona internetowa

UK to brytyjski zespół rockowy istniejący w latach 1977-1980. Zespół był typową supergrupą w której skład wchodzili znani wówczas muzycy:

Bruford i Wetton grali wcześniej wspólnie w King Crimson, Jobson współpracował m.in. z Roxy Music i Frankiem Zappą, zaś Holdsworth występował w zespołach jazzowych i solowych projektach Bruforda.

Pierwszy album zespołu zatytułowany U.K. przyniósł muzykę utrzymaną w kanonie rocka progresywnego. Elementami wyróżniającymi UK były często jazzowe harmonie, nietypowa rytmika, sola skrzypiec i wirtuozeria muzyków.

Po nagraniu pierwszej płyty zespół opuścili Bruford i Holdsworth, dołączył zaś Terry Bozzio (perkusja). W trzyosobowym składzie zespół nagrał płytę Danger Money, która choć zbliżona do debiutu, zawierała większy potencjał komercyjny. Zespół rozpadł się w 1980, powodami były animozje muzyków oraz słaba sprzedaż płyt (koniec lat 70. to era eksplozji muzyki punk).

W latach 1995–1997 krążyły pogłoski o reaktywacji zespołu. Byli muzycy oryginalnego składu UK wraz ze Steve'em Hacketem rozpoczęli nagranie płyty. Ze współpracy zrezygnował wkrótce Wetton. Nagranie przerodziło się w solową płytę Jobsona, Legacy, która nie została wydana, poza kilkoma utworami umieszczonymi na składankach.

W roku 2007 Jobson utworzył grupę UKZ nawiązującą nazwą i stylem do dokonań UK.

Z okazji 30 rocznicy wydania pierwszego albumu UK Jobson przygotował specjalny skład formacji U-Z z którą na trzy koncerty przyjedzie w listopadzie do Polski. Poza Jobsonem skład ten tworzą, wokalista i basista UK John Wetton, gitarzysta Greg Howe, perkusista UKZ Marco Minnemann oraz basista Tony Levin. Grupa wykonywać będzie materiał zespołów UK oraz King Crimson.


Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

  • U.K. (1978)
  • Danger Money (1979)
  • Night After Night – Live (1979)
  • Concert Classics, Vol. 4 – Live (1999)